Bizimle İletişime Geçin

Bilim Teknoloji

“Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları” Listesinde ÇOMÜ’den 9 Akademisyen Yer Aldı

Yayınlandı

-

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinden (ÇOMÜ) 9 bilim insanı, Stanford Üniversitesince yapılan araştırma sonucunda “Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları Listesi”nde yer aldı.

Stanford Üniversitesi bilim insanlarından Prof. Dr. John P. A. Ioannidis ve araştırma ekibi tarafından, 22 anabilim dalı ile 176 alt bilim dalında dünyadaki bilim insanlarının yer aldığı bu listede “nitelikli yayın sayısı”, “yayınlara yapılan atıflar”, “h-indeksi”, “hm-indeksi” gibi göstergeler dikkate alındı.  Elsevier veri tabanında yayınlanan ve 2021 alıntı yılına göre, ilk yüzde 2’lik dilimde bulunan “Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları” listesi, “kariyer boyu etki” ve “yıllık etki” olarak iki kategoride hazırlandı. ÇOMÜ’den “kariyer boyu etki” kategorisinde 3, “yıllık etki” kategorisinde ise 8 akademisyen sıralamaya girdi.

Elsevier kariyer boyu etki kategorisinde yer alan ÇOMÜ’lü bilim insanları listesi

İsim Bölüm
1 Prof. Dr. Cengiz CANER Gıda Mühendisliği
2 Prof. Dr. İsmet KAYA Kimya
3 Prof. Dr. Mustafa Kemal SEZGİNTÜRK Biyomühendislik

 

Elsevier yıllık etki kategorisinde yer alan ÇOMÜ’lü bilim insanları listesi

İsim Bölüm
1 Prof. Dr. Cengiz CANER Gıda Mühendisliği
2 Prof. Dr. Emin YILMAZ Gıda Mühendisliği
3 Doç. Dr. Hasan ARSLANOĞLU Kimya Mühendisliği
4 Prof. Dr. Mustafa Kemal SEZGİNTÜRK Biyomühendislik
5 Prof. Dr. Mehmet Seçkin ADAY Gıda Mühendisliği
6 Prof. Dr. Ramazan ÇAKMAKÇI Tarla Bitkileri
7 Dr. Öğr. Üyesi Ümit ACAR Yetiştiricilik
8 Doç. Dr. Sevdan YILMAZ Yetiştiricilik

Tanıtım
Okumaya Devam Et
Tanıtım
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bilim Teknoloji

Teknoloji Elçileri Rektör Prof. Dr. Sedat Murat ile Bir Araya Geldi

Yayınlandı

-

Yayımlayan

Teknoloji Elçileri, ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat ve Genel Sekreter Ayhan Monus ile senato salonunda bir araya geldi.

ÇOMÜ’nün teknolojik gelişmelerde de bir marka haline gelmesi için var gücüyle çalıştıklarını belirten Teknoloji Elçileri, yıl içinde gerçekleştirilecek TeknoFest, E-spor müsabakaları ve pek çok ulusal uluslararası yarışta ÇOMÜ yönetiminin desteğini istedi. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi’nden  (ÇOBİLTUM) Öğr. Gör. İbrahim Çölgeçen toplulukların çalışmasına dair bilgi verdi ve şunları ifade etti:

 “Çanakkale Teknoloji Elçileri; teknoloji ve inovasyona ilgi duyan gençleri sosyolojik, psikolojik ve teknik olarak destekleyerek her bir öğrenci arkadaşımızı ar-ge kültürünü benimsemiş, proje odaklı çalışan, inovatif düşünen ve girişimci ruhlu birer birey olmalarını amaçlayan bir projedir. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi ve Teknoloji Geliştiricileri ve Girişimcileri Derneği ortak projesi olan “Çanakkale Teknoloji Elçileri”; Algan İnsansız Hava Araçları Takımı, Elektrik Elektronik Mühendisleri Topluluğu, Dijital Oyun Sanatları Topluluğu, Animasyon ve Oyun Tasarımı Topluluğu, Havacılık Topluluğu, E-Spor Topluluğu, Google Developer Student Clubs Topluluğu, Gıda Mühendisleri Topluluğu, İş Kulübü Topluluğu ve Eğlenceli Projeler Topluluğundan oluşmaktadır.

Toplantıda konuşan Genel Sekreter Ayhan Monus, Teknoloji Elçileri öğrenci topluluklarının taleplerini dinleyerek; “ÇOMÜ’de öğrencilerin mutluluğu ve talep ettikleri imkânlara kavuşması için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Teknoloji Elçilerimizin önemi tartışılamaz. Geleceğimizi bugün bu salonda bulunan gençlerimiz inşa edecek. Katıldığınız yarışmalarla,  oyun kodlayarak, oyun tasarlayarak, kod geliştirerek, havacılıkta, teknolojik buluşlarla bizleri temsil eden siz gençler için yapılması gereken ne varsa yapmalıyız. Bugün ÇOMÜ’de yazdığınız bir kod, yarın bu ülkenin savunma sanayisinde kullanılacak bir buluş haline gelebilir.” diyerek öğrencilerin yanında olduğunu belirtti.

