Bizimle İletişime Geçin

BİRİM HABERLERİ

İlk Sert Mercan Resifi Koruma Alanında ÇOMÜ İmzası

Yayınlandı

-

ÇOMÜ Deniz Teknolojileri Meslek Yüksekokulu Öğretim Üyesi-Deniz Bilimci Doç. Dr. Barış Özalp’in, 2009 yılından bu yana üzerinde bilimsel çalışmalar yaptığı, Türk Boğazlar sisteminin tek ve en geniş sert mercan resif ekosistemi artık koruma altında.

27 Ağustos 2021 tarihinde resmi gazetede yayınlanan 2021/31 su ürünleri ek tebliğlerine göre “Çanakkale Dardanos Mercan Resifleri” denizel koruma alanlarına eklendi. Bu kapsamda, nesli tehlike altındaki “Cladocora caespitosa” mercan kolonilerinin yaşam sürdüğü, sınırlı koloni sayısı ile temsil edilen Dardanos Resif alanında, 720-2000 metrekare sınırlı alan dahilinde yer alan koruma şamandırasının çevresinde tüm balıkçılık faaliyetlerine yasak getirildi. Dardanos mercan resifleri, genç koloniler ile birlikte yaşı 100’ün üzerinde olan yetişkin kolonilere de yaşam ortamı oluşturması bakımından, Türkiye’nin denizel koruma alanları içerisinde paleobiyolojik önemi yüksek bölgelerden birini temsil etmektedir.

Dünya Doğayı ve Doğal Kaynakları Koruma Birliğinin (IUCN) ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programının (UNDP) yakından takip ettiği mercanlar aynı zamanda Türkiye’nin ilk sert mercan resifi koruma alanı. Türk boğazlar sisteminin en geniş sert mercan resifi olan Çanakkale Dardanos Cladocora resifleri, 92 yetişkin koloni ile birlikte sayısı 560’ın üzerinde yavru ve genç sert mercan kolonisine yaşam ortamı oluşturmakta.

Türkiye’nin denizel koruma alanlarına eklenen bu mercan resifinin tanıtılmasına ve korunmasına katkı sunan Doç. Dr. Özalp, Türkiye’nin ilk doktoralı mercan resif biyoloğu. Dr. Özalp, Akdeniz’in resif oluşturabilme karakteri ile bilinen (reef-forming) tek kolonisel sert mercan türü olan C. caespitosa’nın, tropiklerde yaşayan mercanların tek akrabası özelliği ile dünyanın farklı bölgelerinde oluşturduğu yoğun habitatlarda titizlikle korunan canlılardan biri olarak, Dardanos mercan resif alanının dünyada en büyük Cladocora resifleri ile bilinen Hırvatistan Mljet Ulusal Parkı ile İspanya Columbrete Adalar resiflerine benzerlikler taşıması bakımından da önemli olduğunu ifade etti.

Doç. Dr. Özalp, nesli tehlike altındaki mercan “Cladocora caespitosa”nın (IUCN-EN, Casado de Amezua et al, 2015) Çanakkale Dardanos resifleri dışında Bozcaada Tuzburnu ve Gökçeada Laz Koyu bölgelerinde de yoğun fasiyesleri olduğunu ve son yıllarda ÇOMÜ-BAP birimi tarafından desteklenen projelerde keşfedildiğini belirtti.

Koruma altına alınan Dardanos mercan resif bölgesi aynı zamanda, 2018-2020 yıllarında ÇOMÜ-BAP birimi tarafından desteklenen, Türkiye’nin ilk sert mercan transplantasyon projesinin gerçekleştirildiği lokasyonu temsil ediyor. Balıkçı ağları tarafından tahrip edilen yetişkin kolonilerden kopan parça mercanlar kullanılarak sualtında kurulan ekim istasyonuna aktarılan 64 yavru mercan, halen bölgede sağlıkla yaşamını sürdürmekte.

Tanıtım

İlerleyen zamanlarda doğal mercan resif koruma alanının; ÇOMÜ tarafından dalgıçlara bilimsel refakat/rehberlik uygulanması durumunda, dalış turizmine de katkı sağlayacak alanlardan biri olacağı ve bölgedeki paleobiyolojik önemi yüksek 100 yaşın üzerindeki yetişkin kolonilerin yabancı dalgıçların ve bilim insanlarının da dikkatini çekeceği öngörülmektedir.

