Bizimle İletişime Geçin

Bilim Teknoloji

ÇOMÜ’lü Akademisyene “Üstün Başarı Ödülü”

Yayınlandı

-

2022-2023 Yükseköğretim Akademik Yıl Açılış Töreni, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Törende; Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Başaran’a Yükseköğretim Kurulu Milli Yenilik ve Üstün Başarı Ödülü verildi.

Prof. Dr. Mustafa Başaran ve araştırma ekibi tarafından geliştirilen ve 2021 yılında Patent tescili alınan Nitirifikasyon İnhibitörlü gübre, sektörde “Yavaş Salınımlı veya Akıllı Gübre” olarak bilinen ileri teknoloji gübreler sınıfına girmektedir. Prof. Dr. Başaran tarafından kurulan ve bir Tekno Girişim şirketi olan Doğatech AR-GE A.Ş. tarafından üretimi yapılan gübre; azotlu gübrelerden azotun yıkanarak veya gaz şeklinde kayıplarını azaltan özel bir teknolojiye sahiptir. Klasik gübrelerde bazı koşullarda %70 oranına kadar azot kayıpları gerçekleşmektedir. Nitrifikasyon inhibitörü ise azot kayıplarına neden olan koşulları geçici olarak ortadan kaldırarak yeraltı sularına veya atmosfere kaybolacak azotun tarımsal üretime katılmasına, verim ve kalitenin artmasına katkı sağlamaktadır. Çoğunlukla Avrupalı gübre markaların piyasaya hakim olduğu bu gübre  grubunda YÖK Üstün Başarı Ödülüne layık görülen bu buluş, bütünüyle milli bir teknoloji olup yabancı teknolojiler ile rekabet ederek ve ithalatın önüne geçerek ülke ekonomisine katkı sağlamayı amaçlıyor.

Kaynak: comu.edu.tr

Okumaya Devam Et
Tanıtım
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bilim Teknoloji

“Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları” Listesinde ÇOMÜ’den 9 Akademisyen Yer Aldı

Yayınlandı

-

Yayımlayan

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinden (ÇOMÜ) 9 bilim insanı, Stanford Üniversitesince yapılan araştırma sonucunda “Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları Listesi”nde yer aldı.

Stanford Üniversitesi bilim insanlarından Prof. Dr. John P. A. Ioannidis ve araştırma ekibi tarafından, 22 anabilim dalı ile 176 alt bilim dalında dünyadaki bilim insanlarının yer aldığı bu listede “nitelikli yayın sayısı”, “yayınlara yapılan atıflar”, “h-indeksi”, “hm-indeksi” gibi göstergeler dikkate alındı.  Elsevier veri tabanında yayınlanan ve 2021 alıntı yılına göre, ilk yüzde 2’lik dilimde bulunan “Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları” listesi, “kariyer boyu etki” ve “yıllık etki” olarak iki kategoride hazırlandı. ÇOMÜ’den “kariyer boyu etki” kategorisinde 3, “yıllık etki” kategorisinde ise 8 akademisyen sıralamaya girdi.

Elsevier kariyer boyu etki kategorisinde yer alan ÇOMÜ’lü bilim insanları listesi

İsim Bölüm
1 Prof. Dr. Cengiz CANER Gıda Mühendisliği
2 Prof. Dr. İsmet KAYA Kimya
3 Prof. Dr. Mustafa Kemal SEZGİNTÜRK Biyomühendislik

 

Elsevier yıllık etki kategorisinde yer alan ÇOMÜ’lü bilim insanları listesi

İsim Bölüm
1 Prof. Dr. Cengiz CANER Gıda Mühendisliği
2 Prof. Dr. Emin YILMAZ Gıda Mühendisliği
3 Doç. Dr. Hasan ARSLANOĞLU Kimya Mühendisliği
4 Prof. Dr. Mustafa Kemal SEZGİNTÜRK Biyomühendislik
5 Prof. Dr. Mehmet Seçkin ADAY Gıda Mühendisliği
6 Prof. Dr. Ramazan ÇAKMAKÇI Tarla Bitkileri
7 Dr. Öğr. Üyesi Ümit ACAR Yetiştiricilik
8 Doç. Dr. Sevdan YILMAZ Yetiştiricilik

Tanıtım
Okumaya Devam Et

Bilim Teknoloji

Teknoloji Elçileri Rektör Prof. Dr. Sedat Murat ile Bir Araya Geldi

Yayınlandı

-

Yayımlayan

Teknoloji Elçileri, ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat ve Genel Sekreter Ayhan Monus ile senato salonunda bir araya geldi.