Rektör Prof. Dr. Sedat Murat ise, gençlerle bir araya gelmekten mutluluk duyduğunu belirtti ve şunları ifade etti. “ÇOMÜ’de en çok önemsediğimiz konu projeler ve teknolojik gelişmeler konusu. Çünkü yarınımız size emanet ve bu emanete sahip çıkmak, geliştirmek ve daha ileriye taşımak zorundayız. Bugün Türkiye’de İHA, SİHA, ulaşım, denizcilik, haberleşme gibi pek çok alanda gelişme kaydediyoruz. İstiyoruz ki sizler de bu çalışmaların bir parçası ve hatta öncüsü olun. Geliştireceğiniz projelerde bizden istediğiniz ne varsa yapmak için gayret göstereceğiz.”

Toplantı, gerçekleştirilecek etkinliklerin görüşülmesi ve yakın zamanda düzenlenecek bir çok teknolojik etkinliğinin planlanmasıyla sona erdi.

Tanıtım

Kaynak: comu.edu.tr

Okumaya Devam Et

Bilim Teknoloji

Ulusal Sualtı Bilimsel Araştırma ve Değerlendirme Sempozyumu Gerçekleştirildi

Yayınlandı

-

Yayımlayan

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi, ÇOMÜ Deniz Teknolojileri Meslek Yüksekokulu (MYO), ÇOMÜ Sualtı Araştırma ve Uygulama Merkezi iş birliğiyle organize edilen “Ulusal Sualtı Bilimsel Araştırma ve Değerlendirme Sempozyumu”nun açılışı Troia Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.

Sempozyuma, Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mustafa Turhan Ecevit, Çanakkale İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Sadi Akman, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Pelin Kanten, Prof. Dr. Okhan Akdur,  Deniz Polisi Eğitim Merkezi Müdürü Adnan Yenici, Türkiye Sualtı Sporları Federasyon Başkanı Oğuz Aydın, Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ekrem Şanver Çelik, akademik ve idari personelin yanı sıra öğrenciler katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan tören ÇOMÜ Devlet Konservatuarı Öğretim Elemanı Merve Çokomay, lisans öğrencileri Simay Akkaş ve Benan Kapar’dan oluşan Müzik Quartet Grubunun dinletisiyle devam etti. Açılış konuşmalarını sırasıyla Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ekrem Şanver Çelik, Deniz Polisi Eğitim Merkezi Müdürü Adnan Yenici, Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu Başkanı Oğuz Aydın,  ÇOMÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Pelin Kanten yaptılar.

Sempozyumun temasının “Mavi Vatanın Sakladığı Değerler” olduğunu belirten Prof. Dr. Ekrem Şanver Çelik, etkinlikte ortak çalışmalar gerçekleştirdikleri kurum ve kişilere teşekkür ederek başladığı konuşmasında sempozyumun içeriğine dair bilgiler aktardı. Prof. Dr. Çelik “Bugün bu sempozyumun konuları arasında; ülkemiz denizlerinde gerçekleştirilmiş sualtına yönelik temel araştırma alanlarını içine alan Su Ürünleri Araştırmaları, Biyolojik Çeşitlilik, Teknoloji, Jeoloji, Arkeoloji ve Kültürel Miras, Eğitim ve İş Güvenliği, Turizm, Dalış Sağlığı ve Güvenliği, Sualtı Sporları, Sanayi ve Kamu Dalgıçlığı ile Fotoğrafçılık gibi pek çok disiplinlerarası alan mevcut. Tüm bu alanlara katkı sunmak ve geliştirmek için burada bulunan herkese teşekkür ediyorum” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Sempozyumda konuşan Deniz Polisi Eğitim Merkezi Müdürü Adnan Yenici ise merkezin çalışmalarından bahsederek:

