Bizimle İletişime Geçin

BİRİM HABERLERİ

Mehmed Akif Ersoy Sempozyumu Gerçekleşti

Yayınlandı

-

İstiklal Marşı’nın kabulünün 100. yılı olan 2021 yılının, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından “İstiklal Marşı Yılı” olarak ilan edilmesi kapsamında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin (ÇOMÜ) düzenlediği “Uluslararası, Bütün Yönleriyle Mehmed Akif Ersoy Sempozyumu” gerçekleşti.

İÇDAŞ Kongre Merkezinde gerçekleşen “Farklı Bakış Açılarına Göre Mehmed Akif Ersoy” oturumuna Vali Vekili Hakkı Uzun, ÇOMÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Suat Uğur, İl Genel Meclis Başkanı Nejat Önder, Gelibolu Savaşları Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, İl Milli Eğitim Müdürü Ferhat Yılmaz, Bayramiç Kaymakamı Alper Taş, Bayramiç Belediye Başkanı Mert Uygun ile il protokolü, akademisyenler, öğrenciler ve davetliler katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan program Kuran-ı Kerim Tilavetinin ardından ÇOMÜ’nün tanıtım filminin izlenmesi ile devam etti.

Programın açılış konuşmasını yapan ÇOMÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Suat Uğur, Milli mücadelemizin sembolü olan İstiklal Marşımızın şairi Mehmed Akif Ersoy’un sadece milli şair olarak tanımlanamayacak kadar farklı alanlarda kendisini yetiştirmiş olduğunu vurgulayarak şunları aktardı; “Hepimiz onu milli şairimiz olarak biliriz. Tamamını milli şairimizin milli mücadeleden esinlenerek yazdığı, hepimizin içini titreterek okuduğumuz ve o heyecanı her an içimizde yaşadığımız milli şiirimiz, istiklal marşımızdır. Ama Mehmed Akif Ersoy sadece milli şair olarak tanımlanamaz. Mehmed Akif Ersoy aynı zamanda bilimin, sporun, kültürün değişik dallarıyla da ilgilenmiştir. Veterinerlik, ziraat, spor, dil, edebiyat, din, ilahiyat ve Kuran meali yazma gibi bütün alanlarda kendisini yetiştirmiştir. Öyle ki bu farklı yönleriyle bu kadar alanda kendisini yetiştirmiş bir birey entelektüel bir bireydir. Çağımızın insanının da aslında ulaşmak istediği ama gerçekleştirme noktasında çok zorlandığı bir alandır. Bu bağlamda son yıllarda üniversitelerde özellikle disiplinlerarası alanlara gösterilen önem Mehmed Akif tarafından hayata geçirilmiş diyebiliriz.”

ÇOMÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Suat Uğur konuşmasını, programda bulunamayan ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat ve İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nimetullah Akın adına emeği geçenlere ve tüm katılımcılara teşekkür ederek bitirdi. Açılış konuşmasının ardından oturum Başkanlığını ÇOMÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Suat Uğur’un yaptığı “Farklı Bakış Açılarına Göre Mehmed Akif Ersoy” oturumuna geçildi. Oturumda; Prof. Dr. Celal Türker “Mehmed Akif Ersoy Düşüncesinde Şahsiyetin İnşası”, Prof. Dr. Murat Şeker “Mehmed Akif Ersoy’un Kaleminden Zeytin Ağacı Eserinin İncelemesi”, Prof. Dr. Muhammet Erat “Mehmed Akif’in İslam Dünyasının Geri Kalması Hakkındaki Düşünceleri, Dr. Öğr. Üyesi İsmail Alper Kumsar “Safahat’ta Nesil Kavramı” ve Dr. Öğr. Üyesi Erdem Salcan “Mehmed Akif Ersoy’un Anısını Yaşatan ve Günümüzü Ulaşan Yapı veya Mekanlara Mimari Koruma Disiplini Bağlamında Güncel Bir Değerlendirme” konularında sunumlar gerçekleştirdiler.

3 gün süren sempozyumda, milli şairimiz Mehmed Akif Ersoy’un; dil ve edebiyat, tarih, coğrafya, din, ziraat, baytarlık, mimari, eğitim, spor, musiki, felsefe ve diğer farklı yönleriyle ilgili özgün akademik çalışmaları sunuldu.

