Bizimle İletişime Geçin

Manşet

Prof. Dr. Mehmed İsmail’e saygı programı yapıldı

Yayınlandı

-

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi  (ÇOMÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet İsmail, ÇOMÜ’de geçen 25 yılın ardından, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü tarafından düzenlenen törenle emekli oldu.

Troia Kültür Merkezinde gerçekleşen törene Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bünyamin Bacak, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsmail Tarhan, Dekan Yardımcısı Prof.Dr. Murat Tosunoğlu, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkanı Prof. Dr. Gülgün Erişen Yazıcı, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı. Saygı duruşu, İstiklal Marşı ve Azerbaycan Milli Marşının okunmasıyla başlayan tören Prof. Dr. Mehmed İsmail’in biyografisinin okunması ve video gösterimi ile devam etti.

Törende konuşan Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Levent Yener “Bölümümüzün Aksakalı, Turan’ın dünya dillerinde gürleyen sesi, Oğuz Dili’nin dil emektarı Prof. Dr. Mehmed İsmail’e ÇOMÜ’ye yıllardır emek verdiği için görevinin son gününde bir kez daha şükranlarımızı ve minnetlerimizi sunmak için toplandık” diyerek hayat yolculuğunun devamında Prof. Dr. Mehmed İsmail’e şiir, bilim, sağlık, başarı ve mutluluk diledi. Prof. Dr. Bünyamin Bacak konuşmasında “Değerli bir çınarın hayatından kesitler izledik. Allah bize de böyle eserler vermeyi, böyle öğrenciler yetiştirmeyi böyle büyük başarılarla böyle güzel bir şekilde emekli olmayı nasip etsin” diyerek sözlerini şöyle sürdürdü;  “Ben hocaların emekli olduğunu düşünen biri değilim. Çünkü üretmenin yazmanın bir yaşı yok. Biliyorum ki Prof. Dr. Mehmed İsmail Hocamız hayatının bundan sonraki kısmında da çok güzel çalışmalara imza atacak. Azerbaycan’da kök salmış, ama meyvelerini Türkiye’de, Çanakkale’de, ÇOMÜ’de vermiş Prof. Dr. Mehmed İsmail’e Üniversitemize vermiş olduğu katkılardan dolayı çok teşekkür ederim.”

Doç. Dr. Bilgin Güngör ise konuşmasında Prof. Dr. Mehmed İsmail’in sanatı üzerine değerlendirmelerde bulunarak şunları aktardı; “Prof. Dr. Mehmed İsmail’in şiir estetiği duygusal bir yoğunluk üzerine kuruludur. Bireysel ve toplumsal yaşanmışlıklar bu duygusal yoğunluk üzerinden bir şiir evreni oluşturur. Prof. Dr. Mehmed İsmail hem bireyci yönüyle hem de toplumcu, vatani duyarlılıklarıyla kelimenin tam anlamıyla romantik bir şairdir. Prof. Dr. Mehmed İsmail’in şiir estetiği zıtların birliği olan kapsayıcı bir estetiktir. İçerisinde birey de var toplumda var. Geleneksel hece vezni de var, modern serbest vezin de var.” Doç. Dr. Bilgin Güngör konuşmasının sonunda Prof. Dr. Mehmed İsmail’in şiirlerinden örnekler verdi.

Açılış konuşmalarının ardından öğrencilerinin sesinden Mehmed İsmail’in şiirleri okundu. Tören sonunda Prof. Dr. Mehmed İsmail teşekkür konuşması yaptı. Yapılan tören için çok duygulandığını aktaran ve emeği geçen herkese teşekkür eden Prof. Dr. Mehmed İsmail “Dünya da en uzun çay da, ırmak da, nehir de, bir yerde başlıyor, bir yerde bitiyor. İnsan hayatı da görevleri de böyledir. Benim için de görevlerin bitme zamanı geldi. Böyle bir törenle veda etmek beni çok mutlu etti.”