ÇOMÜ’nün teknolojik gelişmelerde de bir marka haline gelmesi için var gücüyle çalıştıklarını belirten Teknoloji Elçileri, yıl içinde gerçekleştirilecek TeknoFest, E-spor müsabakaları ve pek çok ulusal uluslararası yarışta ÇOMÜ yönetiminin desteğini istedi. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi’nden  (ÇOBİLTUM) Öğr. Gör. İbrahim Çölgeçen toplulukların çalışmasına dair bilgi verdi ve şunları ifade etti:

 “Çanakkale Teknoloji Elçileri; teknoloji ve inovasyona ilgi duyan gençleri sosyolojik, psikolojik ve teknik olarak destekleyerek her bir öğrenci arkadaşımızı ar-ge kültürünü benimsemiş, proje odaklı çalışan, inovatif düşünen ve girişimci ruhlu birer birey olmalarını amaçlayan bir projedir. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi ve Teknoloji Geliştiricileri ve Girişimcileri Derneği ortak projesi olan “Çanakkale Teknoloji Elçileri”; Algan İnsansız Hava Araçları Takımı, Elektrik Elektronik Mühendisleri Topluluğu, Dijital Oyun Sanatları Topluluğu, Animasyon ve Oyun Tasarımı Topluluğu, Havacılık Topluluğu, E-Spor Topluluğu, Google Developer Student Clubs Topluluğu, Gıda Mühendisleri Topluluğu, İş Kulübü Topluluğu ve Eğlenceli Projeler Topluluğundan oluşmaktadır.

Toplantıda konuşan Genel Sekreter Ayhan Monus, Teknoloji Elçileri öğrenci topluluklarının taleplerini dinleyerek; “ÇOMÜ’de öğrencilerin mutluluğu ve talep ettikleri imkânlara kavuşması için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Teknoloji Elçilerimizin önemi tartışılamaz. Geleceğimizi bugün bu salonda bulunan gençlerimiz inşa edecek. Katıldığınız yarışmalarla,  oyun kodlayarak, oyun tasarlayarak, kod geliştirerek, havacılıkta, teknolojik buluşlarla bizleri temsil eden siz gençler için yapılması gereken ne varsa yapmalıyız. Bugün ÇOMÜ’de yazdığınız bir kod, yarın bu ülkenin savunma sanayisinde kullanılacak bir buluş haline gelebilir.” diyerek öğrencilerin yanında olduğunu belirtti.

Rektör Prof. Dr. Sedat Murat ise, gençlerle bir araya gelmekten mutluluk duyduğunu belirtti ve şunları ifade etti. “ÇOMÜ’de en çok önemsediğimiz konu projeler ve teknolojik gelişmeler konusu. Çünkü yarınımız size emanet ve bu emanete sahip çıkmak, geliştirmek ve daha ileriye taşımak zorundayız. Bugün Türkiye’de İHA, SİHA, ulaşım, denizcilik, haberleşme gibi pek çok alanda gelişme kaydediyoruz. İstiyoruz ki sizler de bu çalışmaların bir parçası ve hatta öncüsü olun. Geliştireceğiniz projelerde bizden istediğiniz ne varsa yapmak için gayret göstereceğiz.”

Toplantı, gerçekleştirilecek etkinliklerin görüşülmesi ve yakın zamanda düzenlenecek bir çok teknolojik etkinliğinin planlanmasıyla sona erdi.

Tanıtım

Kaynak: comu.edu.tr

Okumaya Devam Et

Bilim Teknoloji

Ulusal Sualtı Bilimsel Araştırma ve Değerlendirme Sempozyumu Gerçekleştirildi

Yayınlandı

-

Yayımlayan

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi, ÇOMÜ Deniz Teknolojileri Meslek Yüksekokulu (MYO), ÇOMÜ Sualtı Araştırma ve Uygulama Merkezi iş birliğiyle organize edilen “Ulusal Sualtı Bilimsel Araştırma ve Değerlendirme Sempozyumu”nun açılışı Troia Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.

Sempozyuma, Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mustafa Turhan Ecevit, Çanakkale İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Sadi Akman, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Pelin Kanten, Prof. Dr. Okhan Akdur,  Deniz Polisi Eğitim Merkezi Müdürü Adnan Yenici, Türkiye Sualtı Sporları Federasyon Başkanı Oğuz Aydın, Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ekrem Şanver Çelik, akademik ve idari personelin yanı sıra öğrenciler katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan tören ÇOMÜ Devlet Konservatuarı Öğretim Elemanı Merve Çokomay, lisans öğrencileri Simay Akkaş ve Benan Kapar’dan oluşan Müzik Quartet Grubunun dinletisiyle devam etti. Açılış konuşmalarını sırasıyla Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ekrem Şanver Çelik, Deniz Polisi Eğitim Merkezi Müdürü Adnan Yenici, Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu Başkanı Oğuz Aydın,  ÇOMÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Pelin Kanten yaptılar.

