Bizimle İletişime Geçin

Kariyer

Kaliteli Gençlik Günü Etkinliği Gerçekleştirildi

Yayınlandı

-

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Kaliteli Gençlik Günü Troia Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Müzik ve Performans topluluğu tarafından gerçekleştirilen müzik dinletisiyle başlayan etkinliğin ev sahipliğini Kalite ve Akreditasyon Topluluğu ve Kalite Güvence Ofisi üstlendi.

ÇOMÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Hüseyin Erkul; “Göreve geldiği günden beri araştırma üniversitesi olma vizyonuyla hareket eden ve kalite çalışmalarını çok önemseyen ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat’a teşekkürlerimi sunuyorum” diyerek başladığı konuşmasında öğrencilere yönelik olarak kalite konusuna değindi ve şunları aktardı: “Bugün Kaliteli Gençlik Günündeyiz. Gençliğin kaliteli olması için; donanımın kaliteli olması, eğitimin kalitesi olmalı, yaşam kalitesi, davranış kalitesi olmalı. Kaliteye engel olabilecek etmenler ise; bağımlılık özellikle dijital bağımlılık, kötü alışkanlıklar, amaçsızlık, öğrenilmiş çaresizlik, değersizlik, ilkesizlik, iletişimsizlik ve kariyer planlaması yapmamak olarak sıralayabiliriz. Gençlere tavsiyem; sosyal sermaye oluşturmalısınız. Bunun yanı sıra girişimci, özgüvenli ve iletişime açık olmak çok önemli. Tüm bunlara dikkat ettiğinizde gençliğiniz de sonraki hayatınız da daha kaliteli olacaktır. Kaliteyi içselleştirmek zorundasınız, kaliteyi bir yaşam biçimi haline getirmelisiniz.”

ÇOMÜ kalite güvence çalışmaları sorumlusu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Pelin Kanten konuşmasında Kalite Güvence çalışmalarının ÇOMÜ için önemine vurgu yaptı ve ÇOMÜ’nün YÖKAK değerlendirme sürecini aktardı. Kalite güvencesi süreçlerinin ÇOMÜ genelinde pek çok çalışmaya vesile olduğunu belirten Prof. Dr. Pelin Kanten, bu kapsamda akademik ve idari personele sürece sundukları katkılardan dolayı teşekkür etti. Gençlik ve Spor İl Müdürü Ömer Kalkan kalite ve toplam kalite konusunda bir konuşma gerçekleştirdi ve bakanlığın çalışmalarına değindi. Kalkan, ÇOMÜ ile işbirliklerinin daha da güçlenmesi gerektiğini vurgulayarak gençlik çalışmalarında toplam kalitenin önemini aktardı.

Kalite ve Akreditasyon Topluluğu Akademik Danışmanı Kalite Güvence Ofisi Sorumlusu Öğretim Görevlisi Ergül Söylemezoğlu ise konuşmasında şunları aktardı: “ÇOMÜ’nün 30. Yılında Türkiye’deki 210 üniversite arasından tüm birimleriyle birlikte uluslararası tanınırlığa sahip biçimde akredite olan ilk 16 yükseköğretim kurumu arasına girdi. Bu bağlamda bu sürece emek veren Başta Rektörümüz Prof. Dr. Sedat Murat, Rektör Yardımcılarımız ve sürece katkı sunan akademik idari personelimiz ve öğrencilerimize teşekkürlerimi sunuyorum.”

Etkinlikte konuşan ÇOMÜ Öğrenci Yaşam, Kariyer ve Mezun İlişkileri Koordinatörü Öğretim Görevlisi Salih Torlak; öğrenci ve mezun ilişkilerinde kalite çalışmalarını aktardığı konuşmasında koordinatörlük çalışmalarına değindi ve “Neden Kaliteye İhtiyacımız var, Kalite Hayatımıza Ne Katar” adlı sunumunu gerçekleştirdi. Etkinlik, günün anısına düzenlenen belge takdimiyle sona erdi.

Kaynak: comu.edu.tr

Okumaya Devam Et
Tanıtım
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Kariyer

Erasmus Öğrenim ve Staj Hareketliliği Başvuru Takvimi

Yayınlandı

-

Yayımlayan

Görsel: Web
2024-2025 Akademik Yılı Erasmus Öğrenim ve Staj Hareketliliği Başvuru Takvimi açıklandı. ÇOMÜ Erasmus Birimi’nden yapılan duyuru şöyle:

Okumaya Devam Et

Genel

ÇOMÜ Spor Bilimleri Fakültesi Özel Yetenek Sınavı – Başvuru Şartları ve kontenjanlar-2023

Yayınlandı

-

Yayımlayan

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Özel Yetenek Sınavı 07 Ağustos 2023 – 18 Ağustos 2023 tarihleri arasında Özel Yetenek Sınavı Başvuru Sistemi (ÖZYES) üzerinden online olarak yapılacak. Özel Yetenek Sınavı ise 22-25 Ağustos 2023 tarihleri arasında olacak. Ayrıca ÖZYES’de İllinois Çeviklik Testi uygulanacak.

Spor Bilimleri Fakültesi’nde Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği, Antrenörlük Eğitimi, Spor Yöneticiliği ve Rekreasyon olmak üzere 4 bölüm eğitim-öğretim faaliyetlerine devam ediyor.