Doç. Dr. Özalp, çalışmalara ve sürece verdikleri desteklerden dolayı; Çanakkale Valiliğine, ÇOMÜ Rektörlüğüne, Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğüne, ÇOMÜ Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinasyon Birimine teşekkür etti.

Okumaya Devam Et
Tanıtım
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

BİRİM HABERLERİ

ÇOMÜ’de Eğitime Kar Engeli – Saat Saat Tüm Gelişmeler

Yayınlandı

-

Yayımlayan

Görsel: comuhaber.com

Çanakkale’de önceki gün başlayan yoğun kar yağışının ardından Çanakkale Valiliği tüm kentte MEB’e bağlı tüm okulların 6 Şubat 2023 Pazartesi günü tatil edildiğini duyurduktan sonra gözlerin çevrildiği Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörlüğü’nden art arda açıklamalar geldi.

Rektörlükten yapılan açıklamalar şöyle:

06.02.2023 – 17.35

“Üniversitemiz Yönetim Kurulu’nun 06.02.2023 tarih ve 03/01 sayılı kararı ile İl ve ilçelerimizde devam eden olumsuz hava koşulları nedeniyle Üniversitemizde 06-07 Şubat 2023 tarihlerinde eğitim-öğretim faaliyetlerine ara verilmesine karar verilmiştir. Bu sebeple bu tarihlerde yapılması gereken bütünleme sınavlarının yerine geçecek telafi sınavlarının birimlerce oluşturulacak planlamaya uygun şekilde yapılmasına oy birliği ile karar verildi.”

06.02.2023 – 09:33

“Olumsuz hava şartları sebebiyle Üniversitemizde eğitim-öğretime bir gün ara verilmiş olup akademik ve idari personelimiz (ÇOMÜ Hastanesi, ÇOMÜ Ağız ve Diş Sağlığı Uygulama ve Araştırma Merkezi çalışanları ve güvenlik personeli hariç) bugün (6 Şubat 2023 Pazartesi) 1 (Bir) gün Rektörlüğümüzce idari izinli sayılacaktır. Öğrencilerimizin bütünleme sınavları sonradan duyurulacak ileri bir tarihte gerçekleştirilecektir.”

Tanıtım

06.02.2023 – 09:03

“Olumsuz hava şartları sebebiyle Üniversitemiz Terzioğlu Yerleşkesi’ndeki akademik birimlerimizde bugün (6 Şubat 2023 Pazartesi) yapılması planlanan bütünleme sınavları sonradan duyurulacak ileri bir tarihe ertelenmiştir.”

06.02.2023 – 08:03

“Olumsuz hava şartları ve beklenen kar yağışı sebebiyle Biga’daki akademik birimlerimizde eğitim-öğretime bir gün ara verilmiş olup akademik ve idari personelimiz bugün (6 Şubat 2023 Pazartesi) 1 (Bir) gün Rektörlüğümüzce idari izinli sayılacaktır. Öğrencilerimizin bütünleme sınavları sonradan duyurulacak ileri bir tarihte gerçekleştirilecektir.”

05.02.2023 – 21:58

05.02.2023 – 19:11

Tanıtım

“Olumsuz hava şartları ve beklenen kar yağışı sebebiyle Üniversitemizde görev yapan hamile veya engelli akademik ve idari personelimiz yarın (6 Şubat 2023 Pazartesi) 1 (Bir) gün Rektörlüğümüzce idari izinli sayılacaktır.”

Tanıtım
Okumaya Devam Et

BİRİM HABERLERİ

ÇOMÜ’de Maaş Promosyon İhalesi Yapılacak

Yayınlandı

-

Yayımlayan

Eğitim bir-Sen Çanakkale 2 No'lu Şube Başkanı Mesut Kasap

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektörlüğü 3 Şubat 2023 Cuma günü Rektörlük Senato Salonu’nda Maaş Promosyon İhalesi gerçekleştiriyor. İhaleye Çanakkale’de faaliyet gösteren bütün bankaların davet edildiği öğrenildi.