Daha Türkiye’ye gelmeden önce yazdığı bir şiirinde Çanakkale Boğazına yer veren Prof. Dr. Mehmed İsmail, Çanakkale’ye geldikten sonra Çanakkale’nin ve ÇOMÜ’nün, kaderinin şehri ve üniversitesi olduğuna inandığını ifade etti. “Türk dünyası dallı budaklı bir ağaca benzer. Bu ağacın kökleri Altay Dağlarında, gövdesi Orta Asya bozkırlarında, dalları Kafkaslarda, çiçek açan filizleriyse Türkiye’dedir. Yani filizler dalsız, dallar gövdesiz, gövdeler köksüz yaşayamaz. Biz birbirimize bir ağaç misali bağlıyız” diyerek öğrencilerine ve akademisyenlere Çanakkale ruhunu devam ettirmeyi ve bu ruhu şahlandırmayı tembihledi. Çanakkale ruhuna saygı için bir şiirini okuyarak konuşmasını tamamladı.

Tanıtım

Tören plaket ve hediye takdimi ile son buldu. Tören’in ardından Troia Kültüer Merkezi içerisinde Mehmed İsmail’in fotoğraflarından oluşan sergi gezildi ve Prof. Dr. Mehmed İsmail okuyucular için kitaplarını imzaladı.

Okumaya Devam Et
Tanıtım
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Manşet

2022 KYK burs ve kredi başvuruları ne zaman başlayacak?

Yayınlandı

-

Yayımlayan

KYK burs ve kredi başvuruları birçok öğrencinin en önemli gündem maddesi olarak dikkat çekiyor. KYK burs ve kredi başvurularının bu yıl eylül ayında olacağı bekleniyor.

KYK burs başvurusu, YURTKUR aracılığıyla E-Devlet kanalıyla tamamlanacak. YURTKUR, kredi/burs başvurularının tüm üniversitelerin yatay, dikey geçiş, doktora ve yüksek lisans öğrenci işlemlerini tamamlamasının ardından alınacak.

Öğrencilerin KYK ve burs başvuru tarihi sorularına yanıt veren KYK Destek hesabı ise şu ifadelere yer veriyor;

“Gelişme ve duyurulardan haberdar olmak için https://gsb.gov.tr internet sitemizi ve resmi sosyal medya hesaplarımızı takip etmeye devam ediniz. İyi günler dileriz.”

KYK yurtları için başvurular e-Devlet üzerinden alınacak. Üniversite öğrencileri T.C. kimlik numaraları ve şifreleriyle e-Devlet’e giriş yaptıktan sonra Gençlik ve Spor Bakanlığı altındaki “Yurt Başvurusu” ile “Burs/Öğrenim Kredisi Başvurusu” ekranlarından gerekli bilgilerin girilmesi gerekiyor.

KYK YURT BAŞVURULARI NE ZAMAN?

Tanıtım

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan (KYK) yükseköğrenim öğrencileri için yurt başvurularının alınacağı tarih ile ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Geçtiğimiz yıllara bakıldığında KYK başvuruları Ağustos ayının son haftası ya da Eylül ayının ilk haftası gerçekleşmişti. 2021-2022 yurt başvuruları da 6 Eylül’de e-Devlet üzerinden yapılmıştı.

 

Okumaya Devam Et

Çanakkale

Yetkili sendikadan zehir zemberek basın açıklaması

Yayınlandı

-

Yayımlayan

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Yenice Meslek Yüksekokulu’nda, geçtiğimiz günlerde gerçekleşen Hukuk Bölümü Öğretim Görevlisi alımı sınavı, tartışmaları da beraberinde getirmiş, hukuk mezunu olmayan kişinin de sınava girdiği iddia edilince, ‘Adrese teslim kadro’ söylentileri ortaya çıkmıştı.

Üniversite de örgütlü ve 518 üye ile yetkili sendika konumunda olan Eğitim Birsen Çanakkale 2 No’lu Şube başkanlığı önceki gün söz konusu iddialara ilişkin bir basın açıklaması yaptı. Basın açıklaması “ÇOMÜ‘deki Kadro Alımı ve Genel Sıkıntılarla Alakalı Basın Açıklamamız” başlığı ile verilirken, Yenice MYO’da yaşanan kadro sürecine ilişkin Rektör Prof. Dr. Sedat Murat’a 6 soru yöneltildi.

Açıklama da sürecin yakından takip edildiği belirtilirken, konunun YÖK’e de aktarıldığı anlaşılıyor.

