Bizimle İletişime Geçin

Çanakkale

Terzioğlu Yerleşkesi’nde Yangın Paniği

Yayınlandı

-

Foto: Çanakkale Gündem Gazetesi

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Terzioğlu Yerleşkesi sınırları içinde bulunan KYK’ya ait kız öğrenci yurdu civarında saat 11.15 sularında yangın çıktı. Yangının nedeni bilinmezken, yurdun bahçesinde çıkan yangın paniğe neden oldu.

Kısa süreli paniğe neden olan yangın, ekiplerin ve yangın söndürme helikoterlerinin müdahalesiyle büyümeden kontrol altına alındı.  Yangından çıkan dumanlar kent merkezinden de görüldü. İtfaiye ekiplerinin yanı sıra havadan helikopter ile müdahale edilirken, yangının çıkış nedeni araştırılıyor.

Kaynak: Çanakkale Gündem Gazetesi

Tanıtım

Okumaya Devam Et
Tanıtım
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

BİRİM HABERLERİ

ÇOMÜ’de Eğitime Kar Engeli – Saat Saat Tüm Gelişmeler

Yayınlandı

-

Yayımlayan

Görsel: comuhaber.com

Çanakkale’de önceki gün başlayan yoğun kar yağışının ardından Çanakkale Valiliği tüm kentte MEB’e bağlı tüm okulların 6 Şubat 2023 Pazartesi günü tatil edildiğini duyurduktan sonra gözlerin çevrildiği Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörlüğü’nden art arda açıklamalar geldi.

Rektörlükten yapılan açıklamalar şöyle:

06.02.2023 – 17.35

“Üniversitemiz Yönetim Kurulu’nun 06.02.2023 tarih ve 03/01 sayılı kararı ile İl ve ilçelerimizde devam eden olumsuz hava koşulları nedeniyle Üniversitemizde 06-07 Şubat 2023 tarihlerinde eğitim-öğretim faaliyetlerine ara verilmesine karar verilmiştir. Bu sebeple bu tarihlerde yapılması gereken bütünleme sınavlarının yerine geçecek telafi sınavlarının birimlerce oluşturulacak planlamaya uygun şekilde yapılmasına oy birliği ile karar verildi.”

06.02.2023 – 09:33

“Olumsuz hava şartları sebebiyle Üniversitemizde eğitim-öğretime bir gün ara verilmiş olup akademik ve idari personelimiz (ÇOMÜ Hastanesi, ÇOMÜ Ağız ve Diş Sağlığı Uygulama ve Araştırma Merkezi çalışanları ve güvenlik personeli hariç) bugün (6 Şubat 2023 Pazartesi) 1 (Bir) gün Rektörlüğümüzce idari izinli sayılacaktır. Öğrencilerimizin bütünleme sınavları sonradan duyurulacak ileri bir tarihte gerçekleştirilecektir.”

Tanıtım

06.02.2023 – 09:03

“Olumsuz hava şartları sebebiyle Üniversitemiz Terzioğlu Yerleşkesi’ndeki akademik birimlerimizde bugün (6 Şubat 2023 Pazartesi) yapılması planlanan bütünleme sınavları sonradan duyurulacak ileri bir tarihe ertelenmiştir.”

06.02.2023 – 08:03

“Olumsuz hava şartları ve beklenen kar yağışı sebebiyle Biga’daki akademik birimlerimizde eğitim-öğretime bir gün ara verilmiş olup akademik ve idari personelimiz bugün (6 Şubat 2023 Pazartesi) 1 (Bir) gün Rektörlüğümüzce idari izinli sayılacaktır. Öğrencilerimizin bütünleme sınavları sonradan duyurulacak ileri bir tarihte gerçekleştirilecektir.”

05.02.2023 – 21:58

05.02.2023 – 19:11

Tanıtım

“Olumsuz hava şartları ve beklenen kar yağışı sebebiyle Üniversitemizde görev yapan hamile veya engelli akademik ve idari personelimiz yarın (6 Şubat 2023 Pazartesi) 1 (Bir) gün Rektörlüğümüzce idari izinli sayılacaktır.”

Tanıtım
Okumaya Devam Et

Çanakkale

ÇOMÜ Rektör Adayı Prof. Dr. Alper Şener projelerini anlattı

Yayınlandı

-

Yayımlayan

Prof. Dr. Alper Şener

Geçtiğimiz günlerde Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörlüğü’ne aday olduğunu açıklayan Prof. Dr. Alper Şener, Çanakkale Haber‘e projelerini anlattı. Uzun yıllar ÇOMÜ’de görev yapan Prof. Dr. Alper Şener hali hazırda İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nda görev yapıyor. Şener aynı zamanda Korona Virüs Bilim Kurulu Üyesi.

Rektör Adayı Prof. Dr. Alper Şener kurmak istediği Veterinerlik Fakültesi başta olmak üzere Peynir AR-GE Merkezi ve At Yetiştiriciliği Harası ve Pansiyon ÇOMÜ’nin Türkiye’deki üniversiteler arasında önemli bir yere geleceğini söyledi. Şener; “ÇOMÜ yeni açılacak bölümler ve merkezler ile Türkiye’de ki üniversiteler arasında fark yaratacak” dedi.