Önemli tarihler:

Online Başvuru İşlemleri 07 – 18 Ağustos 2023
Şahsen Başvuru ve Evrakların Teslimi 14 – 18 Ağustos 2023
Özel Yetenek Sınavı 22 – 25 Ağustos 2023
Parkur Derecelerinin İlanı 26 Ağustos 2023
Derece Sonuçlarına İtirazlar 28 – 29 Ağustos 2023
İlk Yerleştirme Sonuçlarının İlanı 31 Ağustos 2023
Geçici Kayıt İşlemleri (İlk Yerleştirmede Kayıt Hakkı Kazanan Adayların Şahsen Başvurusu) 04 – 08 Eylül 2023
Boş Kontenjanların ve Yedek Adayların İlanı 11 Eylül 2023
Boş Kontenjanlara Online Başvuru (Yedek Adaylar) 11 – 14 Eylül 2023
Ek Yerleştirme Sonuçlarının İlanı 15 Eylül 2023
Ek Yerleştirmede Kayıt Hakkı Kazanan Yedek Adayların Şahsen Başvurusu 18 – 21 Eylül 2023
Kesin Kayıt Sonuçlarının İlanı 22 Eylül 2023

Okumaya Devam Et

Kariyer

ÇOMÜ’den çift diploma ile mezun olmak ister misin?

Yayınlandı

-

Yayımlayan

Görsel: pearsonaccelerated.com

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde okuyan öğrenciler Çift Anadal Uygulaması ile aynı anda iki diploma ile mezun olabiliyor. Son senato toplantısında Eğitim Fakültesi ve Fen Fakültesi bünyesinde yeni çift anadal programları belirlendi. 

Çift Anadal, öğrenim gördüğü önlisans ya da lisans programında üstün başarı gösteren öğrencilerin esas programlarına yakın içerikteki ikinci bir programın derslerini de başarıyla geçerek çift diploma almalarını sağlayan uygulamadır. Örneğin, psikoloji okuyan bir öğrenci sosyoloji alanındaki ya da işletme okuyan bir öğrenci iktisat alanındaki dersleri de vererek her iki programın da diplomasını almaya hak kazanabilir. Bununla birlikte çift anadal uygulaması öğrenciler açısından ciddi bir yüktür. Nitekim çift diploma alma uğruna söz konusu öğrenci üniversitenin sosyal yaşamından soyutlanabilir. Yine de çift diploma sahibi olmak elbette ki öğrencilerin kariyeri ve kazanılan yetiler açısından son derece önemlidir.

Çift Anadal Yapmanın Genel Koşulları Nelerdir?

Yönetmelik için tıklayınız

“Başvuru anında anadal diploma programındaki genel not ortalaması en az 100 üzerinden 70 olan ve anadal diploma programının ilgili sınıfında başarı sıralaması itibari ile en üst %20’sinde bulunan öğrenciler ikinci anadal diploma programına başvurabilirler. Ayrıca aşağıdaki şartlar uyarınca yükseköğretim kurumları kontenjan belirleyebilir ve öğrenciler de bu şartlar kapsamında başvuru yapabilir:

a) Çift anadal yapacak öğrencilerin kontenjanı, anadal diploma programındaki genel not ortalaması en az 100 üzerinden 70 olmak şartıyla, anadal diploma programının ilgili sınıfında başarı sıralaması %20 oranından az olmamak üzere üniversite senatolarınca belirlenir.

b) Hukuk, tıp ve sağlık programları ile mühendislik programları hariç olmak üzere, çift anadal yapılacak programların kontenjanları da programların kontenjanının %20’sinden az olmamak üzere üniversite senatolarınca belirlenir.

c) Anadal diploma programındaki genel not ortalaması en az 100 üzerinden 70 olan ancak anadal diploma programının ilgili sınıfında başarı sıralaması itibari ile en üst %20’sinde yer almayan öğrencilerden çift anadal yapılacak programın ilgili yıldaki taban puanından az olmamak üzere puana sahip olanlar da çift anadal programına başvurabilirler.

(3) Çift anadal diploma programına başvurabilmesi için öğrencinin başvurduğu yarıyıla kadar anadal diploma programında aldığı tüm dersleri başarıyla tamamlaması gerekir.

(4) Öğrencinin çift anadal programından mezun olabilmesi için genel not ortalamasının en az 100 üzerinden 70 olması gerekir. Tüm çift anadal öğrenimi süresince öğrencinin genel not ortalaması bir defaya mahsus olmak üzere 100 üzerinden 65’e kadar düşebilir. Genel not ortalaması ikinci kez 100 üzerinden 65’in altına düşen öğrencinin ikinci anadal diploma programından kaydı silinir.

(5) İkinci anadal lisans programına devam eden öğrenciye mezuniyet diploması ancak devam ettiği birinci anadal diploma programından mezun olması halinde verilebilir.

(6) Çift anadal ikinci diploma programında öğrenim gören öğrencinin anadal programında almış olduğu ve eşdeğerlikleri kabul edilen dersler, not çizelgesinde gösterilir.”

Okumaya Devam Et

BU AY ÇOK OKUNANLAR