Bizimle İletişime Geçin

Üniversiteler

Neden ÇOMÜ’yü tercih etmelisin?

Yayınlandı

-

Truva, Assos, Gelibolu, Kaz Dağları, Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı, Gökçeada, Bozcaada ve Çanakkale Boğazı gibi değerlerle tarihe mal olmuş bir coğrafyada yer alan ve ülkemizin, içinden deniz geçen iki şehrinden biri olan Çanakkale’nin üniversitesi, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi yeni akademik yılda, yeni öğrencilerini bekliyor.

Tercih dönemi içinde olduğumuz şu günlerde, öğrencilerin hangi üniversiteyi, neden seçmek istediğiyle ilgili düşünce ve sorularına ışık tutacağını düşündüğümüz Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ve Çanakkale kenti ile ilgili detayları öğrencilerle paylaşmak istedik.

Çanakkale

Tarihte önemli medeniyetlere ev sahipliği yapmış topraklar üzerinde bulunan Çanakkale, bu yönüyle bir dünya kenti olma özelliği taşırken Avrupa’dan Avustralya’ya dünyanın dört bir tarafından insanların ilgi duyduğu ve ziyaret etmek istediği, coğrafi ve doğal güzelliklerle donanmış bir kenttir. Tarihin ve kültürün izlerini taşıyan ve “barışın ve kültürün kenti” temasının günlük yaşama uyarlandığı Çanakkale’de, halkın farklılıklara gösterdiği hoşgörülü ve özgürlükçü tavrı, öğrenim görmeye gelen öğrenciler için sıcakkanlı ve samimi bir kent ortamı, sosyal bakımdan geniş imkânlar, sorunsuz barınma olanaklarının sağlanması anlamına gelirken öğrencilerin rahat ve huzurlu bir ortamda yaşamasını da mümkün kılmaktadır.

Civarındaki şehirlere neredeyse eşit mesafede konumlanan ve İstanbul, İzmir, Bursa gibi kentlere ortalama 300 kilometre uzaklıkta olan Çanakkale, ulaşım yönünden de avantajlı bir konumdadır. Aynı zamanda Türkiye’nin her yerinden İstanbul ve Ankara aktarmalı uçak seferleri de mevcuttur. Çanakkale ili sınırları içinde bulunan ve dünya mirası sayılan Kaz Dağları’nın da etkisiyle %54’ü orman olan Çanakkale’nin her mevsim temiz havaya sahip olma özelliği, ÇOMÜ Kampüslerinde de kendini gösterir. Kampüsün sahip olduğu diğer bir doğal güzellik ise boğaz manzarasıdır. Büyük şehrin olanaklarıyla küçük şehrin avantajlarının birleştiği yer olarak da bilinen Çanakkale’ye ait tüm bu özellikler, kalabalık ve yaşamı pahalı iller arasından Çanakkale’yi daha tercih edilebilir noktalara taşımaktadır.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi

Tanıtım

·        Uygulamaya dayalı eğitim

·        Sosyal olanaklar

·        Japon dili öğretiminde Türkiye’de söz sahibi

·        Türkiye’nin ilk Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölümü

·        İstanbul haricinde Marmara Bölgesi’nin en büyük kütüphanesi

·        Truva, Assos ve Gelibolu gibi doğal uygulama alanları

·        80 bin mezun

Tanıtım

·        Türkiye’nin en çok öğrenci kulübüne sahip üniversitesi

·        24 saat açık kütüphane

·        Bölgeye hizmet vermeye başlayan Tıp Fakültesi Hastanesi

·        Üst düzey yöneticilere ulaşma imkânı

·        Güçlü uluslararası bağlantılar

·        Burs imkânları

·        Yaşam boyu eğitim

Tanıtım

ÇOMÜ 210 üniversite arasından akredite edilen ilk 16 üniversite arasındadır

Düzenlediği sempozyum, kongre, konferans gibi akademik etkinlik ve organizasyonlarla adını uluslararası arenada duyuran ÇOMÜ, öğrencilerine sunduğu uygulamalı ve yurtdışı bağlantılı eğitim, burs, yabancı dil, kütüphane, öğrenci toplulukları ve AB öğrenci değişim imkanlarıyla da adından söz ettirmektedir.