Kentteki sanayi ve iş dünyası temsilcileriyle bir araya gelen Şener, projelerini anlatmaya devam ediyor. Her fırsatta Çanakkale’deki tüm kesimlerle kucaklaşan bir üniversite ortaya çıkarmak istediğini belirten Şener, “İş dünyasıyla yaptığımız görüşmelerde üniversitemizden beklentilerini dinliyorum. Bir üniversitenin başarılı olup bilimsel çalışmalar yapabilmesi için iş dünyasıyla el ele yürümesi gerekir. İş dünyasının istekleri doğrultusunda projeler geliştireceğiz. Bu sayede ÇOMÜ’de eğitim alan öğrencilerimiz hem staj hem de mezun olduktan sonra iş bulmaları kolaylaşacak. Kentimizin ekonomisinin gelişmesi demek, ÇOMÜ’nin daha çok tercih edilen üniversiteler arasına girmesini sağlayacak.” dedi. Şener, Çanakkale’nin küçükbaş hayvan sayısı bakımından Türkiye’nin önemli bir merkezi olduğunu söyledi. Küçükbaş hayvancılığın lokomotifi süt verimi yüksek Türk Saanen cinsi keçi üretimiyle yapıldığını belirten Şener, “Ezine’de Türkiye’nin önemli ve ilk A2 tipte süt üretimi yapılan büyükbaş hayvan ve damızlık üretim çiftliği Uluova yer almaktadır. Üniversitede veteriner teknikerliği ve laborantlık bölümü Yenice Meslek Yüksek Okulundadır. Ezine peyniri tüm Türkiye’de ve dünyada bilinen coğrafik işaretli üründür. Ezine’de Gıda İhtisas OSB mevcuttur. ÇOMÜ’de gıda mühendisliği bölümü mevcuttur. ÇOMÜ Biga MYO’unda Süt ve Besi Hayvancılığı programı, Süt ve Süt ürünleri teknolojisi programı mevcuttur. Ayrıca üniversite döner sermayesine ait işletmede ÇOMÜ markası ile ayran ve yoğurt üretimi mevcuttur. Bu kadar ciddi saha yatırımı ve uygulama alanı olan bir bölgeye veterinerlik fakültesi kurulması ve tek çatı altında toplanması gereklidir. Bilimsel ve teknik alt yapının birleştirilmesi sinerji katacaktır.” diye konuştu.

Şener, Ezine de ÇOMÜ ile Gıda Organize Sanayi Bölgesiyle ortak Peynir AR-GE Merkezi kurmak istediklerini söyledi. Markalaşmanın önemine değinen Şener, “Ezine peyniri coğrafik işaretli ürünler arasında Çanakkale’ye has en iyi bilinen üründür. Bu avantajı yayınlaştırmak ve sanayi üniversite işbirliğini geliştirmek ve pekiştirmek için bu ortak araştırma merkezine ihtiyaç vardır. Dünya’da peynir denilince akıllara ilk olarak Volendam – Hollanda akla geliyor. Amacımız Ezine Peynirimizi dünyaya tanıtmak. Peynirimiz yeterli AR-GE desteği ile uluslararası piyasada var olabilecek aromatik ve besin özelliklerine sahiptir. Bunun hem standardizasyonu, hem de ARGE’si üniversite destekli olacaktır. Burada kamu-özel sektör iş birliği hedeflenmektedir. Bu konuda yapılacak çalışmaları çok önemsiyorum.” şeklinde konuştu. Şener, üniversiteleri ile Türkiye Jokey Kulübü arasında işbirliği yaparak Lapseki’de At Yetiştiriciliği Harası ve Pansiyonu kurmayı hedefledikleri dile getirdi. Çanakkale 1915 köprüsü ile özellikle İstanbul’a daha da yakınlaştığını vurgulayan Şener, “Bu durumun Çanakkale için çok ciddi avantajı vardır. Lapseki bu açıdan ulaşım açısından avantajlıdır, bunun değerlendirilmesi için Lapseki MYO bünyesine 2 yıllık Atçılık ve antrenörlüğü bölümü açılması yanında uygun alan tespiti ile ÇOMÜ ile TJK işbirliği ile At Yetiştiriciliği Harası ve Pansiyonu kurulması hem üniversiteye ek gelir sağlayacaktır, hem de veterinerlik fakültesi dahil uygulama alanı sağlayacaktır.” şeklinde konuştu.

Kaynak: canakkalehaber.com

Tanıtım
Okumaya Devam Et

Çanakkale

Üniversite Öğrencilerine Ücretsiz Müze Kart

Yayınlandı

-

Yayımlayan

Çanakkale Belediyesi tarafından üniversite öğrencileri için ücretsiz müze kart uygulaması başlıyor. Kontenjanın sınırlı olacağı uygulamada, üniversite öğrencileri 1 yıl boyunca kullanacakları müze kartların sahibi olacak.

Son başvuru tarihi 15 Mart 2023 Çarşamba günü olan müze kartlar için başvurular; Çanakkale Belediyesi Yazar ve Sanatçı Evi’ne şahsen gerçekleştirilecek. Başvuru sırasında “Üniversite Onaylı (imzalı) Öğrenci Belgesi” ile aşağıda bulunan Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na ait metnin her sayfası başvuru sahibi tarafından imzalı olacak şekilde teslim alınacaktır. Metne, görsel üzerindeki QR kod içeriğinden de ulaşılabilir.

Kültür İşleri Müdürlüğüne ait KVKK Aydınlatma Metni

ÇANAKKALE BELEDİYESİ
Yazar ve Sanatçı Evi
İsmetpaşa Mh. Hasan Mevsuf Sk. No: 39
0 286 214 34 84

Pazar ve Pazartesi günleri hariç her gün 09.00-12.00 / 13.00-18.00 saatleri arasında başvuru gerçekleştirilebilir.

Kaynak: canakkale.bel.tr

Tanıtım

Okumaya Devam Et

BU AY ÇOK OKUNANLAR