İşte Eğitim Birsen Çanakkale 2 No’lu Şube’nin basın açıklaması:

“Değerli basın mensubu ÇOMÜ‘deki Kadro Alımı ve Genel Sıkıntılarla Alakalı Basın Açıklamamız aşağıdadır. İyi çalışmalar. 

1- Yenice Meslek Yüksekokulu Hukuk bölümüne öğretim görevlisi alımı ilanı çıktığı an, bölümün ilgili bölüm başkanı “Kadroya hukuk mezunu olmayan birisinin alımı durumu söz konusu olabilecektir” şeklinde dilekçe vermesine rağmen neden bu konuda ısrar edilmiştir.

Tanıtım

2- Kadro alımı için 10 kişilik sınava girmeye hak kazanan listenin belirlendiği toplantının Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Pelin KANTEN’İN makam odasında yapılması ve listeye müdahale edilmesi, alınan kişinin 10 kişilik listenin dışında olmasına rağmen sudan sebeplerle adayların elenerek, şahsın 10. sıraya yerleştirilmesi hususu doğru mudur?

3- Listeye bölüm başkanının itirazı sonucu kadro alım jürisi Rektör Prof.Dr. Sedat MURAT’ın odasına çağrıldı mı?  Rektör listeye şerh düşen bölüm başkanına kadro alım sınavı yapılacağı gün rapor almasını ve şerhini kaldırmasını teklif etti mi?

4- Sürecin devamında Rektör Prof.Dr. Sedat MURAT Yenice MYO Müdürünü telefonla arayarak Jüri Üyesi olan Hukuk Bölüm başkanının sınav günü rapor alıp almayacağını sordu mu?

5- Kadro alım yazılı bilim sınavı günü Bölüm başkanının sınav sorularının kura ile belirlenmesini teklif etmesine rağmen diğer jüri üyelerinin bu usulü kabul etmediği doğru mudur?

Ayrıca sınav sonucunda hukuk alanında doktora veya yüksek lisans yapmış olan bazı adayların sınavdan çok düşük almasına rağmen 10’uncu sıradan listeye giren hukukçu olmayan adayın 75 alarak 1. asil olması hususunda ne düşünüyorsunuz?

6- Bu kadro alım sürecinde yaşanan talihsiz olaylar silsilesine bakıldığında Üniversite Rektörü Prof. Dr. Sedat MURAT’ın her toplantı ve akademik buluşmalarda liyakate vurgu yapması, hak adalet ve özellikle mobbing konusuna hassasiyetini dile getirmesine rağmen; Hukuk Bölüm Başkanına bizzat kendisinin yaptığı baskılar, mobbing ve hatta tehditler hakkında ne düşünmektedir?

7- Üniversitenin yaşamış olduğu bu talihsiz sürece baktığımızda YÖK Başkanı sayın Prof. Dr. Erol ÖZVAR’ın tavrının ne olacağı merak edilmektedir. Sendikamız bu konunun takipçisi olacaktır.”

Tanıtım

 

Okumaya Devam Et

Manşet

ÇOMÜ, Streetball Turnuvası’nda birinci oldu

Yayınlandı

-

Yayımlayan

Fotoğraflar: tub.gov.tr

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi,  Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi ve Kırklareli Üniversitesinin katılımıyla düzenlenen Trakya Üniversiteler Birliği Sokak Basketbolu Turnuvası tamamlandı.

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi-Kırklareli Üniversitesi arasında gerçekleşen ilk müsabakayı 9-8 skorla NKÜ, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi- Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi arasında gerçekleşen ikinci müsabakayı 18-11 skorla ÇOMÜ, Kırklareli Üniversitesi-Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi arasında gerçekleşen üçüncü müsabakayı 13-8 skorla KLU, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi-Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi arasında gerçekleşen dördüncü müsabakayı 10-8 skorla ÇOMÜ, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi- Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi arasında gerçekleşen beşinci müsabakayı, 13-5 skorla ÇOMÜ, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi- Kırklareli Üniversitesi arasında gerçekleşen 6. karşılaşmayı ise 16-6 skorla ÇOMÜ kazandı.

TÜB Sokak Basketbolu Turnuvasında birinciliği Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi alırken, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi turnuvanın ikincisi, Kırklareli Üniversitesi turnuvanın üçüncüsü oldu.

Kaynak: tub.gov.tr

Okumaya Devam Et

BU AY ÇOK OKUNANLAR