Bizimle İletişime Geçin

Bilim Teknoloji

Eduroam ile tüm kampüslerde internete ücretsiz bağlan!

Yayınlandı

on

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi öğrencileri, Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı’ndan alacakları Eduroam kullanıcı adı ve şifreleri ile, üniversitenin internet hizmeti verdiği tüm birimlerinde ücretsiz olarak internete bağlanabilirler. Dahası Eduroam üyesi diğer eğitim kurumlarında da sorunsuzca ağ kullanımını yapabilirler…

Eduroam Nedir?

Eduroam, Education Roaming (Eğitim Gezintisi) kelimelerinin kısaltmasıdır. RADIUS tabanlı altyapı üzerinden 802.1x güvenlik standartlarını kullanarak, Eduroam üyesi kurumların kullanıcılarının diğer eğitim kurumlarında da sorunsuzca ağ kullanımını amaçlamaktadır.

Eduroam üyesi kurumların kullanıcıları, kendi kurumlarında (Ev Kurum) ağa bağlanmak için kullandıkları kullanıcı adı şifre ikilileri ile, Eduroam üyesi olan başka bir kurumdan (Misafir Kurum) ağa bağlanabilirler. Kullanıcı misafir kurumda iken aldığı Eduroam yayınına bağlantı talebi gönderdiğinde, misafir kurumun yetkilendirme sunucusu, o kullanıcıyı kendi ev kurumunun yetkilendirme sunucusuna yönlendirerek, yetkili olup olmadığını belirler. Tüm bu sorgulamaların, sunucular arasında oluşturulan şifreli bir tünel içinden yapılması, kullanıcı adı şifre ikililerinin kullanıcının kendi ev sunucusu haricinde görülmesini engeller. Bu durumda kullanıcıların yapması gereken tek şey, misafir olduğu kurumda yer alan Eduroam kablosuz ağını, kendi kurumunun ağına bağlanır gibi tanımlamasıdır.

Eduroam federasyon hiyerarşisine sahiptir. Halen dünyada iki konfederasyon bulunmaktadır: Avrupa Eduroam konfederasyonu ve Asya-Pasifik (APAN) Eduroam konfederasyonu. Eduroam üyesi kurumlar kendi ülkelerinde yeralan Eduroam federasyonlarına, ülkelerin federasyonları da bağlı bulundukları konfederasyonlara sorgu göndermektedir. Türkiye’nin bağlı bulunduğu Avrupa Eduroam konfederasyonuna ve APAN konfederasyonuna katılan her yeni federasyon ve onlara katılan her yeni kurum, bu hiyerarşi sayesinde dahil olan herkesçe tanınabilmektedir. Konfederasyonlarda yer alan Türkiye katılımcılarını görmek için Eduroam sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca Eduroam uluslararası sayfasından da Dünya genelindeki kablosuz erişim noktaları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Eduroam ağına nasıl bağlanılır?

Bir Eduroam ağına bağlanmak için Bilgi İşlem Daire Başkanlığından kullanıcı adı ve parola almanız gerekmektedir. Üniversitemiz içinde ve diğer Eduroam üyesi üniversitelerde genellikle SSID adı, yani “Kablosuz Ağ Adı” olarak eduroam kullanılır. Eğer diğer üniversiteler de farklı bir SSID adı kullanılıyorsa SSID adını değiştirmeniz gerekebilir. Aynı olması durumunda hiçbir değişiklik yapmadan yerleşkelerimizde nasıl bağlanıyorsanız diğer üniversitelerde de aynı şekilde bağlanabilirsiniz. Eduroam üyesi kurumların SSID’lerini Eduroam Türkiye Katılımcıları sayfasından kontrol edebilirsiniz.

Misafir olduğunuz kurumun, kendi kullanıcıları içinde aynı SSID’yi kullanıp kullanmadığını, dolayısıyla Eduroam kapsama alanlarını bu sayfadan ve ziyaret ettiğiniz kurumun bilgilendirme sayfalarından öğrenebilirsiniz.

ÖRNEK AYARLARParola İşlemleri (Personeller İçin)

Parola İşlemleri (Öğrenciler İçin)

Okumaya Devam Et
Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOK OKUNANLAR