Sempozyumun temasının “Mavi Vatanın Sakladığı Değerler” olduğunu belirten Prof. Dr. Ekrem Şanver Çelik, etkinlikte ortak çalışmalar gerçekleştirdikleri kurum ve kişilere teşekkür ederek başladığı konuşmasında sempozyumun içeriğine dair bilgiler aktardı. Prof. Dr. Çelik “Bugün bu sempozyumun konuları arasında; ülkemiz denizlerinde gerçekleştirilmiş sualtına yönelik temel araştırma alanlarını içine alan Su Ürünleri Araştırmaları, Biyolojik Çeşitlilik, Teknoloji, Jeoloji, Arkeoloji ve Kültürel Miras, Eğitim ve İş Güvenliği, Turizm, Dalış Sağlığı ve Güvenliği, Sualtı Sporları, Sanayi ve Kamu Dalgıçlığı ile Fotoğrafçılık gibi pek çok disiplinlerarası alan mevcut. Tüm bu alanlara katkı sunmak ve geliştirmek için burada bulunan herkese teşekkür ediyorum” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Sempozyumda konuşan Deniz Polisi Eğitim Merkezi Müdürü Adnan Yenici ise merkezin çalışmalarından bahsederek:

“178 yıldır milletimizin bekası, milletimizin huzuru ve güvenliği için çalışmalarımızı azimle sürdüren teşkilatımız bu kararlılıkla devam ediyor. Hızlı, atak, planlı ve yenilikçi olmanın bilinciyle hareket ediyor. Gelişen dünya teknolojileri ile birlikte 21. yüzyılın gerektirdiği teknolojik gelişmelerin takibi ve birimlere dâhil edilmesi sayesinde icra edilen görevlerin daha güvenli, hızlı sonuçlara varacağını öngörüyoruz. Bu kapsamda personelimizin bilgi, farkındalık ve donanımlarının arttırılması amaçlanmaktadır. Bu sempozyumların farkındalık sağlayacağına, gelecek nesillere ışık tutacağına ve her zaman daha iyilerini hedeflemek noktasında bir adım daha atılmış olduğuna inanıyorum. Bu sempozyumun hazırlanmasında emeği geçen ve katkılarını bizlerden esirgemeyen herkese şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu Başkanı Oğuz Aydın: “Federasyonumuz Spor Federasyonun ötesinde yüklendiği misyon ile üniversite ve kurumlarımızla iş birliklerine açıktır” dedi ve konuşmasına şöyle devam etti: “Can kurtarma ve dalış merkezlerini denetleme kurulunda yer alan 34 denetçimizin eğitimi Deniz Teknolojileri Meslek Yüksekokulu Öğr. Görevlisi ve aynı zamanda federasyonumuzun CMAS (Dünya Sualtı Aktiviteleri Konfederasyonu) 2 yıldız dalış eğitmeni Çetin Kedioğlu’nun eğitimci olarak bulunduğu bir ekiple yapılmaktadır. Bu yıl ilk kez 25 öğrenci kabul edilen Dalış Teknolojileri Programında görev alan Öğretim Üyelerinden Prof. Adnan Ayaz, Doç. Dr. Deniz Acarlı, Doç. Dr. Barış Özalp, Öğr. Gör. Ogün Gezen ve su altı araştırmanları yapan öğretim üyelerimizin çalışmalarını da yakından takip ediyoruz. Bu bağlamda sualtı çalışmalarına katkı sunan herkese ve her kuruma teşekkür ediyorum”

Tanıtım

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Pelin Kanten ise açılışta yaptığı konuşmada “Ana teması ‘Mavi Vatanın Sakladığı Değerler’ olan sempozyumun hem bilim dünyasına hem de Çanakkale’nin kültürel, tarihi ve sualtı mirasına büyük değerler katacağını düşünüyoruz” diyerek etkinliğin önemine dikkat çekti. Açılış konuşmalarının ardından “Çanakkale Savaşı Batıkları ve Bu Batıkların Bölgeye Olası Ekonomik Katkıları” konulu oturum Prof. Dr. Adnan Ayaz moderatörlüğünde; Sualtı Belgesel Yapımcısı Selçuk Kolay tarafından gerçekleştirildi.

2 gün süren sempozyumda poster sunumlarının yanı sıra 7 oturumla “Sualtı Bilimsel Araştırma Çalışmaları” değerlendirildi.

Kaynak: comu.edu.tr

Okumaya Devam Et

BU AY ÇOK OKUNANLAR