Bizimle İletişime Geçin

Manşet

Prof. Dr. Mehmed İsmail’e saygı programı yapıldı

Yayınlandı

-

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi  (ÇOMÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet İsmail, ÇOMÜ’de geçen 25 yılın ardından, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü tarafından düzenlenen törenle emekli oldu.

Troia Kültür Merkezinde gerçekleşen törene Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bünyamin Bacak, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsmail Tarhan, Dekan Yardımcısı Prof.Dr. Murat Tosunoğlu, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkanı Prof. Dr. Gülgün Erişen Yazıcı, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı. Saygı duruşu, İstiklal Marşı ve Azerbaycan Milli Marşının okunmasıyla başlayan tören Prof. Dr. Mehmed İsmail’in biyografisinin okunması ve video gösterimi ile devam etti.

Törende konuşan Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Levent Yener “Bölümümüzün Aksakalı, Turan’ın dünya dillerinde gürleyen sesi, Oğuz Dili’nin dil emektarı Prof. Dr. Mehmed İsmail’e ÇOMÜ’ye yıllardır emek verdiği için görevinin son gününde bir kez daha şükranlarımızı ve minnetlerimizi sunmak için toplandık” diyerek hayat yolculuğunun devamında Prof. Dr. Mehmed İsmail’e şiir, bilim, sağlık, başarı ve mutluluk diledi. Prof. Dr. Bünyamin Bacak konuşmasında “Değerli bir çınarın hayatından kesitler izledik. Allah bize de böyle eserler vermeyi, böyle öğrenciler yetiştirmeyi böyle büyük başarılarla böyle güzel bir şekilde emekli olmayı nasip etsin” diyerek sözlerini şöyle sürdürdü;  “Ben hocaların emekli olduğunu düşünen biri değilim. Çünkü üretmenin yazmanın bir yaşı yok. Biliyorum ki Prof. Dr. Mehmed İsmail Hocamız hayatının bundan sonraki kısmında da çok güzel çalışmalara imza atacak. Azerbaycan’da kök salmış, ama meyvelerini Türkiye’de, Çanakkale’de, ÇOMÜ’de vermiş Prof. Dr. Mehmed İsmail’e Üniversitemize vermiş olduğu katkılardan dolayı çok teşekkür ederim.”

Doç. Dr. Bilgin Güngör ise konuşmasında Prof. Dr. Mehmed İsmail’in sanatı üzerine değerlendirmelerde bulunarak şunları aktardı; “Prof. Dr. Mehmed İsmail’in şiir estetiği duygusal bir yoğunluk üzerine kuruludur. Bireysel ve toplumsal yaşanmışlıklar bu duygusal yoğunluk üzerinden bir şiir evreni oluşturur. Prof. Dr. Mehmed İsmail hem bireyci yönüyle hem de toplumcu, vatani duyarlılıklarıyla kelimenin tam anlamıyla romantik bir şairdir. Prof. Dr. Mehmed İsmail’in şiir estetiği zıtların birliği olan kapsayıcı bir estetiktir. İçerisinde birey de var toplumda var. Geleneksel hece vezni de var, modern serbest vezin de var.” Doç. Dr. Bilgin Güngör konuşmasının sonunda Prof. Dr. Mehmed İsmail’in şiirlerinden örnekler verdi.

Açılış konuşmalarının ardından öğrencilerinin sesinden Mehmed İsmail’in şiirleri okundu. Tören sonunda Prof. Dr. Mehmed İsmail teşekkür konuşması yaptı. Yapılan tören için çok duygulandığını aktaran ve emeği geçen herkese teşekkür eden Prof. Dr. Mehmed İsmail “Dünya da en uzun çay da, ırmak da, nehir de, bir yerde başlıyor, bir yerde bitiyor. İnsan hayatı da görevleri de böyledir. Benim için de görevlerin bitme zamanı geldi. Böyle bir törenle veda etmek beni çok mutlu etti.”

Daha Türkiye’ye gelmeden önce yazdığı bir şiirinde Çanakkale Boğazına yer veren Prof. Dr. Mehmed İsmail, Çanakkale’ye geldikten sonra Çanakkale’nin ve ÇOMÜ’nün, kaderinin şehri ve üniversitesi olduğuna inandığını ifade etti. “Türk dünyası dallı budaklı bir ağaca benzer. Bu ağacın kökleri Altay Dağlarında, gövdesi Orta Asya bozkırlarında, dalları Kafkaslarda, çiçek açan filizleriyse Türkiye’dedir. Yani filizler dalsız, dallar gövdesiz, gövdeler köksüz yaşayamaz. Biz birbirimize bir ağaç misali bağlıyız” diyerek öğrencilerine ve akademisyenlere Çanakkale ruhunu devam ettirmeyi ve bu ruhu şahlandırmayı tembihledi. Çanakkale ruhuna saygı için bir şiirini okuyarak konuşmasını tamamladı.