Ülkemizdeki 210 üniversiteden sadece 23 tanesinde kurumsal akreditasyon bulunmaktadır. Akredite edilmiş 23 üniversiteden 12’sinin 5 Yıl Tam Akreditasyonu bulunmakta iken 11’inin de 2 Yıl Koşullu Akreditasyonu bulunmaktadır. Akredite edilen 23 üniversiteden 17’si devlet, 6’sı vakıf üniversitesidir. Ülkemizdeki 23 araştırma üniversitesinden 10 tanesi akredite edilmiş olup bunlardan 8’i devlet 2’si vakıf üniversitesidir. ÇOMÜ 30. yılında ülkemizde bulunan 210 üniversite arasından akredite edilen ilk 16 üniversite arasındadır. ÇOMÜ Trakya ve Batı Marmara Bölgesinde akredite edilmiş ilk ve tek üniversitedir. ÇOMÜ Adım Üniversiteleri Birliği ve Trakya Üniversiteler Birliğinde akreditasyonu olan ilk ve tek üniversitedir. Marmara Bölgesinde toplam 6 üniversitenin akreditasyonu bulunmakta olup, ÇOMÜ Marmara Bölgesinde akredite edilen ilk 4 üniversite arasındadır.

49 farklı ülkeden yükseköğretim kurumları ile 254 aktif yurt dışı ikili anlaşması

Üniversitemizin toplamda 49 farklı ülkeden yükseköğretim kurumları ile 254 aktif yurt dışı ikili anlaşması bulunmaktadır. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi mezunları diploma eklerinde kendi üniversitemizin logosu dışında; Europass ve ECTS Etiketi, Uluslar arası geçerliliği bulunan YÖKAK Kurumsal Akreditasyon Logosu, ISO 9001: 2015 Kalite Yönetim Sistemi, ISO 29990: 2010 Eğitim Kuruluşları Kalite Yönetim Sistemi, ISO 10002: 2018 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi, ISO 26000: 2010 Sosyal Sorumluluk Yönetim Sistemi standartlarına uygun biçimde eğitim-öğretim aldıkları bilgisi, Program akreditasyonuna sahip olan 10 programımız da diplomalarında bunlara ek olarak TYÇ ve AYÇ logosu kullanma hakkına sahip olacaktır. Böylelikle hem yurt içi hem de yurt dışında prestijli ve tanınırlığı olan bir diploma ÇOMÜ mezunlarını beklemektedir.

Uygulamalı Öğrenme Fırsatları

Üniversitemiz uygulama olanaklarına özel önem vermektedir. Öğrencilerin derslerde edindikleri teorik bilgileri pratikte uygulama fırsatına erişmelerine imkân sunan fiziki mekânlar; laboratuvarlar, araştırma merkezleri, Türkiye’nin en büyük teleskobuna sahip gözlemevi, radyo ve televizyon stüdyoları, spor salonları, tiyatro sahneleri, Türkiye’nin en büyük İlahiyat Fakültesi yerleşkesindeki camii, Tarih ve Arkeoloji bölümlerimiz için ise Truva, Assos ve Gelibolu gibi doğal uygulama alanları olarak çeşitlenmektedir.

Tanıtım

Öğrenci toplulukları

ÇOMÜ’de sosyal öğrenme ve kendi kendine öğrenmeyi teşvik eden ve geniş bir sosyal ve bilimsel etkinlik yelpazesine sahip 137 öğrenci topluluğu bulunmaktadır. ÇOMÜ, öğrenci kulüpleri sayısı itibariyle Türkiye’de birinci sıradadır.

