SON HABERLER

ÇAGİAD’DAN ÇOMÜ Öğrencilerine Burs Desteği

2 Ekim 2012, Salı

Çanakkale Girişimci İşadamları ve Sanayicileri Derneği (ÇAGİAD) Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) öğrencilerine 301 bin 500 TL karşılıksız burs verecek. 201 öğrenciye aylık 150 TL olmak üzere 10 ay boyunca verilecek burs için ÇAGİAD’da bir protokol imzalandı. İmza törenine ÇOMÜ’den Rektör Prof. Dr. Sedat Laçiner, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şükriye Aras Hisar, ÇOMÜ Eğitim Sağlık ve Bilimsel Araştırma Vakfı (ESBAV) Başkanı Öğr. Gör. Abdullah Berçin ile ÇAGİAD Başkanı Hikmet Sezen ve ÇAGİAD üyeleri katıldı.

ÇAGİAD Başkanı Hikmet Sezen törende yaptığı konuşmada, “Çanakkale’nin göz bebeği olan üniversitemizin Türkiye’de ve dünyada öneminin her geçen gün arttığının farkındayız. Üniversitemizin kalkınmasına, tercih edilir olmasına katkıda bulunmak için ÇOMÜ öğrencilerine burs vermek istedik. 300 bin TL başlangıç rakamımız, bu eğitim seferberliğine katılmak isteyen arkadaşlarımızla bu devam edecek. Yapabildiğimiz oranda burs katkısı yapacağız. ÇAGİAD olarak bu hem üyelerimize hem de Çanakkale kamuoyuna model olsun diye ön gördük. Buradan Çanakkale’deki diğer STK’lara, iş adamlarına seslenmeyi de bir görev biliyorum. Üniversitemizin daha ileri seviyelere götürülmesi adına bunun bir model olmasını umuyorum” dedi.

Rektör Prof. Dr. Sedat Laçiner de ÇAGİAD’a destekleri için teşekkür ederek; “Üniversite, Çanakkale’nin maddi manevi en önemli kaynaklarından biri ve en önemli parçası da öğrenciler. Üniversitenin asıl sahibi Çanakkale’dir. Çanakkale’de üniversiteye ve öğrencilerine en çok sahip çıkan kurum olarak bu yıl ÇAGİAD başı çekti. Rektörlüğümüz ile temasa geçip imkanı olmayan ÇOMÜ öğrencilerine katkı sağlamaya hazır olduklarını belirttiler. Bizim buradaki görevimiz sadece yardımın doğru yere ulaşması için hakemliktir. ÇOMÜ öğrencilerine verdikleri hayati destek için ÇAGİAD’a teşekkür ediyorum. Onların verdiği destek olmasaydı belki bu arkadaşlarımız eğitimlerini sürdüremeyeceklerdi. Bazen harç ücretini veya çok basit bir ücreti ödeyemediği için okulu bırakmak durumunda kalan öğrenciler görüyoruz. O öğrenciler ÇAGİAD gibi kurumlar sayesinde okuyor” dedi.

“ÇAGİAD, Çanakkale’nin Geleceğine Katkı Yapıyor”

Hayırseverliğin bir kültür olduğunu söyleyen Laçiner, “Bilim ve üniversiteler açısından dünyanın önde gelen ülkesi ABD’de, üniversiteler bütçelerinin yarıdan fazlasını hayırlar, yardımlar ile temin etmektedir. İş adamları, gelirlerinin önemli bir kısmıyla öğrenci okutmaktadırlar. Hayırseverlikte Türkiye olarak ABD’yi bile geçememiş olmamız benim için büyük bir üzüntüydü. Burada ÇAGİAD’la bir nebze olsun yüreğimiz soğudu, sevindik. ÇAGİAD, Çanakkale’nin, Türkiye’nin geleceğine katkı yapıyor. ÇAGİAD’ın diğer tüm kurumlara, kuruluşlara, sivil toplum kuruluşlarına, ailelere örnek olmasını arzu ediyoruz” şeklinde konuştu.

