Bizimle İletişime Geçin

BİRİM HABERLERİ

ÇOMÜ Üroloji Kliniği’nde Bir İlk

Yayınlandı

on

3543Çanakkale’de İlk Kez “Üreteroskopik Lazer Litotripsi” Yöntemiyle Böbrek Taşı Ameliyatı Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Üroloji Kliniği’nde Gerçekleştirildi.

Uygulamış oldukları ameliyatı anlatan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Berkan Reşorlu, bu teknikle hastanın idrar yaptığı kanaldan, ucu bükülebilir ince endokopik cihazlarla girilerek taşın görüldüğünü ve lazer yardımıyla taşın parçalara ayrıldığını belirtti. Bu yöntemin en önemli avantajının ise hiçbir kesi ya da delme işlemi olmadan gerçekleştirilmesi ve hastaların aynı gün ya da ertesi gün evlerine dönebilmesi olduğunu aktardı.

Türkiye’nin dünyada taş hastalığının en sık görüldüğü bölgelerden biri olduğunu ve taş hastalığının zamanında tanı ve tedavisinin yapılmaması durumunda ağrı, kanama, enfeksiyon, hatta böbrek kaybı gibi sıkıntılara yol açabileceğini belirten Doç. Dr. Berkan Reşorlu; taş hastalığından korunmak için sıcak havalarda bol sıvı tüketilmesinin, aşırı tuz ve protein tüketiminden kaçınılmasının, günlük düzenli tempolu yürüyüş yapılmasının ve düzenli ürolojik kontrollerin yapılmasının önemli olduğunu vurguladı.

Okumaya Devam Et
Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOK OKUNANLAR