Yurtiçi ve Yurtdışı Bağlantıları

ÇOMÜ bünyesinde bulunan ve yurt içi ve yurtdışında birçok yükseköğretim kurumu arasında öğrenci değişimini mümkün kılan AB Gençlik Birimi, Erasmus, Farabi ve Mevlana Değişim programları sayesinde öğrencilerimiz farklı şehir ve ülkelerde kısa süreli de olsa eğitim alma imkânına erişerek farklı bakış açıları kazanmaktadırlar.

Kütüphane

İstanbul haricinde Marmara Bölgesi’nin en büyük kütüphanesi olan ÇOMÜ Kütüphanesi, çok sayıda basılı ve elektronik kaynağa erişim imkânı sunarken ziyaretçilerine 7/24 hizmet veren Türkiye’nin sayılı üniversite kütüphaneleri arasında yer almaktadır.

Burs İmkânları

Tanıtım

Üniversitemiz tarafından öğrencilere S.S. Çanakkale Onsekiz Mart Araştırma Proje Eğitim Kooperatifi tarafından çeşitli burslar verilmektedir. Ekonomik sıkıntısı bulunan öğrencilerin yanı sıra yerleştirme puanlarına göre yüksek puanla üniversitemizi tercih edenler de bu hizmetlerden yararlanabilmektedirler. Ayrıca ilimizde bulunan çeşitli kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşları tarafından da öğrencilerimize burs hizmetleri sunulmaktadır.

Kaynak: tercihim.comu.tr

Okumaya Devam Et
Tanıtım
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Editörün seçtikleri

ÜBYS’den ders seçimi ve kayıt yenileme işlemleri nasıl yapılır?

Yayınlandı

-

Yayımlayan

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ders seçimi ve kayıt işlemleri 26 Eylül- 7 Ekim 2022 tarihleri arasında yapılacak. 

Peki bu işlemleri nasıl mı yapacaksınız? İşte cevabı:

Okumaya Devam Et

Üniversiteler

ÇOMÜ Maaş Promosyonu İhalesi: Teklifler rakamlar şaşırttı

Yayınlandı

-

Yayımlayan

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektörlüğü tarafından önceki gün yapılan ve 4500 personeli ilgilendiren 3 yıllık maaş promosyonu ödemesi ihalesi, bankalardan gelen tekliflerin çok düşük kalması nedeniyle Rektörlük tarafından iptal edildi.

Bilindiği gibi ÇOMÜ Rektörlüğü Temmuz 2021’de Ziraat Bankası ile kişi başı 6,700 TL ödeme esaslı bir 4 yıllık maaş promosyon protokolü imzalamıştı. ÇOMÜ personeline kişi başı 6,700 TL promosyon ödemesi yapılmıştı.  Maaş protokolünün 1 yılı geride kalırken ülkedeki ekonomik gelişmelerle birlikte diğer kurumlar bankalarla yüksek rakamlı anlaşmalar yapması üzerine ÇOMÜ maaş protokolünün güncelliğini yitirdiği düşüncesi oluştu. Bunun üzerine Rektörlük Ziraat Bankası ile yapılan maaş ödeme protokolünü feshetmiş ve yeni bir ihale süreci başlatmıştı.

İlgili ihale önceki gün AK Bank, QNB Finansbank, Halk Bankası, Yapı Kredi Bankası ve İş Bankasının katılımıyla Rektörlük senato salonunda gerçekleştirildi. ÇOMÜ adına görüşmelere Genel Sekreter Ayhan Monus, Strateji Geliştirme Daire Başkanı Ömer Erdem Kodal ve yetkili sendika olan Eğitim Bir-Sen 2 No’lu Şube Başkanı Mesut Kasap katıldı. Diğer sendika temsilcileri de gözlemci olarak salonda yer aldı.

