Bizimle İletişime Geçin

Manşet

Mezun olamayan öğrencilere ek sınav hakkı verildi

Yayınlandı

-

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı’ndan yapılan açıklama da azami öğrenim süresini doldurup mezun olamayan öğrencilere ek sınav hakkı verildiği açıklandı. Ayrıca başvurmaları halinde 2017-2018 eğitim öğretim yılından itibaren ilişiği kesilen önlisans ve lisans öğrencileri de bu haktan faydalanabilecek.

Üniversiteden yapılan açıklama şöyle:

Yükseköğretim Kurulu Eğitim-Öğretim Dairesi Başkanlığı’nın 01.10.2021 tarih ve 73154 sayılı yazısı ile 21.10.2021 tarih ve 78160 sayılı yazıları gereğince 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 44 üncü maddesinin (c) bendinde “Azami süreler sonunda kayıtlı olduğu öğretim kurumundan mezun olabilmek için son sınıf öğrencilerine, başarısız oldukları bütün dersler için iki ek sınav hakkı verilir…” hükmü çerçevesinde azami süresini dolduranlardan, başvurmaları halinde 2017-2018 eğitim öğretim yılından itibaren ilişiği kesilenler dahil ilişiği kesilecek önlisans ve lisans öğrencilerinin, uygulamalı derslerin nitelikleri gözetilerek ek sınav hakları tanınmıştır.

BİRİNCİ EK SINAVLAR İÇİN BAŞVURU, DEĞERLENDİRME VE SINAV TAKVİMİ
Başlangıç Tarihi Bitiş Tarihi
Birinci Ek Sınav Başvuruları 13.12.2021 31.01.2022
Başvurularının Değerlendirilmesi ve Birim Web Sayfasında İlanı 01.02.2022 04.02.2022
1. Ek Sınavlar 08.02.2022 11.02.2022
Not Girişleri 11.02.2022 15.02.2022
İKİNCİ EK SINAVLAR İÇİN BAŞVURU, DEĞERLENDİRME VE SINAV TAKVİMİ
Başlangıç Tarihi Bitiş Tarihi
İkinci Ek Sınav Başvuruları 16.02.2021 18.02.2022
Başvurularının Değerlendirilmesi ve Birim Web Sayfasında İlanı 01.02.2022 04.02.2022
2. Ek Sınavlar 22.02.2022 25.02.2022
Not Girişleri 25.02.2022 01.03.2022

27 Eylül 2021 tarihli Yükseköğretim Genel Kurul toplantısında alınan karar gereğince (Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’nın 01.10.2021 tarih ve E-75850160-104.01.01.01-73154 sayılı yazısı) COVİD-19 Pandemi koşulları dikkate alınarak 2021-2022 eğitim-öğretim yılı güz yarıyılında bir defaya mahsus uygulanacaktır.

1- 2017-2018, 2018-2019 ve 2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılında azami öğrenim süresini dolduran ve ilişikleri kesilen öğrencilerin hiç almadıkları dersler ile birlikte devamsızlıktan başarısız oldukları dersler için 2 ek sınav hakkı verilecektir.

2-2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılı sonunda azami öğrenim süresini dolduran öğrencilere sadece hiç almadıkları dersler için 2 ek sınav hakkı verilecektir.

Tanıtım

3-Azami süre sonunda sınav haklarından faydalanmak isteyen öğrenciler, ilan edilen tarihler arasında kayıtlı oldukları birimlere  dilekçe ile başvururlar. Sınav haklarından faydalanmak için dilekçe ile başvuruda bulunmayan öğrenciler bu haklarından vazgeçmiş sayılırlar. Azami süre sonu ek sınavları için mazeret sınavı açılmaz.

4-Sınavlara esas tarih, yer ve saat bilgileri birimlerin Yönetim Kurullarınca belirlenir ve web sayfalarında ilan edilir. Sınavların katkısı %100 olup başarı notunun DD ve bunun üzerinde olması gerekir.