“178 yıldır milletimizin bekası, milletimizin huzuru ve güvenliği için çalışmalarımızı azimle sürdüren teşkilatımız bu kararlılıkla devam ediyor. Hızlı, atak, planlı ve yenilikçi olmanın bilinciyle hareket ediyor. Gelişen dünya teknolojileri ile birlikte 21. yüzyılın gerektirdiği teknolojik gelişmelerin takibi ve birimlere dâhil edilmesi sayesinde icra edilen görevlerin daha güvenli, hızlı sonuçlara varacağını öngörüyoruz. Bu kapsamda personelimizin bilgi, farkındalık ve donanımlarının arttırılması amaçlanmaktadır. Bu sempozyumların farkındalık sağlayacağına, gelecek nesillere ışık tutacağına ve her zaman daha iyilerini hedeflemek noktasında bir adım daha atılmış olduğuna inanıyorum. Bu sempozyumun hazırlanmasında emeği geçen ve katkılarını bizlerden esirgemeyen herkese şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu Başkanı Oğuz Aydın: “Federasyonumuz Spor Federasyonun ötesinde yüklendiği misyon ile üniversite ve kurumlarımızla iş birliklerine açıktır” dedi ve konuşmasına şöyle devam etti: “Can kurtarma ve dalış merkezlerini denetleme kurulunda yer alan 34 denetçimizin eğitimi Deniz Teknolojileri Meslek Yüksekokulu Öğr. Görevlisi ve aynı zamanda federasyonumuzun CMAS (Dünya Sualtı Aktiviteleri Konfederasyonu) 2 yıldız dalış eğitmeni Çetin Kedioğlu’nun eğitimci olarak bulunduğu bir ekiple yapılmaktadır. Bu yıl ilk kez 25 öğrenci kabul edilen Dalış Teknolojileri Programında görev alan Öğretim Üyelerinden Prof. Adnan Ayaz, Doç. Dr. Deniz Acarlı, Doç. Dr. Barış Özalp, Öğr. Gör. Ogün Gezen ve su altı araştırmanları yapan öğretim üyelerimizin çalışmalarını da yakından takip ediyoruz. Bu bağlamda sualtı çalışmalarına katkı sunan herkese ve her kuruma teşekkür ediyorum”

Tanıtım

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Pelin Kanten ise açılışta yaptığı konuşmada “Ana teması ‘Mavi Vatanın Sakladığı Değerler’ olan sempozyumun hem bilim dünyasına hem de Çanakkale’nin kültürel, tarihi ve sualtı mirasına büyük değerler katacağını düşünüyoruz” diyerek etkinliğin önemine dikkat çekti. Açılış konuşmalarının ardından “Çanakkale Savaşı Batıkları ve Bu Batıkların Bölgeye Olası Ekonomik Katkıları” konulu oturum Prof. Dr. Adnan Ayaz moderatörlüğünde; Sualtı Belgesel Yapımcısı Selçuk Kolay tarafından gerçekleştirildi.

2 gün süren sempozyumda poster sunumlarının yanı sıra 7 oturumla “Sualtı Bilimsel Araştırma Çalışmaları” değerlendirildi.

Kaynak: comu.edu.tr

Okumaya Devam Et

Bilim Teknoloji

Teknoloji Elçileri Projesi Paneli Gerçekleşti

Yayınlandı

-

Yayımlayan

Çanakkale Teknopark, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (ÇOBİLTUM), ÇOMÜ Yabancı Diller Yüksekokulu, Çanakkale Teknoloji Geliştiricileri ve Girişimcileri Derneği işbirliğiyle organize edilen Teknoloji Elçileri Projesi Paneli Troya Kültür Merkezinde gerçekleşti.

Birçok öğrenci topluluğunun görev aldığı, teknoloji ve inovasyona ilgi duyan gençlerin sosyolojik, psikolojik ve teknik olarak desteklenip, her bir öğrencinin proje odaklı düşünen ve girişimci ruhlu birer birey olmasının amaçlandığı Teknoloji Elçileri Projesi paneline;  ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Hüseyin Erkul, Prof. Dr. Pelin Kanten ve Prof. Dr. Okhan Akdur, Çanakkale Teknopark Genel Müdürü Doç. Dr. Erkan Bil, ÇOBİLTUM Müdürü Prof. Dr. Sermet Koyuncu, Çanakkale İşkur Müdürü Mehmet Uğur Yavuz, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan panelin açılış konuşmalarını sırasıyla ÇOBİLTUM Müdürü Prof. Dr. Sermet Koyuncu, Çanakkale Teknopark Genel Müdürü Doç. Dr. Erkan Bil ve ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat yaptı. ÇOBİTUM Müdürü Prof. Dr. Sermet Koyuncu yaptığı konuşmada üniversitelerin eğitim öğretim faaliyetlerinin yanı sıra araştırma geliştirme faaliyetlerini yürüttüğünü, bilimsel yayınlar ve patentler üretip bu çalışmaların teknolojiye uyarlanması için çalışmalar geliştirdiğini ifade ederek ÇOBİLTUM hakkında bilgiler verdi.