Bankaların ilk teklifleri kapalı zarf şeklinde verilirken, AK Bank 7.500 TL, QNB FinansBank 11,973 TL, Halk Bankası 7.000 TL, Yapı Kredi Bankası 14.400 TL ve İş Bankası da 10.500 TL olmak üzere 3 yıllık teklif sundu.

İhalenin 2. turunda AK Bank ve QNB Finansbank ihaleden çekildi. Halk Bankası’nın ikinci teklifi 14.500 TL, İş Bankası’nın 14.600 TL, Yapı Kredi Bankası’nın ise 15.000 TL oldu. 3. Turda da Halk Bankası ihaleden çekildi.

İş Bankası ve Yapı Kredi Bankası arasında devam eden çekişme 7. Teklifler sonrası İş Bankası 17.000 TL, Yapı Kredi Bankası 18.000 TL şeklinde oldu. Son olarak Yapı Kredi Bankası 25.200 TL teklif verirken İş Bankası 25.250 TL teklif verdi. Ziraat Bankası’na geri ödenecek 7.703 TL düşüldüğünde İş Bankası önümüzdeki 3 yıllık maaş ödemesi karşılığında kişi başı 17.547 TL teklif etmiş oldu.

Tanıtım

Personel sayıları ÇOMÜ’nün gerisinde kalan birçok kurum yeni yaptıkları anlaşmalarda 35.000 TL-45.000 TL aralarında anlaşmalar imzalarken, ÇOMÜ’ye bankalar tarafından yapılan maaş promosyonu tekliflerinin çok düşük kaldığı görüldü.

Yetkili Sendika temsilcisi Eğitim Bir-Sen 2 No’lu Şube Başkanı Mesut Kasap konuyla ilgili yaptığı açıklama da “ÇOMÜ’de yetkili sendika olarak maaş promosyon ödemesi ihalesine katıldık. Fakat bankaların tekliflerinin üniversite personelinin beklentilerinin altında kalması nedeniyle ÇOMÜ Yönetimi promosyon ihale süreci sonuçlandırmadı. Sendika olarak, bankaların tekliflerinin günümüz ekonomik koşullarında beklentileri karşılamaması, diğer kurumların bankalarla yaptıkları anlaşmalardaki yüksek tutarların çok altında kalması nedeniyle, üyelerimizden gelen tepkileri de dikkate alarak, ÇOMÜ Yönetimi’ne sözleşme yapılmaması hususunda görüş bildirdik. Yetkili Sendika olarak üyelerimizin ve üniversite personelinin haklarını sonuna kadar savunacağız. Personellerin yapılacak anlaşma sonunda en yüksek tutarı almaları için mücadelemizi sürdüreceğiz.” İfadelerini kullandı.

Okumaya Devam Et

Çanakkale

ÇOMÜ Rektörü, ev sahiplerine seslendi

Yayınlandı

-

Yayımlayan

Görsel: comu.edu.tr

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat, Çanakkale’de konut kiralarının yüksek olması nedeniyle öğrencilerin mağdur olduğunu söyledi. Prof.Dr. Sedat Murat, ev sahiplerine de çağrıda bulunarak; “Bu fiyatlar neden bu kadar yükseldi? Burada biraz şike var. Tamam, ülkemizde serbest piyasa ekonomisi var. Ancak bu kadar da acımasız olmamaları lazım. 5-6 bin lira küçücük daire fiyatları olur mu” dedi.

ÇOMÜ Rektörü Prof.Dr. Sedat Murat yardımcıları ile birlikte basın mensupları ile bir araya gelerek hem üniversitenin durumunu değerlendirdi hem de üniversite ve yönetim kadrosunun hedeflerini açıkladı. Basın toplantısında Üniversite öğrencilerinin barınma sorunları ile ilgili sorulara da yanıt veren Rektör Prof.Dr. Sedat Murat, krizi fırsat olarak değerlendiren ev sahiplerine insaflı olmaları çağrısında bulundu.

