Bizimle İletişime Geçin

Kariyer

ÇOMÜ’de Yüksek Lisans İçin Yabancı Dil Sınavı Başvuruları Başladı

Yayınlandı

-

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde lisansüstü eğitim almak isteyen öğrenciler için Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı’ndan önemli bir duyuru yapıldı.

Yapılan açıklama da Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Yabancı Dil Sınavı başvurularının başladığı ve başvuruların ÜBYS sisteminden online olarak alınacağı belirtildi. Ayrıca sınava başvuracak öğrencilerden kılavuzdaki adımları takip etmeleri istendi. Yabancı Dil sınavı 28 Haziran 2022 tarihinde saat 13:00 te Terzioğlu Yerleşkesi Yabancı Diller Yüksekokulunda yüz yüze yapılacak. Adayların sınav yerleri ve sınav kuralları ile ilgili duyuru ise 23 Haziran 2022 tarihinde Yabancı Diller Yüksekokulu web sayfasından ilan edilecek.

Yabancı Dil Sınavına girmek isteyen adaylar için başvuru ekranı 19 Haziran 2022 saat 17:00’ye kadar açık kalacak.

Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Yabancı Dil Sınavı Başvurusu için izlenecek adımlar:

1- İlk olarak bilgisayarınızın internet tarayıcısından https://ubys.comu.edu.tr/ adresine gidiniz. Buradan sol üst köşede bulunan menüye tıklayınız.

2- Açılan pencereden en altta bulunan “Başvuru işlemleri” menüsüne tıklayınız ve açılan menüden “Enstitü Yabancı Dil Sınav Başvurusu” seçeneğine tıklayınız.

3- Yeni açılan sayfada kimlik bilgilerinizi ilgili alanlara girdikten sonra Giriş tuşuna tıklayınız. Burada belirtiğiniz e-posta adresinize gelen doğrulama kodunu girdikten sonra tekrar giriş tuşuna tıklayınız.

4- Açılan sayfadaki en üstte bulunan menüden girmek istediğiniz Yabancı Dil Sınavı seçiniz. (Yabancı Dil Sınavı sadece İngilizce, Almanca, Fransızca ve Arapça dillerinden yapılmaktadır.)

5- Bu sayfada kimlik bilgileriniz otomatik olarak yüklenecektir. Siz eksik olan fotoğrafınızı talimatlarda belirtilen şekilde yükledikten ve erkekler adaylar için Askerlik Durumu bilgilerini doldurduktan sonra sırasıyla adres bilginizi ve iletişim bilgilerinizi giriniz. (İletişim için mutlaka hem e-mail adresi hem de cep telefonu bilgisini giriniz).

6- Kimlik, adres ve iletişim bilgileri girip fotoğrafınızı yükledikten sonra “Başvuruyu Kaydet” butonu tıklayınız.

7- Yapmış olduğunuz başvuruyu onaylayarak başvuru işleminiz tamamlayınız.

8- Başvuru Tamamlandıktan sonra “Başvuruyu Yazdır” butonuna tıklayarak Sınav Giriş Belgenizin çıktısını almanız ve sınav öncesi yapılacak kimlik kontrolünde bu belgeyi ibraz etmeniz gerekmektedir. Onun için sınava gelirken bu belgeyi yanınıza almayı unutmayınız.

Başvuruda izlenilecek adımları görsel olarak görmek için tıklayınız. 

Okumaya Devam Et
Tanıtım
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Genel

Son 20 yılın en büyük öğretmen ataması yapılıyor

Yayınlandı

-

Yayımlayan

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 45 bin yeni öğretmen atama müjdesinin ardından atama takvimi ile branş bazında kontenjan dağılımını bugün itibarıyla ilan ettiklerini duyurdu. Özer, öğretmen ataması için ön başvuruların 27 Mart-1 Nisan tarihlerinde alınacağını, atamaların ise 8 Mayıs’ta yapılacağını bildirdi.  

Millî Eğitim Bakanlığı, 45 bin öğretmen alımına ilişkin atama takvimi ile branş bazında kontenjan dağılımını açıkladı.

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, yeni öğretmen atama takvimine ilişkin şu açıklamalarda bulundu: “Öğretmen adaylarımızın ön başvuru ve sözlü sınav merkezi tercihleri 27 Mart-1 Nisan tarihleri arasında alınacak. Adayların sözlü sınava alınacakları sınav merkezleri 4 Nisan’da ilan edilecek. Sözlü sınavlar, 7-16 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek, sonuçlar ise 18 Nisan’da açıklanacak. Öğretmen adaylarının atama tercihlerini 2-6 Mayıs tarihleri arasında alacağız, atama sonuçlarını ise 8 Mayıs’ta açıklayacağız. Öğretmenlerimiz 1 Eylül’den itibaren de okullarında görevlerine başlayacak. Sürecin eğitim ailemize katılacak tüm öğretmen adaylarımıza şimdiden hayırlı olmasını diliyorum.”

Bakan Özer, 45 bin öğretmen atamasına ilişkin branş bazında kontenjan dağılımını da açıkladı.