Bilindiği gibi ÇOMÜ Rektörlüğü Temmuz 2021’de Ziraat Bankası ile kişi başı 6,700 TL ödeme esaslı bir 4 yıllık maaş promosyon protokolü imzalamıştı. ÇOMÜ personeline kişi başı 6,700 TL promosyon ödemesi yapılmıştı.  Maaş protokolünün 1.5 yılı geride kalırken ülkedeki ekonomik gelişmelerle birlikte diğer kurumlar bankalarla yüksek rakamlı anlaşmalar yapması üzerine ÇOMÜ maaş protokolünün güncelliğini yitirdiği düşüncesi oluştu. Bunun üzerine Rektörlük Ziraat Bankası ile yapılan maaş ödeme protokolünü feshetmiş ve Eylül 2022’de yeni bir ihale gerçekleştirilmişti. İhale, bankalardan gelen tekliflerin çok düşük kalması nedeniyle Rektörlük tarafından iptal edilmişti. İhaleye AK Bank, QNB Finansbank, Halk Bankası, Yapı Kredi Bankası ve İş Bankası katılmış, İş Bankası 3 yıllık maaş ödemesi karşılığında kişi başı 25.250 TL teklif de bulunmuştu. Yeni ihalenin ise 3 Şubat 2023 tarihinde yapılacağı öğrenildi.

Yeni ihalede maaş promosyon ödemesi için alt limit rakamı olacağı ifade edilirken, ihale sonucunda diğer kurumların güncel maaş promosyon ödemelerine yakın bir rakam beklentisi bulunuyor. Konuyla ilgili konuşan üniversitede yetkili sendika olan Eğitim Bir-Sen 2 No’lu Şube Başkanı Mesut Kasap şunları söyledi:

“Üniversite tarafından mevcut maaş promosyon sözleşmesi olan Ziraat Bankası’na yeni bir teklif sunulduğunu ama şu ana kadar herhangi bir dönüş yapılmadığını biliyoruz.  Son 6 aydır süreci yakından takip ediyoruz. Bu anlamda üniversite personelinin bu konudaki mağduriyetinin son bulması için şehrin önde gelen siyasilerinden destek talebinde de bulunduk. Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü’ne konunun iletildiğini de biliyoruz.  Bu bağlamda yeni ihale sürecinde üniversite personeline diğer kurumlardaki güncel rakamların gözetileceği ve nihayetinde personelin mağduriyetinin giderileceği rakamlara ulaşmasını bekliyoruz. Üniversitede yetkili tek sendika olarak süreci yakından takip ettiğimizi ve personelin menfaatlerini gözetmeye kararlı olduğumuzu bu vesile ile bir kez daha vurgulamak istiyoruz.”

 

Okumaya Devam Et

BİRİM HABERLERİ

ÇOMÜSEM, Küresel Rüzgar Örgütü Onaylı Temel Güvenlik Eğitimi Sertifikasını Aldı

Yayınlandı

-

Yayımlayan

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (ÇOMÜSEM) GWO onaylı Temel Güvenlik Eğitimi (Basic Safety Training/BST) vermeye yetkili kurum onayını aldı.

ÇOMÜSEM, tüm gereklilikleri yerine getirerek, Rüzgar Enerji Santrali (RES) sektörünün; üretim, montaj, servis ve işletilmesi sürecindeki tüm çalışanlara yönelik sağlıklı ve güvenli bir çalışma ortamı oluşturulmasını amaçlayan, küresel birlik konumundaki GWO (Global Wind Organization – Küresel Rüzgar Örgütü) Eğitim Sağlayıcısı unvanını almaya hak kazandı.

Söz konusu eğitim katılımcılara; ilk yardım, yangın farkındalığı, yüksekte çalışma gibi önemli beceriler kazandırmayı amaçlıyor.

Rüzgar endüstrisinde çalışırken karşılaşılan tehlikeler ve bu tehlikelerin nasıl kontrol edileceği ve azaltılacağı konusunda gerekli yetkinliğe sahip olunması ve sıfır iş kazası ile tam güvenlikli yüksekte çalışma ortamı sağlanması hedefler arasında.

Eğitimler; rüzgar enerji santralinde ve türbinlerinde çalışan personelin, sadece ulusal değil uluslararası alanda rüzgar türbinleri için gerekli olan Temel İş Güvenliği Eğitimlerini aynı standartta alabilmesini kapsıyor.

Bu sertifikasyon, Avrupa Birliği Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA) kapsamında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yürütülmekte olan İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Sektörel Operasyonel Programı’na Güney Marmara Kalkınma Ajansı tarafından hazırlanarak başvurusu yapılan ve desteklenmeye hak kazanan Yenilenebilir Gençlik Enerjisi (Re-You) Operasyonu bünyesinde yapılan, kapasite geliştirme desteği ile sağlanmaktadır.

Tanıtım

Kaynak: comu.edu.tr

Okumaya Devam Et

BU AY ÇOK OKUNANLAR