Bizimle İletişime Geçin

Editörün seçtikleri

2021 ÖSYM ALES/3 sınavı için geri sayım!

Yayınlandı

on

2021 yılında yapılacak son ALES sınavıyla ilgili araştırmalar sürüyor. ÖSYM’nin gerçekleştirdiği sınavda başvuru sürecini tamamlayan adaylar, ”2021 ALES/3 sınavı ne zaman, hangi gün?” sorusuna cevap arıyor.

Bilindiği gibi ÖSYM tarafından gerçekleştirilen Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (2021 ALES/3) başvuruları, 6-14 Ekim tarihleri arasında alındı. Yüksek lisans ve doktora yapmak isteyen adayların katılım sağladığı ALES/3, 2021 yılının son ALES oturumu olacak. Bu noktada ALES/3 sınavı hakkında bilgiler, binlerce üniversite mezunu tarafından araştırma konusu oldu.

Peki ALES/3 sınavı ne zaman yapılacak, hangi tarihte? ALES/3 sınav yerleri belli oldu mu? İşte 2021 ÖSYM ALES/3 sınav tarihi…

ALES/3 SINAVI NE ZAMAN, HANGİ GÜN?

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (2021-ALES/3), 21 Kasım 2021 tarihinde uygulanacak. ALES sonuçları ise 16 Aralık 2021 tarihinde açıklanacak. Söz konusu sınav, 81 il merkezi ile Lefkoşa (sadece ALES/1 Sınavı) ve Kırgızistan-Bişkek’te (sadece ALES/1 Sınavı) düzenlenecek. Sayısal ve sözel testlerin uygulanacağı sınav, saat 10.15’te başlayacak ve cevaplamak için 150 dakika (2,5 saat) süre verilecek. Sınav yerlerinin önümüzdeki günlerde açıklanması bekleniyor.

ALES PUANI NERELERDE KULLANILIR?

ALES puanı, lisansüstü eğitimde, mühendislik tamamlama programlarında, resmi ve burslu statüde lisansüstü eğitim almak için yurt dışına gönderilecek öğrencilerin seçiminde, yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, araştırma görevlisi, okutman, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına başvurularda kullanılır. 09Bunun yanında ALES puanı, ilgili kurumlar tarafından istendiği takdirde yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin kamu ve özel kuruluşlara burs başvurularında veya çeşitli kadro alımlarında kullanılabilir.

Okumaya Devam Et
Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOK OKUNANLAR