Bizimle İletişime Geçin

Dünya

ÇOMÜ’de yabancı öğrenciler için host & buddy olmak

Yayınlandı

-

Görsel: Sootoday.com

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Dış İlişkiler Koordinatörlüğü “yabancı öğrenciler için host & buddy olmak” başlıklı bir duyuru yaptı.

Duyuru da üniversiteye gelen yabancı öğrencilere ev sahipliği yaparak  (host) yada üniversiteye ve ülkeye uyumlarını sağlamada yardımcı olarak (buddy) deneyim kazanılabileceği belirtildi. Detaylar şöyle:

HOST & BUDDY :

Host olarak üniversitemize gelen yabancı öğrenciler ile evinizi paylaşabilirsiniz.   Host olan kişilerin yabancı öğrencilerin karşılanması, kentin ve üniversitenin tanıtımı gibi işlemlerde yardımcı olmaları, yani Buddy olarak da destek vermeleri beklenmektedir.

 • Host Form
 • Evi  ve öğrencinin kalacağı odayı gösteren en az 2 fotoğraf
 • Çanakkale’de kiralanacak evdeki, host’un kendisine ait olan ikamet belgesi
 • Öğrenci ise, öğrenci belgesi
 • Akademik yada idari personel ise ÇOMÜ kartının bir kopyası

      (Not : İkamet belgesi ve öğrenci belgesi e-devlet sisteminden temin edilebilir.)

Formu ekleriyle birlikte aşağıdaki adrese yollayınız :

Verilen bilgiler yabancı öğrencilere iletilecek, öğrenciler bilgileri kendileri inceleyip,  kalmak istedikleri yeri seçip,  host ile direkt olarak iletişime geçecektir. Dış İlişkiler Koordinatörlüğü tarafından bir eşleştirme yapılmamaktadır.

BUDDY :

Üniversitemize gelen yabancı öğrencilere genelde ev sahipleri (host)  yardımcı olmakta, buddy olarak da destek vermektedir. Ancak bazı durumlarda, evsahibi olmasa da buddy desteğine ihtiyaç duyulmaktadır. Buddy  olarak, yabancı öğrencilerin  üniversiteye ve ülkeye uyumlarını sağlamada yardımcı olabilir, deneyim kazanabilir,  yabancı dilinizi ilerletebilir, vizyonunuzu  genişletebilirsiniz.

Buddy olmak için gerekenler :

Tanıtım

Formu ekleriyle birlikte aşağıdaki adreslere yollayınız :

YABANCI ÖĞRENCİLERE VERİLMESİ BEKLENEN DESTEK:

 • Kampüsün, ÖSEM’in, yemekhanenin, kütüphanenin vb.  tanıtımı
 • Öğrenci kent kartının alımı, yükleme yerlerinin gösterilmesi, rotalar hakkında bilgi verilmesi
 • Türkiye SIM kartının alımı sürecinde destek
 • Yabancı öğrencinin ders alacağı akademisyenlere götürülmesi, dersliklerin gösterilmesi vb.
 • Şehrin tanıtılması, alışveriş imkanlarının, banka, postane, sinema, restaurant vb.  gibi yerlerin gösterilmesi
 • Öğrencinin sosyalleşmesine yardımcı olunması, ilgili arkadaşlarla tanıştırılması vb.

Kaynak: iro.comu.edu.tr

Okumaya Devam Et
Tanıtım
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Dünya

Dünyanın En İyi Üniversiteleri Açıklandı

Yayınlandı

-

Yayımlayan

Görsel: webtekno
Round University Ranging (RUR), her yıl yayımladığı Dünya Üniversiteler Sıralaması’nın 2022 versiyonunu geçtiğimiz günlerde paylaştı. Liste, dünyanın en iyi üniversitelerini ortaya koyarken Türkiye’deki üniversitelerin dünya sıralamasındaki durumunu da göstermiş oldu.

Üniversiteler, geleceğimizin, sosyal becerilerimizin ve kişiliğimizin şekillenmesinde en büyük araç olduklarından en iyi eğitim kurumuna gitmek pek çoğumuzun hayal ettiği veya etmekte olduğu bir şey. Peki, dünyada ve Türkiye’de öğrencilerin tercih edebilecekleri en iyi üniversiteler hangileri?

İşte bu sorunun cevabı, Round University Ranking (RUR) tarafından hazırlanan Dünya Üniversite Sıralaması 2022 listesiyle verildi. Bu yıl toplam 1032 üniversitenin listelendiği liste, hem dünyadaki üniversitelerin sıralamasını hem de Türkiye’deki üniversitelerin içinde bulunduğu durumu gösterdi. Dünyanın en iyi üniversiteleri ve Türkiye’nin listedeki en iyi 10 üniversitesi şu şekildeydi:

Dünyanın en iyi üniversiteleri

 1. Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü (Caltech) – ABD
 2. Harvard Üniversitesi – ABD
 3. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü – ABD
 4. Stanford Üniversitesi – ABD
 5. Karolinska Enstitüsü – İsveç
 6. İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü – İsviçre
 7. Kolombiya Üniversitesi – ABD
 8. Imperial College London – Birleşik Krallık
 9. Chicago Üniversitesi – ABD
 10. Johns Hopkins Üniversitesi – ABD

Bu yılki listede Türkiye’de en ön plana çıkan isim, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) oldu. Geçtiğimiz yıl listede 425. olan ODTÜ, bu yıl 89 sıra birden yükseldi. Öte yandan Boğaziçi Üniversitesi 50, Bilkent Üniversitesi 132, Hacettepe Üniversitesi 161 ve İstanbul Teknik Üniversitesi 72 sıra birden geriledi..

