Bizimle İletişime Geçin

Dünya

ÇOMÜ’nün 49 farklı ülkenin yükseköğretim kurumları ile 254 aktif anlaşması bulunuyor…

Yayınlandı

-

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat, Üniversitemizin Uluslararasılaşma Politikalarının başarısının Covid-19 pandemesine rağmen güçlenerek devam ettiğine dikkat çekerek ‘‘Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi kalite odaklı girişimci ve yenilikçi bir üniversite anlayışıyla, bulunduğu bölgenin en iyi üniversitesi olmayı, ülkesinin ve dünyanın güçlü bir bilim kurumu haline gelmeyi hedeflemiştir.

Bu kapsamda Kalite Güvencesi, Eğitim-Öğretim, Araştırma-Geliştirme, Toplumsal Katkı ve Yönetim Sistemi faaliyetlerini sürekli iyileştirerek, Üniversitemiz ile yurt dışı üniversiteler arasındaki ikili iş birliği anlaşmalarını ve Üniversitemizi tercih eden yurt dışı öğrenci sayısını arttırarak ulusal ve uluslararası akademik sıralamalarda Üniversitemizi daha üst sıralara taşımayı ilke edinmiştir. Rektörlüğümüz tüm iç ve dış paydaşlarının görüşlerini alarak Senato, Kalite Güvence Komisyonu, Dış İlişkiler Koordinatörlüğü, Erasmus Koordinatörlüğü, Uluslararası İş Birliği Birimi, Uluslararası Projeler Destek Birimi, Avrupa Gönüllü Hizmeti Destek Birimi, Horizon Europa (Ufuk Avrupa) Destek Birimi, Free Mover Birimi, Uluslararası Öğrenci Ofisi ve tüm akademik birimleriyle birlikte uluslararasılaşma çalışmalarına pandemi döneminde de büyük önem vermekte Covid-19 pandemisine rağmen öğrencilerine bu hususta da sunduğu fırsatları arttırarak devam etmektedir’’ dedi.

Üniversitemizin toplamda 49 farklı ülkenin yükseköğretim kurumları ile 254 aktif anlaşması bulunduğuna dikkat çeken ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat; Sadece Erasmus için Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Hırvatistan, Çekya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İtalya, Litvanya, Letonya, Makedonya, Polonya, Portekiz, Romanya, Sırbistan, Slovakya, Slovenya, İspanya ve İsveç ülkelerinin içerisinde olduğu 22 farklı ülkede 143 anlaşmamız bulunmaktadır. 2020 yılı içerisinde Bulgaristan, İspanya, Makedonya, İtalya, Romanya, Polonya, Çekya’nın aralarında bulunduğu 7 farklı ülkeden 9 Erasmus anlaşmamız da bunlarına arasına eklenmiştir. 2021 yılı içerisinde de Slovenya, Romanya, Polonya, Letonya, Litvanya, Yunanistan, Portekiz’in aralarında bulunduğu 7 farklı ülke ile 15 Erasmus anlaşması gerçekleştirdik. Bunlara ek olarak 30 farklı ülke ile 79 aktif uluslararası ikili iş birliği anlaşmamız bulunmaktadır. Bu anlaşmaların 8 tanesi 2020 yılında 9 tanesi ise 2021 yılında gerçekleştirilmiştir. 18 farklı ülkede 32 Mevlana anlaşmamız bulunmaktadır. Bu anlaşmaların 4 tanesi 2020 yılında; 1 tanesi ise 2021 yılında yapılmıştır. Ayrıca Balkanlara yönelik ikili iş birliği ve eğitim-öğretim politikalarımızın yanı sıra sağlık turizmi politikalarımız da mevcuttur. Özetle ÇOMÜ Uluslararsılaşma Politikalarını işleterek pandemiye rağmen başarısını arttırarak sürdürmekte ve bu hususta tüm iç ve dış paydaşların katılımının ve desteğinin artarak devam etmesini beklemektedir’’ dedi.

Okumaya Devam Et
Tanıtım
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Dünya

ÇOMÜ’de yabancı öğrenciler için host & buddy olmak

Yayınlandı

-

Yayımlayan

Görsel: Sootoday.com

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Dış İlişkiler Koordinatörlüğü “yabancı öğrenciler için host & buddy olmak” başlıklı bir duyuru yaptı.

