Bizimle İletişime Geçin

YÖK

Üniversitelerde bahar eğitim öğretim dönemi açılışı ertelendi

Yayınlandı

-

Görsel: https://univerlist.com

YÖK, ikinci bir duyuruya kadar tüm yükseköğretim kurumlarında bahar eğitim ve öğretim dönemi açılışının ertelendiğini duyurdu.

Türkiye, 6 Şubat’ta şiddetli depremlerle sarsıldı. Merkez üssü Kahramanmaraş olan afet, toplamda 10 ili enkaza çevirdi. Depremin dördüncü gününde enkaz kaldırma çalışmaları devam ederken, ekipler bir an olsun umutlarını yitirmeden göçük altındaki depremzedelere ulaşmaya devam ediyor. Cumhuriyet tarihinin en şiddetli afetiyle karşı karşıya kalan vatandaşlar evlerine giremezken, yetkili ağızlar sık sık gelişmeleri aktarıyor.

Tüm üniversitelerde yeni dönemin açılışı ertelendi

Tüm okullarda yapılan tatilin uzamasının ardından bir açıklama da Yükseköğretim Kurulu’ndan (YÖK) geldi. YÖK, tüm yükseköğretim kurumlarında bahar eğitim ve öğretim dönemi açılışının ikinci bir duyuruya kadar ertelendiğini açıkladı.

Okumaya Devam Et
Tanıtım
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Üniversiteler

ÇOMÜ Yeni Rektörünü Bekliyor!

Yayınlandı

-

Yayımlayan

Görsel: comuhaber.com

ÖZEL HABER | Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde (ÇOMÜ) Rektör Prof. Dr. Sedat Murat’ın görev süresinin sona ermesine az bir zaman kala yeni dönemde kimin rektör olacağı merakla bekleniyor. ÇOMÜ’ye Rektör olabilmek için onlarca akademisyenin YÖK’e başvuru yaptığı öğrenilirken, gözler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a çevrildi.

18 Nisan 2019’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ÇOMÜ Rektörlüğü’ne atanan Rektör Prof. Dr. Sedat Murat, Prof. Dr. Yücel Acer’den devraldığı görevine 22 Nisan 2019 tarihinde başlamıştı. Rektörler hali hazırda 4 yıl için atanıyorlar. Mevzuata göre en fazla iki dönem rektörlük yapılabiliyor. Dolayısıyla mevcut rektör Prof. Dr. Sedat Murat yeniden atandığı takdirde 4 yıl daha görev yapabilecek. Rektör Prof. Dr. Sedat Murat’ın yeniden aday olduğu da konuşuluyor.

ÇOMÜ REKTÖRLÜĞÜ İÇİN 22 ADAY BAŞVURDU!

ÇOMÜ’ye rektör olabilmek için değişik üniversitelerde görevli akademisyenlerinde bulunduğu 22 adayın YÖK’e başvuru yaptığı öğrenilirken, adaylarla ilgili ön çalışmasını tamamlayan YÖK’ün de öne çıkan 3 ismi atama için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunmaya hazırlandığı öğrenildi.

ÇOMÜ kulislerine yansıyan bilgilere göre farklı fakültelerden birçok akademisyen rektörlük görevine talip oldu. Bunlardan bazıları ÇOMÜ Rektörlüğü’ne aday olduklarını basına duyururken birçok ismin aday olduğu üniversite kulislerinde konuşuluyor.  Uzun yıllar ÇOMÜ’de görev yapan Prof. Dr. Alper Şener rektörlük adaylığını ilk açıklayan isimler arasında bulunuyor. (Şener, hali hazırda İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi’nde görev yapıyor.) Yine aynı şekilde Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Görün’de adaylığını ilan eden isimler arasında bulunuyor.