5-Projeli dersler (bitirme ödevleri, laboratuvar dersleri), atölye dersleri gibi uygulama içeren dersler, işletmede mesleki eğitim dersi ve staj dersi doğrudan sınav yapılamayacağı için ek sınav hakkından yararlandırılmayacaktır. Ancak azami süresini tamamlayıp sınavlara girme hakkı elde eden öğrenciler bu derslerde uygulamalı, uygulaması olan ve daha önce alınmamış derslere bir defaya mahsus olmak üzere talepleri halinde devam edebileceklerdir. Azami süresini doldurduğu halde öğrencinin doğrudan sınav yapılamayan bu derslerinin 5’ten fazla olması halinde 2547 Sayılı Kanunun 44 üncü maddesinin (c) fıkrasının lafzı gereğince doğrudan ilişiği kesilir.

6- Ek sınavlar sonucunda hiç almadığı/alamadığı ya da alıp da devam şartını sağlayamadığı dersler dâhil başarısız ders sayısı beş dersten fazla olan öğrencilerin ilişiği kesilir.

Okumaya Devam Et
Tanıtım
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Manşet

2022 KYK burs ve kredi başvuruları ne zaman başlayacak?

Yayınlandı

-

Yayımlayan

KYK burs ve kredi başvuruları birçok öğrencinin en önemli gündem maddesi olarak dikkat çekiyor. KYK burs ve kredi başvurularının bu yıl eylül ayında olacağı bekleniyor.

KYK burs başvurusu, YURTKUR aracılığıyla E-Devlet kanalıyla tamamlanacak. YURTKUR, kredi/burs başvurularının tüm üniversitelerin yatay, dikey geçiş, doktora ve yüksek lisans öğrenci işlemlerini tamamlamasının ardından alınacak.

Öğrencilerin KYK ve burs başvuru tarihi sorularına yanıt veren KYK Destek hesabı ise şu ifadelere yer veriyor;

“Gelişme ve duyurulardan haberdar olmak için https://gsb.gov.tr internet sitemizi ve resmi sosyal medya hesaplarımızı takip etmeye devam ediniz. İyi günler dileriz.”

KYK yurtları için başvurular e-Devlet üzerinden alınacak. Üniversite öğrencileri T.C. kimlik numaraları ve şifreleriyle e-Devlet’e giriş yaptıktan sonra Gençlik ve Spor Bakanlığı altındaki “Yurt Başvurusu” ile “Burs/Öğrenim Kredisi Başvurusu” ekranlarından gerekli bilgilerin girilmesi gerekiyor.

KYK YURT BAŞVURULARI NE ZAMAN?

Tanıtım

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan (KYK) yükseköğrenim öğrencileri için yurt başvurularının alınacağı tarih ile ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Geçtiğimiz yıllara bakıldığında KYK başvuruları Ağustos ayının son haftası ya da Eylül ayının ilk haftası gerçekleşmişti. 2021-2022 yurt başvuruları da 6 Eylül’de e-Devlet üzerinden yapılmıştı.

 

Okumaya Devam Et

Çanakkale

Yetkili sendikadan zehir zemberek basın açıklaması

Yayınlandı

-

Yayımlayan

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Yenice Meslek Yüksekokulu’nda, geçtiğimiz günlerde gerçekleşen Hukuk Bölümü Öğretim Görevlisi alımı sınavı, tartışmaları da beraberinde getirmiş, hukuk mezunu olmayan kişinin de sınava girdiği iddia edilince, ‘Adrese teslim kadro’ söylentileri ortaya çıkmıştı.

Üniversite de örgütlü ve 518 üye ile yetkili sendika konumunda olan Eğitim Birsen Çanakkale 2 No’lu Şube başkanlığı önceki gün söz konusu iddialara ilişkin bir basın açıklaması yaptı. Basın açıklaması “ÇOMÜ‘deki Kadro Alımı ve Genel Sıkıntılarla Alakalı Basın Açıklamamız” başlığı ile verilirken, Yenice MYO’da yaşanan kadro sürecine ilişkin Rektör Prof. Dr. Sedat Murat’a 6 soru yöneltildi.

Açıklama da sürecin yakından takip edildiği belirtilirken, konunun YÖK’e de aktarıldığı anlaşılıyor.

İşte Eğitim Birsen Çanakkale 2 No’lu Şube’nin basın açıklaması:

“Değerli basın mensubu ÇOMÜ‘deki Kadro Alımı ve Genel Sıkıntılarla Alakalı Basın Açıklamamız aşağıdadır. İyi çalışmalar. 