Dünyada akademik gelişimi üst düzeyde olan birçok üniversiteye bakıldığında Ar-Ge ve inovasyon kültürünün oturduğunun görüldüğünü belirten Prof. Dr. Sermet Koyuncu; “Bu bağlamda üniversite bünyesinde üretilen çalışmaların katma değeri yüksek ürünlere dönüştürerek ülkelerin kalkınmasında lokomotif rol üstlendiği de açıkça görülmektedir. Buna bağlı olarak ileri teknoloji ürünlerinin üretilmesi için üniversite sanayi işbirliğinin önemi gün geçtikçe daha da artıyor. Son dönemde ülkemizin de arasında olduğu biyoteknoloji ve enerji alanındaki gelişmeleri büyük bir heyecanla takip ediyoruz” diyerek ÇOBİLTUM olarak en büyük amaçlarının genç araştırmalara ve öğrencilere ar-ge kültürünü kazandırmak olduğunun vurgusunu yaptı ve Teknoloji Elçileri Projesi’ne desteklerinden dolayı ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat’a, Teknopark Müdürü Doç. Dr. Erkan Bil ile proje de emeği geçen ekip arkadaşlarına teşekkür etti.

Konuşmasında öğrencilere seslenerek “Her birininiz bizim için birer girişimcisiniz” diyen Çanakkale Teknopark Genel Müdürü Doç. Dr. Erkan Bil, günümüzde yaşanan dijital dönüşüm ile bu dönüşüm devam ederken dünyada ve ülkemizde Teknoparkların geldiği noktalardan bahsetti. Çanakkale Teknopark olarak tamamladıkları, yürüttükleri ve planladıkları faaliyetlere değinen Doç. Dr. Erkan Bil, “Dünyada ve Türkiye’de dijital dönüşüm son sürat yoluna devam ederken Teknoparklar bu dönüşümün en önemli paydaşları haline geldi. Biz de dijital dönüşüm bağlamında Çanakkale Teknopark olarak hem bölgemiz hem de girişimcilerimiz için birçok program yürütüyoruz. Bunların en önemlileri Facebook İstasyon Çanakkale İş İstasyonu, Protothinks Prototip Merkezi ve Dijital İçerik Geliştirme Merkezi projelerimizdir. Projelerimizle bölgemizdeki girişimcilerin dijital dönüşüm süreçlerini sağlıklı yürütebilmeleri için destekliyoruz. Bu bağlamda etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçen IEEE ÇOMU Student Branch’e, Google Developer Student Clubs’a, İş Kulübü Topluluğu’na, Dijital Oyun Sanatları Topluluğu’na, Eğlenceli Projeler Topluluğu’na ve ÇOMU Elektronik Sporlar Topluluğu’na teşekkür ediyor, etkinliğin öğrencilerimiz açısından verimli geçmesini diliyorum” dedi.

Böyle anlamlı bir toplantıda bir arada olmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek başladığı konuşmasında ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat şunları söyledi: “Değerli gençler teknolojinin esiri olmadan teknolojiyi kendinizi geliştirecek bilgiyi aramak için kullanmalısınız. Bilgi evrenseldir ve nerede olursa arayıp bulmalıyız. Dünya o kadar büyük bir teknolojik dönüşüm içinde ki bu gelişime ayak uydurmak için çok çalışmak gerekiyor. Ar-ge, teknoloji, enerji konusunda büyük bir yarış içerisindeyiz. Gençlerle bu anlamda bir arada olmak, sizlerin gözlerindeki o pırıltıyı görmek, sizlerin teknoloji, inovasyon ve ar-ge gibi konularda hayal kurduğunuzu görmek beni çok mutlu ediyor. Siz gençlerde; enerji, heyecan, motivasyon olmadan bu alanlarda ilerlemek çok kolay değil. Kurduğunuz hayallerin peşine düşün. Çünkü hayali, amacı, hedefi olan insan mutludur. Üniversite olarak teknoloji geliştirme, inovasyon konularında ciddi çalışmalar yapıyoruz. İsteğimiz bu çalışmaların çoğalması ve öğrencilerimizin bu çalışmalar içerisinde daha fazla yer almaları. Gelecek çalışanındır. Her kişi mutlaka çalışmasının karşılığını alacaktır. Bu çalışma hayatında da öğrencilikte de böyledir. Dolayısıyla emek her şeyin başındadır. Bu duygu düşüncelerle projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

Açılış konuşmalardan sonra Teknoloji Elçileri Projesi’nde yer alan toplulukların başkanları toplulukları hakkında bilgilendirme konuşması yaptılar. Ardından Çanakkale İşkur Müdürü Mehmet Uğur Yavuz, ÇOMÜ Mühendislik Fakültesi, Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Adem Polat ve Rektörlük Enformatik Bölümü Öğr. Gör. Zafer Karadayı’nın sunumlarının yer aldığı panele geçildi.

Tanıtım

Kaynak: comu.edu.tr

Okumaya Devam Et

BU AY ÇOK OKUNANLAR