Duyuru da üniversiteye gelen yabancı öğrencilere ev sahipliği yaparak  (host) yada üniversiteye ve ülkeye uyumlarını sağlamada yardımcı olarak (buddy) deneyim kazanılabileceği belirtildi. Detaylar şöyle:

HOST & BUDDY :

Host olarak üniversitemize gelen yabancı öğrenciler ile evinizi paylaşabilirsiniz.   Host olan kişilerin yabancı öğrencilerin karşılanması, kentin ve üniversitenin tanıtımı gibi işlemlerde yardımcı olmaları, yani Buddy olarak da destek vermeleri beklenmektedir.

 • Host Form
 • Evi  ve öğrencinin kalacağı odayı gösteren en az 2 fotoğraf
 • Çanakkale’de kiralanacak evdeki, host’un kendisine ait olan ikamet belgesi
 • Öğrenci ise, öğrenci belgesi
 • Akademik yada idari personel ise ÇOMÜ kartının bir kopyası

      (Not : İkamet belgesi ve öğrenci belgesi e-devlet sisteminden temin edilebilir.)

Formu ekleriyle birlikte aşağıdaki adrese yollayınız :

Verilen bilgiler yabancı öğrencilere iletilecek, öğrenciler bilgileri kendileri inceleyip,  kalmak istedikleri yeri seçip,  host ile direkt olarak iletişime geçecektir. Dış İlişkiler Koordinatörlüğü tarafından bir eşleştirme yapılmamaktadır.

BUDDY :

Üniversitemize gelen yabancı öğrencilere genelde ev sahipleri (host)  yardımcı olmakta, buddy olarak da destek vermektedir. Ancak bazı durumlarda, evsahibi olmasa da buddy desteğine ihtiyaç duyulmaktadır. Buddy  olarak, yabancı öğrencilerin  üniversiteye ve ülkeye uyumlarını sağlamada yardımcı olabilir, deneyim kazanabilir,  yabancı dilinizi ilerletebilir, vizyonunuzu  genişletebilirsiniz.

Buddy olmak için gerekenler :

Tanıtım

Formu ekleriyle birlikte aşağıdaki adreslere yollayınız :

YABANCI ÖĞRENCİLERE VERİLMESİ BEKLENEN DESTEK:

 • Kampüsün, ÖSEM’in, yemekhanenin, kütüphanenin vb.  tanıtımı
 • Öğrenci kent kartının alımı, yükleme yerlerinin gösterilmesi, rotalar hakkında bilgi verilmesi
 • Türkiye SIM kartının alımı sürecinde destek
 • Yabancı öğrencinin ders alacağı akademisyenlere götürülmesi, dersliklerin gösterilmesi vb.
 • Şehrin tanıtılması, alışveriş imkanlarının, banka, postane, sinema, restaurant vb.  gibi yerlerin gösterilmesi
 • Öğrencinin sosyalleşmesine yardımcı olunması, ilgili arkadaşlarla tanıştırılması vb.

Kaynak: iro.comu.edu.tr

Okumaya Devam Et

Dünya

Dünyanın En İyi Üniversiteleri Açıklandı

Yayınlandı

-

Yayımlayan

Görsel: webtekno
Round University Ranging (RUR), her yıl yayımladığı Dünya Üniversiteler Sıralaması’nın 2022 versiyonunu geçtiğimiz günlerde paylaştı. Liste, dünyanın en iyi üniversitelerini ortaya koyarken Türkiye’deki üniversitelerin dünya sıralamasındaki durumunu da göstermiş oldu.

Üniversiteler, geleceğimizin, sosyal becerilerimizin ve kişiliğimizin şekillenmesinde en büyük araç olduklarından en iyi eğitim kurumuna gitmek pek çoğumuzun hayal ettiği veya etmekte olduğu bir şey. Peki, dünyada ve Türkiye’de öğrencilerin tercih edebilecekleri en iyi üniversiteler hangileri?