ÇOMÜ Rektörlüğü’ne aday olduğu öğrenilen isimler şöyle:

Prof. Dr. Sedat Murat – ÇOMÜ Rektörü

Prof. Dr. Cüneyt Erenoğlu – ÇOMÜ Ezine MYO Müdürü

Prof. Dr. Muammer Karaayvaz – ÇOMÜ Tıp Fakültesi Dekanı

Prof. Dr. Abdullah Kelkit – ÇOMÜ Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Öğretim Üyesi

Prof. Dr. Bülent Güven – ÇOMÜ Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi

Prof. Dr. Mustafa Görün – ÇOMÜ Siyasal Bilgiler Fakültesi

Prof. Dr. Mehmet Mendeş – ÇOMÜ Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi

Prof. Dr. Mehmet Şahin – ÇOMÜ Lapseki MYO Öğretim Üyesi

Prof. Dr. Ahmet Erdem – ÇOMÜ Fen Fakültesi Öğretim Üyesi

Prof. Dr. Tevhit Ayengin – ÇOMÜ İlahiyat Fakültesi

Prof. Dr. İsmet Kaya – ÇOMÜ Fen Fakültesi Öğretim Üyesi

Prof. Dr. Alper Şener –  İzmir Katip Çelebi Üniversitesi

Prof. Dr. Mehmet Akbulut – Fırat Üniversitesi

Prof. Dr. Alim Yılmaz – İstanbul Medeniyet Üniversitesi

Prof. Dr. Yakup Yılmaz – İstanbul Medeniyet Üniversitesi

Prof. Dr. Ömer Dalman – Karadeniz Teknik Üniversitesi

Prof. Dr. Orhan N. (Soyadı tam öğrenilemedi)

Prof. Dr. Mirza Tokpunar – ÇOMÜ İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi

 

 

 

 

Okumaya Devam Et

Editörün seçtikleri

3 Nisan’da isteğe bağlı yüz yüze eğitime geçiliyor

Yayınlandı

-

Yayımlayan

Fotoğraf: ensonhaber.com

YÖK, 3 Nisan itibarıyla üniversitelerde uzaktan öğretimle birlikte isteyen öğrencilere devam şartı aranmaksızın sınıflarda yüz yüze eğitim verilebileceğini açıkladı.

6 Şubat’ta meydana gelen deprem felaketinin ardından Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK), üniversiteler için yeni bir karar almıştı.

Buna göre üniversite öğrencilerinin eğitimine devam edebilmesi için uzaktan eğitim modeline geçilmişti.

Alınan kararın ardından bugün Yüksek Öğretim Kurulu Başkanı Erol Özvar, kameraların karşısına geçti.

3 Nisan’da isteğe bağlı yüz yüze eğitime geçiliyor

Özvar, üniversitelerde 2022-2023 eğitim öğretim yılı bahar döneminin nasıl devam edeceğine ilişkin kamuoyunu bilgilendirdi.

Buna göre 3 Nisan itibarıyla üniversitelerde uzaktan öğretimle birlikte isteyen öğrencilere devam şartı aranmaksızın sınıflarda yüz yüze eğitim verilebileceği açıklandı.

Ara sınavlar uzaktan yapılabilecek

YÖK Başkanı Özvar ayrıca, bahar dönemindeki ara sınavların şeffaflık ve denetlenebilirlik ilkesi esas alınarak uzaktan öğretim yöntemleriyle çevrim içi yapılacağını da bildirdi.

İşte YÖK Başkanı Özvar’ın açıkladığı kararlar

YÖK Başkanı Erol Özvar’ın açıklamalarına göre alınan kararlar şu şekilde:

“Halihazırda uygulanmakta olan uzaktan öğretim ile birlikte isteyen öğrencilere devam şartı aranmaksızın sınıflarda yüz yüze eğitim verilebilmesine,

Yükseköğretim kurumlarının bir dersin hem uzaktan öğretim ile hem de yüz yüze verilebilmesine ilişkin kararları ilgili kurullarında alarak gerekli düzenlemeleri yapmalarına,

Yürürlükte olan “Yükseköğretim Kurumlarında Uzaktan Öğretime İlişkin Usul ve Esaslar”ın 6 ncı maddesinde yer verilen bir yarıyıldaki derslerin AKTS kredilerine göre en fazla %30’unun uzaktan öğretim yoluyla verilebileceği” yönündeki kısıtlamanın uygulanmamasına,

Özel öğrenci olarak başka bir yükseköğretim kurumunda eğitime devam etmekte olan öğrencilerin bu eğitimlerini aynı şekilde sürdürebilmelerine,