Tören plaket ve hediye takdimi ile son buldu. Tören’in ardından Troia Kültüer Merkezi içerisinde Mehmed İsmail’in fotoğraflarından oluşan sergi gezildi ve Prof. Dr. Mehmed İsmail okuyucular için kitaplarını imzaladı.

Okumaya Devam Et
Tanıtım
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

BİRİM HABERLERİ

ÇOMÜ’de Güz Şenlikleri Gerçekleştirildi

Yayınlandı

-

Yayımlayan

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Güz Şenlikleri kapsamında düzenlenen “Öğrenci Toplulukları Tanıtım Günleri”, “Çanakkale Kurumları-Öğrenci Buluşması” ve “Konserler” Terzioğlu Yerleşkesi Öğrenci Sosyal Etkinlik Merkezi (ÖSEM) önünde gerçekleştirildi.

Güz Şenliklerinin açılışına; Çanakkale Belediye Başkan Yardımcısı Rebiye Turan Ünüvar, ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Okhan Akdur, Prof. Dr. Hüseyin Erkul, Genel Sekreter Ayhan Monus, İŞKUR Çanakkale İl Müdürü Mehmet Uğur Yavuz’un yanı sıra çok sayıda öğrenci katıldı.

ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat, toplulukların yaptığı etkinlikleri duyurabilmek ve yeni üyeler kazanabilmek için açılan stantları gezerek toplulukların yaptığı etkinliklerle ilgili bilgiler aldı ve öğrencilerin sosyal, kültürel ve sportif faaliyetler ile ilgilenmelerinin çok önemli olduğunu ve bu anlamda yönetim olarak öğrencileri desteklediklerini ifade etti.

ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat, Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü’nün standında organ bağışında bulundu.

Güz Şenliklerinin ilk gününde Çanakkale’nin Yerel Müzik Grubu “Sarpedon”, ikinci günü ise “Vahit Yurdagün Band” sahne aldı ve ÇOMÜ’lü öğrencilere keyifli anlar yaşattı.

54 öğrenci topluluğunun yanı sıra Çanakkale Valiliği Açık Kapı Birimi, Çanakkale Belediyesi, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Müftülüğü, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, İŞKUR ve İl Sağlık Müdürlüğü’nün stant açtığı Güz Şenlikleri öğrencilerin büyük beğenisini topladı.

Kaynak: comu.edu.tr

Okumaya Devam Et

Bilim Teknoloji

ÇOMÜ’lü Akademisyene “Üstün Başarı Ödülü”

Yayınlandı

-

Yayımlayan

2022-2023 Yükseköğretim Akademik Yıl Açılış Töreni, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Törende; Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Başaran’a Yükseköğretim Kurulu Milli Yenilik ve Üstün Başarı Ödülü verildi.

Prof. Dr. Mustafa Başaran ve araştırma ekibi tarafından geliştirilen ve 2021 yılında Patent tescili alınan Nitirifikasyon İnhibitörlü gübre, sektörde “Yavaş Salınımlı veya Akıllı Gübre” olarak bilinen ileri teknoloji gübreler sınıfına girmektedir. Prof. Dr. Başaran tarafından kurulan ve bir Tekno Girişim şirketi olan Doğatech AR-GE A.Ş. tarafından üretimi yapılan gübre; azotlu gübrelerden azotun yıkanarak veya gaz şeklinde kayıplarını azaltan özel bir teknolojiye sahiptir. Klasik gübrelerde bazı koşullarda %70 oranına kadar azot kayıpları gerçekleşmektedir. Nitrifikasyon inhibitörü ise azot kayıplarına neden olan koşulları geçici olarak ortadan kaldırarak yeraltı sularına veya atmosfere kaybolacak azotun tarımsal üretime katılmasına, verim ve kalitenin artmasına katkı sağlamaktadır. Çoğunlukla Avrupalı gübre markaların piyasaya hakim olduğu bu gübre  grubunda YÖK Üstün Başarı Ödülüne layık görülen bu buluş, bütünüyle milli bir teknoloji olup yabancı teknolojiler ile rekabet ederek ve ithalatın önüne geçerek ülke ekonomisine katkı sağlamayı amaçlıyor.