Tanıtım
Okumaya Devam Et
Tanıtım
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

BİRİM HABERLERİ

ÇOMÜ’de Eğitime Kar Engeli – Saat Saat Tüm Gelişmeler

Yayınlandı

-

Yayımlayan

Görsel: comuhaber.com

Çanakkale’de önceki gün başlayan yoğun kar yağışının ardından Çanakkale Valiliği tüm kentte MEB’e bağlı tüm okulların 6 Şubat 2023 Pazartesi günü tatil edildiğini duyurduktan sonra gözlerin çevrildiği Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörlüğü’nden art arda açıklamalar geldi.

Rektörlükten yapılan açıklamalar şöyle:

06.02.2023 – 17.35

“Üniversitemiz Yönetim Kurulu’nun 06.02.2023 tarih ve 03/01 sayılı kararı ile İl ve ilçelerimizde devam eden olumsuz hava koşulları nedeniyle Üniversitemizde 06-07 Şubat 2023 tarihlerinde eğitim-öğretim faaliyetlerine ara verilmesine karar verilmiştir. Bu sebeple bu tarihlerde yapılması gereken bütünleme sınavlarının yerine geçecek telafi sınavlarının birimlerce oluşturulacak planlamaya uygun şekilde yapılmasına oy birliği ile karar verildi.”

06.02.2023 – 09:33

“Olumsuz hava şartları sebebiyle Üniversitemizde eğitim-öğretime bir gün ara verilmiş olup akademik ve idari personelimiz (ÇOMÜ Hastanesi, ÇOMÜ Ağız ve Diş Sağlığı Uygulama ve Araştırma Merkezi çalışanları ve güvenlik personeli hariç) bugün (6 Şubat 2023 Pazartesi) 1 (Bir) gün Rektörlüğümüzce idari izinli sayılacaktır. Öğrencilerimizin bütünleme sınavları sonradan duyurulacak ileri bir tarihte gerçekleştirilecektir.”

Tanıtım

06.02.2023 – 09:03

“Olumsuz hava şartları sebebiyle Üniversitemiz Terzioğlu Yerleşkesi’ndeki akademik birimlerimizde bugün (6 Şubat 2023 Pazartesi) yapılması planlanan bütünleme sınavları sonradan duyurulacak ileri bir tarihe ertelenmiştir.”

06.02.2023 – 08:03

“Olumsuz hava şartları ve beklenen kar yağışı sebebiyle Biga’daki akademik birimlerimizde eğitim-öğretime bir gün ara verilmiş olup akademik ve idari personelimiz bugün (6 Şubat 2023 Pazartesi) 1 (Bir) gün Rektörlüğümüzce idari izinli sayılacaktır. Öğrencilerimizin bütünleme sınavları sonradan duyurulacak ileri bir tarihte gerçekleştirilecektir.”

05.02.2023 – 21:58

05.02.2023 – 19:11

Tanıtım

“Olumsuz hava şartları ve beklenen kar yağışı sebebiyle Üniversitemizde görev yapan hamile veya engelli akademik ve idari personelimiz yarın (6 Şubat 2023 Pazartesi) 1 (Bir) gün Rektörlüğümüzce idari izinli sayılacaktır.”

Tanıtım
Okumaya Devam Et

BİRİM HABERLERİ

ÇOMÜ’de Maaş Promosyon İhalesi Yapılacak

Yayınlandı

-

Yayımlayan

Eğitim bir-Sen Çanakkale 2 No'lu Şube Başkanı Mesut Kasap

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektörlüğü 3 Şubat 2023 Cuma günü Rektörlük Senato Salonu’nda Maaş Promosyon İhalesi gerçekleştiriyor. İhaleye Çanakkale’de faaliyet gösteren bütün bankaların davet edildiği öğrenildi.