Nisan ayına ertelenmiş olan “derslere ait uygulamalar”ın, yükseköğretim kurumlarının ilgili kurullarının alacağı kararlar ile ödev, proje vb. şekilde veya bahar dönemi içinde, yaz döneminde ya da bir sonraki eğitim ve öğretim döneminde yüz yüze yapılabilmesine,

Bahar dönemindeki ara sınavların (özel öğrencilik hakkı verilen uygulama eğitimi içeren programlar hariç) “şeffaflık ve denetlenebilirlik” ilkesi esas alınarak uzaktan öğretim yöntemleriyle çevrimiçi yapılmasına,

Yapılacak değerlendirmelerde; açık uçlu ya da çoktan seçmeli çevrimiçi sınavlar, ödevler, çevrimiçi kısa sınavlar, projeler, Öğrenme Yönetim Sistemi (ÖYS) etkinlikleri, ÖYS kullanım analitikleri ve benzeri uygulamaların kullanılabilmesine,

Yarıyıl sonu, tek ders, tez izleme, yeterlilik sınavı gibi sınavların ise ne zaman ve nasıl yapılacağının yükseköğretim kurumlarının yetkili kurulları tarafından belirlenmesine karar verilmiştir.”

Kaynak: ensonhaber.com

Okumaya Devam Et

Üniversiteler

YÖK: “Nisan ayında hibrit eğitim yeniden değerlendirilecek”

Yayınlandı

-

Yayımlayan

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Erol Özvar, üniversiteler ile ilgili açıklamalarda bulundu. Özvar, uzaktan eğitimin 20 Şubat itibariyle başlayacağını ve nisan ayı başında da hibrit eğitimin de değerlendirileceğini kaydetti. Özvar ayrıca, “Talep edenlerin bahar döneminde kayıtlarının dondurulması ve bu sürenin azami öğrenim süresinden düşülmemesine karar verildi” ifadelerine de yer verdi

Prof. Dr. Erol Özvar’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Türkiye’deki örgün öğrencilerin toplam yüzde 15’i ya bölgede ikamet etmekte ya da bu bölgede eğitim almaktadır. Öğrencilerimiz ve personelimiz arasında maalesef kayıplarımız bulunmaktadır.

Neredeyse bütün üniversitelerimiz depremden etkilenmiş paydaşlarıyla doludur. Kampüslerimiz barınma ve ikamet anlamında önemli bir rol almıştır. Tıp ve mühendislik fakültelerinden gönüllü elemanların halen bölgedeki çalışmalarını da izliyoruz.

“HİBRİT EĞİTİM DE DEĞERLENDİRİLECEK”

Bundan sonraki süreçte üniversitelerimize çok kritik roller düşmektedir. İllerin tekrar kalkınmasında üniversitelerimizin kuşkusuz önemli rolleri olacaktır.

2022-2023 bahar döneminin uzaktan eğitim ile sağlanmasına daha önce karar verilmişti. Ön lisans, lisans ve lisans üstü bölümleri için bir dizi kararlar aldık.

Buna göre 20 Şubat’ta bahar dönemi başlayacak. Alınan kararlar nisan ayı başı itibariyle yeniden gözden geçirilerek uzaktan eğitimin yanında yüz yüze eğitimin harlanmasıyla hibrit eğitim de değerlendirilecektir.

“ÖZEL ÖĞRENCİ DÜZENLEMESİ UYGULANABİLECEK”

Depremin etkilediği illerde bulunan bir kısım üniversitelerimiz ortak çalışmalar yapmak üzere bazı üniversiteler ile eşleştirildi.

Özel öğrencilik ile ilgili de bazı kararlar aldık. Depremden etkilenen illerde veya birinci dereceden yakını bu illerde yaşayanlar talep etmeleri halinde birinci derecedeki yakınının bulunduğu ikamette veya bulunduğu illerdeki üniversitelerin eş değer bölümünde özel öğrenci olabilecekler.

“KAYIT DONDURMADA KOLAYLIK SAĞLANACAK”

Öte yandan kayıt dondurma konusunda da bazı kolaylıklar getirilmiştir. Bu süre azami öğrenim süresinden de düşülmeyecek.””

Okumaya Devam Et

BU AY ÇOK OKUNANLAR