1- Yenice Meslek Yüksekokulu Hukuk bölümüne öğretim görevlisi alımı ilanı çıktığı an, bölümün ilgili bölüm başkanı “Kadroya hukuk mezunu olmayan birisinin alımı durumu söz konusu olabilecektir” şeklinde dilekçe vermesine rağmen neden bu konuda ısrar edilmiştir.

Tanıtım

2- Kadro alımı için 10 kişilik sınava girmeye hak kazanan listenin belirlendiği toplantının Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Pelin KANTEN’İN makam odasında yapılması ve listeye müdahale edilmesi, alınan kişinin 10 kişilik listenin dışında olmasına rağmen sudan sebeplerle adayların elenerek, şahsın 10. sıraya yerleştirilmesi hususu doğru mudur?

3- Listeye bölüm başkanının itirazı sonucu kadro alım jürisi Rektör Prof.Dr. Sedat MURAT’ın odasına çağrıldı mı?  Rektör listeye şerh düşen bölüm başkanına kadro alım sınavı yapılacağı gün rapor almasını ve şerhini kaldırmasını teklif etti mi?

4- Sürecin devamında Rektör Prof.Dr. Sedat MURAT Yenice MYO Müdürünü telefonla arayarak Jüri Üyesi olan Hukuk Bölüm başkanının sınav günü rapor alıp almayacağını sordu mu?

5- Kadro alım yazılı bilim sınavı günü Bölüm başkanının sınav sorularının kura ile belirlenmesini teklif etmesine rağmen diğer jüri üyelerinin bu usulü kabul etmediği doğru mudur?

Ayrıca sınav sonucunda hukuk alanında doktora veya yüksek lisans yapmış olan bazı adayların sınavdan çok düşük almasına rağmen 10’uncu sıradan listeye giren hukukçu olmayan adayın 75 alarak 1. asil olması hususunda ne düşünüyorsunuz?

6- Bu kadro alım sürecinde yaşanan talihsiz olaylar silsilesine bakıldığında Üniversite Rektörü Prof. Dr. Sedat MURAT’ın her toplantı ve akademik buluşmalarda liyakate vurgu yapması, hak adalet ve özellikle mobbing konusuna hassasiyetini dile getirmesine rağmen; Hukuk Bölüm Başkanına bizzat kendisinin yaptığı baskılar, mobbing ve hatta tehditler hakkında ne düşünmektedir?

7- Üniversitenin yaşamış olduğu bu talihsiz sürece baktığımızda YÖK Başkanı sayın Prof. Dr. Erol ÖZVAR’ın tavrının ne olacağı merak edilmektedir. Sendikamız bu konunun takipçisi olacaktır.”

Tanıtım

 

Okumaya Devam Et

Manşet

ÇOMÜ, Streetball Turnuvası’nda birinci oldu

Yayınlandı

-

Yayımlayan

Fotoğraflar: tub.gov.tr

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi,  Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi ve Kırklareli Üniversitesinin katılımıyla düzenlenen Trakya Üniversiteler Birliği Sokak Basketbolu Turnuvası tamamlandı.

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi-Kırklareli Üniversitesi arasında gerçekleşen ilk müsabakayı 9-8 skorla NKÜ, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi- Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi arasında gerçekleşen ikinci müsabakayı 18-11 skorla ÇOMÜ, Kırklareli Üniversitesi-Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi arasında gerçekleşen üçüncü müsabakayı 13-8 skorla KLU, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi-Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi arasında gerçekleşen dördüncü müsabakayı 10-8 skorla ÇOMÜ, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi- Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi arasında gerçekleşen beşinci müsabakayı, 13-5 skorla ÇOMÜ, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi- Kırklareli Üniversitesi arasında gerçekleşen 6. karşılaşmayı ise 16-6 skorla ÇOMÜ kazandı.

TÜB Sokak Basketbolu Turnuvasında birinciliği Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi alırken, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi turnuvanın ikincisi, Kırklareli Üniversitesi turnuvanın üçüncüsü oldu.

Kaynak: tub.gov.tr

Okumaya Devam Et

BU AY ÇOK OKUNANLAR