Bizimle İletişime Geçin

Çanakkale

Asrın felaketinde 900’e yakın ÇOMÜ mensubu mücadele ediyor!

Yayınlandı

-

İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu, Çanakkale'den bölgeye giden ekip ile birlikte...

ÖZEL Haber / COMUHABER.COM

Türkiye, Kahramanmaraş merkezli iki büyük depremle sarsıldı. İlki 7,7 ikincisi 7,6 büyüklüğündeki deprem; Kahramanmaraş, Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya ve Hatay’da büyük yıkıma yol açtı. Türkiye’nin ilk Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölümünü açan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi mensupları da felaketin yaşandığı kentlerde zamana karşı yarışı sürdürüyor.

ÇOMÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi bünyesinde 2005 yılında kurulan Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölümü (AYAY) ilk mezunlarını 2009 yılında verdi. 2022 yılında verilen mezunlarla birlikte 1300’e yakın ÇOMÜ AYAY mezunu öğrenci bulunuyor. Bugün tüm ülkemizde AYAY Bölümü mezunlarının yarısına yakını ÇOMÜ’den mezun olmuş durumda.

AFAD Çanakkale ekibi bölgede arama kurtarma faaliyetlerine katılıyor…

ASRIN FELAKETİNDE 900’E YAKIN ÇOMÜ MENSUBU MÜCADELE EDİYOR!

ÇOMÜ’den mezun olan AYAY Bölümü öğrencileri hali hazırda ARFF, İtfaiye, AFAD, 112 ve UMKE ATT-Paramedik üst öğrenimi olarak ve Kızılay da çalışmalarını sürdürüyor. Ülkemizi derinden sarsan ve on binlerce vatandaşımızın hayatını kaybettiği asrın felaketinde, aktif olarak 900’e yakın ÇOMÜ AYAY Bölümü mezunu ve öğrencisinin mücadele ettiği öğrenildi. ÇOMÜ ve diğer üniversitelerinde AYAY mezunları bölgede arama kurtarma faaliyetine devam ediyor.

AYAY Bölümü Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Fehmi Volkan Akyön

Konuyla ilgili comuhaber.com’a konuşan Sağlık Bilimleri Fakültesi AYAY Bölümü Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Fehmi Volkan Akyön “Bölümümüz öğretim üyeleri ve görevlileri olarak Kızılay, AKUT ve AFAD yardım faaliyetlerinde koordinasyona aktif destek vermekteyiz. Sıcak alandaki AYAY öğrencileriyle anlık iletişim halinde istihbarat, ihtiyaç ve taleplerine yardımcı olmaya çalışmaktayız. Bir öğretim görevlimiz ve 4 aktif AYAY öğrencisi AFAD gönüllü koordinasyonunda arama kurtarma faaliyetine katıldı. Orada ikamet eden ve afet bölgesinde bulunan çok sayıda öğrencimizde aktif sahada mücadele ediyor. Diğer üniversitelerin AYAY bölümlerinde çok sayıda ÇOMÜ-AYAY mezunu öğretim görevlileri görev almaktadır. Bu öğretim elemanları sahada öğrencileriyle çalışmalara devam etmektedir” ifadelerini kullandı.

“AYAY BÖLÜMÜ STRATEjİK ÖNEME SAHİPTİR”

Hali hazırda 250’ye yakın öğrencinin ÇOMÜ AYAY Bölümü’nde eğitim aldığını belirten Akyön “Öğrencilerimiz acil yardım ve arama kurtarma konularında iyi eğitim almaktadır. Çanakkale de yaşanabilecek bir felakette her an hazır durumda olan bu gençlerimiz hem Çanakkaleliler için hem de bir afette görev alacak kurumsal ekipler için stratejik öneme sahiptir. Hatay’da vefat eden AYAY öğrencimiz Esra Gazpak olmak üzere tüm ÇOMÜ mensubu ve ülke genelindeki kayıplarımıza Allahtan rahmet diler, ülkemize geçmiş olsun diliyorum” dedi.

Okumaya Devam Et
Tanıtım
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Çanakkale

Nesrullah Yıldız: “ÇOMÜLÜ gençlerimize hayırlı olsun!”

Yayınlandı

-

Yayımlayan

Yüksek Öğretim Kurumu önceki hafta yaptuğu açıklamada 3 Nisan itibarıyla üniversitelerde uzaktan öğretimle birlikte isteyen öğrencilere devam şartı aranmaksızın sınıflarda yüz yüze eğitim verilebileceğini açıklamıştı.  Gözlerin çevrildiği Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Senatosu’nu hibrit eğitim konusundaki kararını verdi. 