Türkiye’nin en iyi üniversiteleri

 • Orta Doğu Teknik Üniversitesi – 336.
 • Koç Üniversitesi – 362.
 • İstanbul Teknik Üniversitesi – 384.
 • Sabancı Üniversitesi – 434.
 • Boğaziçi Üniversitesi – 437.
 • Bilkent Üniversitesi – 485.
 • Ankara Üniversitesi – 527.
 • Hacettepe Üniversitesi – 549.
 • İstanbul Üniversitesi – 555.
 • Gazi Üniversitesi – 653.

Türkiye’de öne çıkan diğer üniversiteler

 • Ege Üniversitesi – 741.
 • Yıldız Teknik Üniversitesi – 742.
 • Dokuz Eylül Üniversitesi – 779.
 • Erciyes Üniversitesi – 808.
 • Marmara Üniversitesi – 877.

Üniversiteler neye göre sıralanıyor?

RUR, üniversiteleri eğitim (%40), araştırma (%40), uluslararası çeşitlilik (%10) ve finansal sürdürülebilirlik (%10) olarak dört ana başlıkta değerlendiriyor. Her bir ana başlık altında toplam 20 indikatör değerlendiriliyor. Üniversiteler, genel sıralamanın yanı sıra beşeri bilimler, yaşam bilimleri, tıp bilimleri, doğa bilimleri, sosyal bilimler ve mühendislik başlıkları altında da ayrı sıralamaya tabi tutuluyor.

Kaynak: webtekno

Okumaya Devam Et

Dünya

Türkiye’de üniversite mezunlarında işsizlik ilköğretimden daha yüksek

Yayınlandı

-

Yayımlayan

Türkiye nüfusa göre üniversite öğrenci oranında Avrupa lideri. Üniversiteye girmek için baraj puanlarının kaldırılmasıyla bu oranın daha da artması bekleniyor. Ancak Türkiye’de üniversite mezunu olanlar iş bulmakta zorlanıyor.

Türkiye işsiz nüfus oranında Avrupa’da üçüncü sırada

Euronews’in aktardığına göre Avrupa’da işsizlik oranında Türkiye, İspanya ve Yunanistan’ın ardından üçüncü sırada yer alıyor. AB İstatistik Ofisi’nin (Eurostat) verilerine göre Kasım 2021’de işsizlik oranı İspanya’da yüzde 13,4; Yunanistan’da yüzde 13,3 ve Türkiye’de yüzde 11,2 oldu.

25 yaş altını kapsayan genç işsizlikte ise Türkiye yüzde 22,3 ile Avrupa’da 5. sırada. İlk sırada yüzde 37 ile Yunanistan bulunurken ardından yüzde 31,2 ile İspanya geliyor. Bu oran İtalya’da yüzde 27,3 ve İsveç’te yüzde 24,3.

Eğitim durumuna göre işsizliğe bakıldığında ise tüm Avrupa ülkelerinde eğitim seviyesi arttıkça işsizlik oranı düşüyor. Eurostat da basın bültenlerinin başlığında “Eğitim oranı yükseldikçe işsizlik oranı düşüyor” ifadesini kullanıyor. Ancak bunun tek istisnası Türkiye.

Tanıtım
Okumaya Devam Et

Dünya

ÇOMÜ İLE Belarus Heyeti Arasında İşbirliği Konuşuldu

Yayınlandı

-

Yayımlayan

Belarus Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Aleksei Shved, Belarus State Üniversitesi (BSU) Rektör Yardımcısı Mikhail Cherepennikov, BSU Satın Alma Başkanı Olga Smoliarova, BSU Tarih Fakültesi Dekan Yardımcısı Artsiom Nazarenko ve Belarus Cumhuriyeti Çanakkale Temsilcisi Rıdvan Demirhan, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat’ı makamında ziyaret etti.

Ziyarette, ÇOMÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Bünyamin Bacak, Prof. Dr. Okhan Akdur, Prof. Dr. Pelin Kanten, Genel  Sekreter Ayhan Monus, Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Reyhan Körpe, İdari ve Mali İşler Daire Başkanı Bülent Kaya, Strateji Daire Başkanı Ömer Erdem Kodal, Doç. Dr. Sercan Hamza Bağlama, Dış İlişkiler Koordinatörlüğünden Öğr. Gör. Dr.  Ali Emrah Tokatlıoğlu, Öğr. Gör. Banu Akkök ve Hakan Başaran hazır bulundu.

Ziyarette, arkeoloji kazılarında gerçekleşecek işbirliklerinin yanı sıra öğrenci ve personel hareketliliğinin sağlanması hususunda görüş birliğine varıldı. İki ülke ve iki üniversite arasındaki olası işbirliklerinin görüşüldüğü ziyaret, günün anısına verilen hediye takdim töreni ile sona erdi.

çomü basın kordinatörlüğü

Okumaya Devam Et

BU AY ÇOK OKUNANLAR