KAMU KURUMLARININ MİSAFİRHANELERİ ÖĞRENCİLERE AÇILACAK!

Rektör Prof.Dr. Sedat Murat konuyla ilgili sorular üzerine; “Rektörlük olarak yurt sorunu bizi direk ilgilendiriyor ancak sorunu çözme konusunda ilk merci değiliz. Valilikte geçen gün koordinasyon toplantısı oldu. Şuanda barınma sorunumuz hemen hemen olmayacak gibi görünüyor. ama bazı ilçelerimizde sıkıntılarımız var. Şehir merkezinde tüm kamu kurumlarının misafirhaneleri öncelikli olarak öğrencilerimize tahsis edilecek” dedi. Prof.Dr. Sedat Murat kamu kurum ve kuruluşlarının misafirhanelerinin öğrencilere ücretli olarak açılacağını belirtti.

“İSTERDİM Kİ BELEDİYEMİZDE YURT SORUNUNA EL ATSIN”

Dardanos yerleşkesini de öğrencilere açacaklarını belirten Rektör Prof.Dr. Sedat Murat; “250 öğrencimizi de bu tesislerimizde belli ücret karşılığında misafir edeceğiz. Şuanda 400-500 öğrencimiz sıkıntı çekecek gibi bir tahminimiz var. Şuanda belediye ile ruhsat aşamasında 1000 kişi kapasiteli bir yurt projemiz var. Kısa süre içerisinde hayata geçirilecek diye düşünüyoruz. Belediye yapar yapmaz, ben kendi işime bakıyorum. Belediyemizden gönlüm isterdim ki bu soruna el atsın” dedi.

Sınırlı yatak kapasitesine sahip KYK yurtlarının yanı sıra özel yurt ve pansiyonların hem yüksek fiyat talep etmesi hem de ihtiyacı karşılamaya yetecek kapasitesi olmadığından tahminlere göre ÇOMÜ’lü öğrencilerin il merkezinde en az 10 – 12 bin öğrencinin barınma sorunu var.

Tanıtım

“BU KADAR ACIMASIZ OLMAMALARI LAZIM..”

Ev sahiplerinin ekonomik krizi bahane ederek yüksek gelir elde etme beklentisi ile kiralara fahiş zam yaptığına dikkat çeken Rektör Sedat Murat; “Ben istiyorum ki; Çanakkaleli işadamları da bu soruna el atsın. Bu fiyatlar neden bu kadar yükseldi? Öğrenci bekliyorlar, burada biraz şike var. Tamam, ülkemizde serbest piyasa ekonomisi var. Ancak bu kadar da acımasız olmamaları lazım. 5-6 bin lira küçücük daire fiyatları olur mu? Öğrenci dostu şehiriz diyoruz madem, öğrencilere biraz daha iyi yaklaşım gösterilemez mi? Kimseyi suçlamıyorum ancak kapitalist sistem mantığını bir kenara bırakmak lazım. Bu kadar da olmaması gerekiyordu; bu ücretleri ödeyecek imkânı olmayan öğrencilerim olduğunu da biliyorum.

“1000 KİŞİ KAPASİTELİ YURT ÇALIŞMAMIZ VAR”

Rektör Prof.Dr. Sedat Murat; konuyla ilgili açıklamalarını şöyle sonlandırdı; “Özel yurtlar da var; buralara öğrenciler ilk etapta gitmiyorlar. Çünkü buraların fiyatları da yüksek. Kampus içerisinde yurtlarımız doldu ama bunlar KYK yurtları. Şuanda 1000 kişi kapasiteli yurt yapmak için çalışmalarımız var; ruhsatlandırma için gerekirse Belediyemizi de ziyaret edip çözüm konusunda hızlandıracağız. Bu seneye olmasa bile seneye yetiştirmeyi arzu ediyoruz.”

Kaynak: Aynalı Pazar Gazetesi

Tanıtım
Okumaya Devam Et

BU AY ÇOK OKUNANLAR