Kaynak: comu.edu.tr

Okumaya Devam Et

BİRİM HABERLERİ

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ÇOMÜ’deydi

Yayınlandı

-

Yayımlayan

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu‘nun katılımıyla “Lojistik, Mobilite ve Dijitalleşme Ekseninde Türkiye’nin Ulaşım Vizyonu” konferansı Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Troya Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.

Konferansa, Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Enver İskurt, AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Hüseyin Erkul, Prof. Dr. Pelin Kanten, Prof. Dr. Okhan Akdur, ÇOMÜ Genel Sekreteri Ayhan Monus,  İl Emniyet Müdürü Faruk Karaduman, İl Jandarma Komutanı Albay Sadi Akman, İl Genel Meclisi Başkanı Nejat Önder, Gestaş Genel Müdürü Mahir Sevinç, Çanakkale protokolü, STK Temsilcileri, akademik ve idari personelin yanı sıra öğrenciler katıldı. Program; ÇOMÜ Devlet Konservatuarı Müzik Bölümü Öğr. Gör. Sedat Çılgın, yüksek lisans öğrencileri  Ceyhun Demir ve Derya Şentürk tarafından icra edilen Türk Halk Müziği dinletisi ile başladı.

Açılış konuşmasını yapan ÇOMÜ Rektörü Prof.Dr. Sedat Murat, “Dünya çok önemli bir çağ yaşıyor. Günümüzde artık öyle bir noktaya gelindi ki saniyeler içerisinde büyük değişiklikler oluyor. Teknolojiyi iyi kullanan dünyaya da hakim oluyor. Bu çağa ayak uyduran ülkemiz de ulaşımdan, iletişime, sanayiye kadar yapılan çalışmalar ile artık söz sahibi. Türkiye sözü dinlenen bir ülke haline geldi. Osmangazi Köprüsü, Çanakkale Köprüsü dedelerimizin rüyasıydı. Teknolojik gelişmelerde, asla sınır taşımayan hayaller kurmalıyız. Gelecekte ne hayal edersek bunlar gerçekleşecek. Hocalarımıza her zaman söylüyorum, gece gündüz çalışmak zorundayız. Ben bu imanla, azimle, kararlılıkla hocalarımızın bu bilgileri, öğrencilerimize aktarmasını istiyorum. Bugün dünden, yarın bugünden iyi olacak” dedi.

Açılış konuşmasının ardından Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu tarafından verilen “Lojistik, Mobilite ve Dijitalleşme Ekseninde Türkiye’nin Ulaşım Vizyonu” konferansına geçildi. Gelişmenin, kalkınmanın olmazsa olmazının ulaşım olduğunu vurgulayan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Bakanlık olarak insan, veri ve yük taşıdıklarını, taşıdıkları bu 3 unsuru güvenli, kolay ve hızlı yapmak için projeler ürettiklerini belirtti.

1915 Çanakkale Köprüsü’nün dünyaya örnek projelerden olduğunu dile getiren Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “2023 metre orta açıklığı, deniz üzerinde 318 metrelik yüksekliğiyle dünyanın en büyük köprüsünü Çanakkale’ye inşa ederek önemli bir lojistik koridoru, yani saatlerce süren bir feribot yolculuğunu sadece altı dakikaya düşürdük. Bunu yıllar boyu anlatacağız. Bu bir matematiktir aslında. Hem bu köprünün içerisinde bir matematik formülleri var. Bunun finansal olarak da bir matematik formülü var. Çünkü burada bir yapım maliyeti var. Bu yapım maliyetini siz devlet bütçesini de yapsanız da kısa zamanda ödemeniz gerekiyor ama devlet bütçesinden bunu yapma imkanınız yok. Uzun yıllara yayılan bir finansal modelle bu projeyi yaptık ve 4 yıl gibi böyle ileri teknoloji gerektiren bir projeyi bitirip ülkemize kazandırdık. Ülkemizin coğrafi konumunun avantajlarını mutlaka fırsata çevirmemiz gerekmektedir. Avantajların etkilerini ilerleyen yıllarda göreceğiz. Planlamalarımızı bunun üzerine kurduk ve çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

Konferans, hediye takdimi ve fotoğraf çekimiyle son buldu. Programın ardından ÇOMÜ Rektörlük Binası önünde fidan dikimi yapıldı ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu tarafından ÇOMÜ Şeref Defteri imzalandı.

Kaynak: comu.edu.tr

Okumaya Devam Et

BU AY ÇOK OKUNANLAR