Öğretmenlik için atamaya esas teşkil eden 103 alandan atama yapılacağına işaret eden Özer, bu kapsamda en fazla atama yapılacak beş alana ilişkin şu bilgileri paylaştı: “45 bin öğretmen alımında sınıf öğretmenliği için 7 bin 878 kontenjan, rehberlik alanına 3 bin 604, okul öncesi öğretmenliği 3 bin 269, ilköğretim matematik 2 bin 656, din kültürü ve ahlâk bilgisi alanı için 2 bin 604 kontenjan ayrıldı.”

Özer, atama yapılacak alanlara başvuru için 50 taban puanın esas alındığını ifade etti.

Öğretmen atamalarının en fazla son 20 yılda yapıldığını hatırlatarak bu sayının 500 binden 1 milyon 200 binlere ulaştığını hatırlatan Bakan Özer, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın müjdesini verdiği yeni 45 bin öğretmen ataması, son 20 yılda bir defada yapılan ilk ve en büyük öğretmen ataması olacak. Bu vesileyle Sayın Cumhurbaşkanımıza eğitime verdikleri büyük destekleri için şükranlarımı sunuyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Atama takvimi için tıklayınız.

Okumaya Devam Et

Kariyer

ÇOMÜ’den çift diploma ile mezun olmak ister misin?

Yayınlandı

-

Yayımlayan

Görsel: pearsonaccelerated.com

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde okuyan öğrenciler Çift Anadal Uygulaması ile aynı anda iki diploma ile mezun olabiliyor. 

Çift Anadal, öğrenim gördüğü önlisans ya da lisans programında üstün başarı gösteren öğrencilerin esas programlarına yakın içerikteki ikinci bir programın derslerini de başarıyla geçerek çift diploma almalarını sağlayan uygulamadır. Örneğin, psikoloji okuyan bir öğrenci sosyoloji alanındaki ya da işletme okuyan bir öğrenci iktisat alanındaki dersleri de vererek her iki programın da diplomasını almaya hak kazanabilir. Bununla birlikte çift anadal uygulaması öğrenciler açısından ciddi bir yüktür. Nitekim çift diploma alma uğruna söz konusu öğrenci üniversitenin sosyal yaşamından soyutlanabilir. Yine de çift diploma sahibi olmak elbette ki öğrencilerin kariyeri ve kazanılan yetiler açısından son derece önemlidir.

Çift Anadal Yapmanın Genel Koşulları Nelerdir?

Yönetmelik için tıklayınız

“Başvuru anında anadal diploma programındaki genel not ortalaması en az 100 üzerinden 70 olan ve anadal diploma programının ilgili sınıfında başarı sıralaması itibari ile en üst %20’sinde bulunan öğrenciler ikinci anadal diploma programına başvurabilirler. Ayrıca aşağıdaki şartlar uyarınca yükseköğretim kurumları kontenjan belirleyebilir ve öğrenciler de bu şartlar kapsamında başvuru yapabilir:

a) Çift anadal yapacak öğrencilerin kontenjanı, anadal diploma programındaki genel not ortalaması en az 100 üzerinden 70 olmak şartıyla, anadal diploma programının ilgili sınıfında başarı sıralaması %20 oranından az olmamak üzere üniversite senatolarınca belirlenir.

b) Hukuk, tıp ve sağlık programları ile mühendislik programları hariç olmak üzere, çift anadal yapılacak programların kontenjanları da programların kontenjanının %20’sinden az olmamak üzere üniversite senatolarınca belirlenir.

c) Anadal diploma programındaki genel not ortalaması en az 100 üzerinden 70 olan ancak anadal diploma programının ilgili sınıfında başarı sıralaması itibari ile en üst %20’sinde yer almayan öğrencilerden çift anadal yapılacak programın ilgili yıldaki taban puanından az olmamak üzere puana sahip olanlar da çift anadal programına başvurabilirler.

(3) Çift anadal diploma programına başvurabilmesi için öğrencinin başvurduğu yarıyıla kadar anadal diploma programında aldığı tüm dersleri başarıyla tamamlaması gerekir.

(4) Öğrencinin çift anadal programından mezun olabilmesi için genel not ortalamasının en az 100 üzerinden 70 olması gerekir. Tüm çift anadal öğrenimi süresince öğrencinin genel not ortalaması bir defaya mahsus olmak üzere 100 üzerinden 65’e kadar düşebilir. Genel not ortalaması ikinci kez 100 üzerinden 65’in altına düşen öğrencinin ikinci anadal diploma programından kaydı silinir.

(5) İkinci anadal lisans programına devam eden öğrenciye mezuniyet diploması ancak devam ettiği birinci anadal diploma programından mezun olması halinde verilebilir.

(6) Çift anadal ikinci diploma programında öğrenim gören öğrencinin anadal programında almış olduğu ve eşdeğerlikleri kabul edilen dersler, not çizelgesinde gösterilir.”

Okumaya Devam Et

BİRİM HABERLERİ

ÇOMÜ’de kayıt dondurma nasıl yapılır?

Yayınlandı

-

Yayımlayan

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde okuyan öğrencilerin en çok merak ettiği konular arasında kayıt dondurma işlemleri geliyor. 

“Kayıt Dondurma” ile ilgili Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Önlisans-Lisans Eğitim Öğretim ve Sınav Yönetmeliği maddelerini sizler için derledik.

Okumaya Devam Et

BU AY ÇOK OKUNANLAR