“Amerika’da, Nepal’de ÇOMÜ Mezunlarıyla Karşılaştık”

Çanakkale’nin kalkınması ve bir eğitim kenti olarak rota çizmesini ÇAGİAD olarak çok önemsediklerini belirten Sezen, “Zaman zaman yurtdışına gittiğimizde ÇOMÜ öğrencilerine rastlıyoruz. Amerika’da, Nepal’de ÇOMÜ mezunlarıyla karşılaştık. Dünyanın öbür ucunda, ÇOMÜ’den mezun olmuş öğrenciler hizmet ediyorlardı. Bu bizi hem gururlandırdı hem devletimiz ve milletimiz adına umutlandırdı” dedi.

12 Yorum

 1. Neden says:

  Ticaret Odası, İÇDAŞ, Kalebodur, Akçansa ve diğerleri neden yok. Neden sadece bu dernek burs veriyor?

 2. Adınız... says:

  Cevap: Onlara sayan söven rektörlemi yan yana olacaklar.

  • Yalan says:

   Rektörün bu firmalara sövdüğünü söyleyen kişi kafayı iyice çekmiş olmalı. Rektör’ü herkesle kavgalı gösterme kumpanyası devam ediyor. Siz buna devam edin, Çanakkale’ye zarar verin bakalım, Rektör mü zarar görecek, yoksa siz mi? Bir midyeci kadar bile bu işlere kafanız çalışmıyor, hepsi bu

   • Adınız... says:

    Yalan diye yazan arkadaşımız. Biz yalan atmış olalım da sen bir ticaret sanayi odası, borsa, içdaş bir ziyaret et bakalım. Al başkanlarının görüşünü ne diyecekler sana. Midyeci kadar akıl yok sende. Sen balık hafızalı olmuşsun. Sayın büyük medyatik rektörünün ticaret odasında iş adamlarına fırçasını unutma. Biz unutmadık.

 3. Adınız... says:

  rektör kendinde değil zaten. ben buraya geldim ama nerdeyim? napıyorum? modunda gidiyor sayın Laçiner! birinin onu sarsması gerek ve artık Çanakkale’nin başına bela olmayı bıraksın. elbette bu saydıklarınız üniversite ile otaklaşa hareket etmez.

 4. Eskiden de vermezlerdi says:

  Bu syaılanlar Akdemir döneminde veya Ramazn A. döneminde üniversiteye ne verdi ki şimdi versin? Çanakkale’de gazetelere iki reklam verirsin, iki de yemek ısmarlarsın olay biter

  • Adınız... says:

   Niye Çanakkale firmalarını kötülersiniz. Büyük firmalar gayette öğrencilere spora destek veriyorlar. Bu gün mesela İçdaş Çanakkale Belediyespor a sponsor oldu. Ne olacaktı rektöre mi olsalardı.

   • Adınız... says:

    İÇDAŞ kaç ÇOMÜ’lüye burs veriyor, ben ona bakarım aga. ÇAGİAD burs verdi de bunu Rektörün cebine mi verdi. Nedir bu rektör, üniversite düşmanlığınız. Siz aklınızı mı yediniz

 5. Adınız... says:

  Yardımın gizlisi makbulbur. Çanakkalede bir çok zengin, öğrencilere ve yoksullara yardım etmekte. Siz gerçekten muhtaç olsaydınız, onları tanırdınız. Burada zırvalamak kolay.

 6. Ahmet says:

  Yardımın gizlisi makbul diyerek cimriliğini saklamaya gerek yok. Sen verdiğin bursu öğrenciye duyurmazsan, üniversiteyle işbirliği yapmazsan kim nereden bilecek de başvuracak? ÇAGİAD’a helal olsun, yardım yaptıkları öğrencilerin isimlerini g,izliyorlar, ama bursları Rektörlük vasıtasıyla veriyorlar

 7. Adınız... says:

  Bunun kurum olarak açıktan yapılmasının nedeni başkalarını da teşviktir. Çagiad dediğiniz bir tek kişiye ait olan bir şey değil ki. Ben yardım yaptım diye öğünecek bir kişi yok ortada. Teşvik amaçlı bunlar…

 8. Ateş says:

  Arkadaşlar şirket isimlerini kullanırken daha sakin olun lütfen. Belki adamların üniversiteye başka katkıları vardır. İçdaş, Kolin Otel’le birlikte İlahiyat kampüsünü yapıyor mesela. Sakinlik her zaman iyidir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.