Çanakkale Onsekiz Mart Universitesi, 17 Nisan 2023 itibari ile hibrit eğitime geçileceğini açıkladı. Daha önce üniversite öğrencilerinin bu süreçte çok yıprandığını ve üniversitenin gençlerin çağrısına kulak vermesi gerektiğini belirten Deva Partisi Çanakkale Milletvekili Aday Adayı Mimar Nesrullah Yıldız kararı memnuniyetle karşıladığını belirtti ve “Yanlıştan dönüldü” yorumunda bulundu.

Yıldız “Hibrit eğitimin ÇOMÜLÜ gençlerimize hayırlı olmasını diliyor, sonuna kadar yanlarında olduğumu belirtmek istiyorum” derken gençlere de seslendi: “İnanıyoruz umutlu mutlu yarınlara. Sizlerde umutla inatla inanın, en iyi eğitimi hak eden ülkem gençleri için çalışacağımızdan emin olun.”

 

Okumaya Devam Et

Çanakkale

Nesrullah Yıldız’ın gündeminde üniversite öğrencileri vardı

Yayınlandı

-

Yayımlayan

Görsel: comuhaber.com

YÖK’ün, 3 Nisan itibarıyla üniversitelerde uzaktan öğretimle birlikte isteyen öğrencilere devam şartı aranmaksızın sınıflarda yüz yüze eğitim verilebileceğini açıklamasının ardından birçok üniversite hibrit eğitime geçtiğini açıkladı. ÇOMÜ ise şu ana kadar herhangi bir açıklama yapmadı.

Öğrenciler üniversite senatosunun yapacağı açıklamayı beklerken Deva Partisi Çanakkale Milletvekili Aday Adayı Mimar Nesrullah Yıldız konuyu gündemine alarak birçok ÇOMÜ öğrencisinin kendisine ulaştığını belirtti ve “Aç-Kapa temelli uzaktan eğitim modeli tam bir karmaşaya döndü. Bu süreçte öğrencilerin psikolojileri bouldu. Birçoğu depresyonda” diye konuştu.

Nesrullah Yıldız ayrıca ÇOMÜ Yönetimine, diğer üniversitelerde olduğu gibi öğrencilerin isteği doğrultusunda Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde de hibrit eğitim modeline geçmesi çağrısında bulundu.

Okumaya Devam Et

BİRİM HABERLERİ

Afet Bölgelerine Ulaştırılmak Üzere ÇOMÜ’den İlk Paketler Yola Çıktı

Yayınlandı

-

Yayımlayan

Görsel: comu.edu.tr

Afet bölgelerine ulaştırılmak üzere ÇOMÜ’den ilk paketler yola çıktı.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Kurumsal İletişim Koordinatörlüğüne bağlı Sosyal Sorumluluk Birimi, ülkemizde art arda yaşanan deprem felaketinin ardından ‘Kara Gün Dostu’ başlıklı bir destek projesin başlattığını duyurmuştu. Sabah saatlerinde duyurulan kampanyaya gün içerisinde sayısız destek ulaştı ve depremzedeler için hazırlanan ilk paketler bugün Ezine Belediyesi aracıyla Hatay’a ulaşmak üzere yola çıktı.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Kurumsal İletişim Koordinatörlüğüne bağlı Sosyal Sorumluluk Birimi, 6 Şubat 2023 tarihinde ülkemizde meydana gelen depremlerin ardından destek kampanyası başlattığını duyurmuştu. Afet Bölgesi Destek Çağrısı kısa sürede pek çok kişiye ulaştı. Gün içerisinde vatandaşlardan, akademisyenlerden ve idari personelden sayısız destek ÇOMÜ Butik alanına ulaştırıldı. İhtiyaç listesinin sosyal medya üzerinden paylaşılmasıyla birlikte Butik alanına pek çok kişi bebek maması, bebek bezi battaniye, ısıtıcı, kuru gıda hijyen malzemesi, sağlık malzemesi, bot, mont, şapka, eldiven, atkı gibi ürünleri teslim etti. Tedarik edilen ürünler, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ÇOMÜ Butik alanında toplandı. Kısa bir sürede destek toplayan ÇOMÜ Butik ekibi, depremzedelere ulaşması adına ilk destek paketini Ezine Belediyesi aracıyla Hatay’a ulaşmak üzere yola çıkardı. Gönderilen ürünlerin kısa sürede depremden etkilenen vatandaşlarımıza ulaştırılması bekleniyor. ÇOMÜ Butik bünyesinde gönüllü olarak çalışmalar yürüten öğrenciler, destek paketlerinin gönderimine devam edileceğini vurgulayarak “Vatandaşlarımız desteklerini, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Barbaros Mahallesi Terzioğlu Yerleşkesi Hasan Mevsuf Spor Salonu girişinde bulunan ÇOMÜ Butik adresine gönderebilir ya da teslim edebilirler. Gün birlik olma günü. Hep beraber yaralarımızı sarmanın ümidini taşıyoruz.” diyor.

Okumaya Devam Et

BU AY ÇOK OKUNANLAR