Sayfa yükleniyor...
COMUHABER.COM - Çanakkale'nin En Güncel Haber Sitesi
ÇOMÜ Haber

ABD ve İran 35 yıl sonra resmen görüşecek

ABD ve İran 35 yıl sonra resmen görüşecek

buyuk-seytanİran resmi haber ajansı IRNA’nın bildirdiğine göre iki ülke heyetleri İsviçre’nin Cenevre kentinde iki gün boyunca doğrudan görüşmelerde bulunacak. ABD Dışişleri Bakanlığı da yaptığı bir açıklamayla görüşmeleri doğruladı. Görüşmelerin, İran’ın nükleer programı konusundaki müzakerelerde kapsamlı bir anlaşmaya ulaşılması yolunda önemli bir adım olması bekleniyor.

Görüşmelerde ABD heyetinin başkanlığını Dışişleri Bakan yardımcısı Bill Burns yapacak. Ekipte Beyaz Saray danışmanı Jake Sullivan da yerlacak. İran heyetinin başında kimi olacağı ise hanüz açıklanmadı. Görüşmeler iki ülkenin P5+1 olarak adlandırılan İran ile İngiltere, Çin, Fransa, Rusya ve ABD’den oluşan grup dışındaki ilk ikili müzakere olacak.

OBAMA VE RUHANİ TELEFONDA GÖRÜŞMÜŞTÜ

İran ile ABD arasında 1979’daki İslam devrimi ve ardından Tahran’daki ABD Büyükelçiliği’nin basılıp onlarca diplomatın rehin alınması olayından beri diplomatik ilişki bulunmuyor. O tarihten beri gergin olan ilişkinler, ılımlı lider Hasan Ruhani’nin geçen Ağustos’ta Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturmasıyla yumuşamaya başlamış, Eylül ayındaki BM Genel Kurul toplantıları sırasında iki lider telefonda kısa bir konuşma yapmıştı. ABD Dışişleri Bakanı Kerry de geçen yıl mevkidaşı Zarif ile geçen yıl Cenevre’de kısa bir görüşmede bulunmuştu.

ensonhaber

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOMÜ Haber 12 Temmuz 2020, Pazar