İşte bu sorunun cevabı, Round University Ranking (RUR) tarafından hazırlanan Dünya Üniversite Sıralaması 2022 listesiyle verildi. Bu yıl toplam 1032 üniversitenin listelendiği liste, hem dünyadaki üniversitelerin sıralamasını hem de Türkiye’deki üniversitelerin içinde bulunduğu durumu gösterdi. Dünyanın en iyi üniversiteleri ve Türkiye’nin listedeki en iyi 10 üniversitesi şu şekildeydi:

Dünyanın en iyi üniversiteleri

 1. Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü (Caltech) – ABD
 2. Harvard Üniversitesi – ABD
 3. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü – ABD
 4. Stanford Üniversitesi – ABD
 5. Karolinska Enstitüsü – İsveç
 6. İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü – İsviçre
 7. Kolombiya Üniversitesi – ABD
 8. Imperial College London – Birleşik Krallık
 9. Chicago Üniversitesi – ABD
 10. Johns Hopkins Üniversitesi – ABD

Bu yılki listede Türkiye’de en ön plana çıkan isim, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) oldu. Geçtiğimiz yıl listede 425. olan ODTÜ, bu yıl 89 sıra birden yükseldi. Öte yandan Boğaziçi Üniversitesi 50, Bilkent Üniversitesi 132, Hacettepe Üniversitesi 161 ve İstanbul Teknik Üniversitesi 72 sıra birden geriledi..

Türkiye’nin en iyi üniversiteleri

 • Orta Doğu Teknik Üniversitesi – 336.
 • Koç Üniversitesi – 362.
 • İstanbul Teknik Üniversitesi – 384.
 • Sabancı Üniversitesi – 434.
 • Boğaziçi Üniversitesi – 437.
 • Bilkent Üniversitesi – 485.
 • Ankara Üniversitesi – 527.
 • Hacettepe Üniversitesi – 549.
 • İstanbul Üniversitesi – 555.
 • Gazi Üniversitesi – 653.

Türkiye’de öne çıkan diğer üniversiteler

 • Ege Üniversitesi – 741.
 • Yıldız Teknik Üniversitesi – 742.
 • Dokuz Eylül Üniversitesi – 779.
 • Erciyes Üniversitesi – 808.
 • Marmara Üniversitesi – 877.

Üniversiteler neye göre sıralanıyor?

RUR, üniversiteleri eğitim (%40), araştırma (%40), uluslararası çeşitlilik (%10) ve finansal sürdürülebilirlik (%10) olarak dört ana başlıkta değerlendiriyor. Her bir ana başlık altında toplam 20 indikatör değerlendiriliyor. Üniversiteler, genel sıralamanın yanı sıra beşeri bilimler, yaşam bilimleri, tıp bilimleri, doğa bilimleri, sosyal bilimler ve mühendislik başlıkları altında da ayrı sıralamaya tabi tutuluyor.

Kaynak: webtekno

Okumaya Devam Et

Dünya

Türkiye’de üniversite mezunlarında işsizlik ilköğretimden daha yüksek

Yayınlandı

-

Yayımlayan

Türkiye nüfusa göre üniversite öğrenci oranında Avrupa lideri. Üniversiteye girmek için baraj puanlarının kaldırılmasıyla bu oranın daha da artması bekleniyor. Ancak Türkiye’de üniversite mezunu olanlar iş bulmakta zorlanıyor.

Türkiye işsiz nüfus oranında Avrupa’da üçüncü sırada

Euronews’in aktardığına göre Avrupa’da işsizlik oranında Türkiye, İspanya ve Yunanistan’ın ardından üçüncü sırada yer alıyor. AB İstatistik Ofisi’nin (Eurostat) verilerine göre Kasım 2021’de işsizlik oranı İspanya’da yüzde 13,4; Yunanistan’da yüzde 13,3 ve Türkiye’de yüzde 11,2 oldu.

25 yaş altını kapsayan genç işsizlikte ise Türkiye yüzde 22,3 ile Avrupa’da 5. sırada. İlk sırada yüzde 37 ile Yunanistan bulunurken ardından yüzde 31,2 ile İspanya geliyor. Bu oran İtalya’da yüzde 27,3 ve İsveç’te yüzde 24,3.

Eğitim durumuna göre işsizliğe bakıldığında ise tüm Avrupa ülkelerinde eğitim seviyesi arttıkça işsizlik oranı düşüyor. Eurostat da basın bültenlerinin başlığında “Eğitim oranı yükseldikçe işsizlik oranı düşüyor” ifadesini kullanıyor. Ancak bunun tek istisnası Türkiye.

Tanıtım
Okumaya Devam Et

BU AY ÇOK OKUNANLAR