Bilindiği gibi ÇOMÜ Rektörlüğü Temmuz 2021’de Ziraat Bankası ile kişi başı 6,700 TL ödeme esaslı bir 4 yıllık maaş promosyon protokolü imzalamıştı. ÇOMÜ personeline kişi başı 6,700 TL promosyon ödemesi yapılmıştı.  Maaş protokolünün 1.5 yılı geride kalırken ülkedeki ekonomik gelişmelerle birlikte diğer kurumlar bankalarla yüksek rakamlı anlaşmalar yapması üzerine ÇOMÜ maaş protokolünün güncelliğini yitirdiği düşüncesi oluştu. Bunun üzerine Rektörlük Ziraat Bankası ile yapılan maaş ödeme protokolünü feshetmiş ve Eylül 2022’de yeni bir ihale gerçekleştirilmişti. İhale, bankalardan gelen tekliflerin çok düşük kalması nedeniyle Rektörlük tarafından iptal edilmişti. İhaleye AK Bank, QNB Finansbank, Halk Bankası, Yapı Kredi Bankası ve İş Bankası katılmış, İş Bankası 3 yıllık maaş ödemesi karşılığında kişi başı 25.250 TL teklif de bulunmuştu. Yeni ihalenin ise 3 Şubat 2023 tarihinde yapılacağı öğrenildi.

Yeni ihalede maaş promosyon ödemesi için alt limit rakamı olacağı ifade edilirken, ihale sonucunda diğer kurumların güncel maaş promosyon ödemelerine yakın bir rakam beklentisi bulunuyor. Konuyla ilgili konuşan üniversitede yetkili sendika olan Eğitim Bir-Sen 2 No’lu Şube Başkanı Mesut Kasap şunları söyledi:

“Üniversite tarafından mevcut maaş promosyon sözleşmesi olan Ziraat Bankası’na yeni bir teklif sunulduğunu ama şu ana kadar herhangi bir dönüş yapılmadığını biliyoruz.  Son 6 aydır süreci yakından takip ediyoruz. Bu anlamda üniversite personelinin bu konudaki mağduriyetinin son bulması için şehrin önde gelen siyasilerinden destek talebinde de bulunduk. Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü’ne konunun iletildiğini de biliyoruz.  Bu bağlamda yeni ihale sürecinde üniversite personeline diğer kurumlardaki güncel rakamların gözetileceği ve nihayetinde personelin mağduriyetinin giderileceği rakamlara ulaşmasını bekliyoruz. Üniversitede yetkili tek sendika olarak süreci yakından takip ettiğimizi ve personelin menfaatlerini gözetmeye kararlı olduğumuzu bu vesile ile bir kez daha vurgulamak istiyoruz.”

 

Okumaya Devam Et

BİRİM HABERLERİ

ÇOMÜSEM, Küresel Rüzgar Örgütü Onaylı Temel Güvenlik Eğitimi Sertifikasını Aldı

Yayınlandı

-

Yayımlayan

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (ÇOMÜSEM) GWO onaylı Temel Güvenlik Eğitimi (Basic Safety Training/BST) vermeye yetkili kurum onayını aldı.

ÇOMÜSEM, tüm gereklilikleri yerine getirerek, Rüzgar Enerji Santrali (RES) sektörünün; üretim, montaj, servis ve işletilmesi sürecindeki tüm çalışanlara yönelik sağlıklı ve güvenli bir çalışma ortamı oluşturulmasını amaçlayan, küresel birlik konumundaki GWO (Global Wind Organization – Küresel Rüzgar Örgütü) Eğitim Sağlayıcısı unvanını almaya hak kazandı.

Söz konusu eğitim katılımcılara; ilk yardım, yangın farkındalığı, yüksekte çalışma gibi önemli beceriler kazandırmayı amaçlıyor.

Rüzgar endüstrisinde çalışırken karşılaşılan tehlikeler ve bu tehlikelerin nasıl kontrol edileceği ve azaltılacağı konusunda gerekli yetkinliğe sahip olunması ve sıfır iş kazası ile tam güvenlikli yüksekte çalışma ortamı sağlanması hedefler arasında.

Eğitimler; rüzgar enerji santralinde ve türbinlerinde çalışan personelin, sadece ulusal değil uluslararası alanda rüzgar türbinleri için gerekli olan Temel İş Güvenliği Eğitimlerini aynı standartta alabilmesini kapsıyor.

Bu sertifikasyon, Avrupa Birliği Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA) kapsamında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yürütülmekte olan İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Sektörel Operasyonel Programı’na Güney Marmara Kalkınma Ajansı tarafından hazırlanarak başvurusu yapılan ve desteklenmeye hak kazanan Yenilenebilir Gençlik Enerjisi (Re-You) Operasyonu bünyesinde yapılan, kapasite geliştirme desteği ile sağlanmaktadır.

Tanıtım

Kaynak: comu.edu.tr

Okumaya Devam Et

BU AY ÇOK OKUNANLAR