Bizimle İletişime Geçin

Bilim Teknoloji

Metaverse ile Birlikte Yeni Meslekler Hayatımıza Giriyor

Yayınlandı

-

Bilim kurgu romanlarında ve filmlerinde yıllar önce tanık olduğumuz Metaverse kavramı, çok uzak olmayan bir gelecekte hayatımızın bir parçası olacak. Blockchain ve kripto para teknolojilerinin yanı sıra sanal dünyalardaki emtia yatırımlarına da entegre olacak Metaverse, birçok insanın kendi sanal temsilleri yani avatarları ile birbirleriyle ve dijital nesnelerle etkileşime girebilmelerine olanak sunacak. İnternetten sonra en önemli buluş ve geleceğin dijital dünyası olarak nitelendirilen Metaverse, yeni çalışma ve iş fırsatlarını da beraberinde getirecek.

Sanal Emlak Uzmanı

Metaverse insanların sosyalleşebilmesine olanak sağlayacak olmasının yanı sıra insanların ve şirketlerin sanal arsa, ev, dükkan gibi ihtiyaçlarına da cevap sunacak. Metaverse evrenindeki sanal araziler bir çeşit emlak ekonomisi oluşturacak. Bu durum sanal emlak uzmanlığı gibi yeni bir iş tanımını da beraberinde getirecek.

Risk Yönetimi Uzmanı

Metaverse evreni blockchain, bitcoin, NFT gibi yatırım araçlarını da bünyesine entegre edecek. Yeni ve dijital teknolojik yapıya sahip yatırım araçlarına yapılacak yatırımlar özelinde risk yönetimi uzmanları önem kazanacak. Risk yönetimi uzmanları bir şirketi veya bireyi potansiyel olarak metaverse evreninde etkileyebilecek finansal riskleri değerlendirmekten sorumlu olacak.

Blokchain Uzmanları ve Geliştiricileri

Blokchain uzmanları ve geliştiricileri; finansal hizmetler, kamu, teknoloji şirketleri, e-ticaret ve pazarlama alanlarında önemli bir konuma sahip olacak. Burdaki uzmanlar, Metaverse evreninde de blockchain’in kullanıcılara daha iyi hizmet vermesinin yollarını arayacak.

Dijital Dedektif

Dijital ortamda bilgi saklama, işleme ve güvenlik konuları hem şirketler hem de bireyler için daha da önem taşıyacak. Bu alanda uzmanlaşmış elemanlara metaverse ile birlikte daha fazla ihtiyaç duyulacaktır.

Oyun Tasarımcıları

Online oyunlar her yıl hem artan oyuncu sayısı hem de yarattıkları ekonomik büyüklük ile dikkat çekiyor. Metaverse evreniyle birlikte, özellikle VR (Virtual Reality – Sanal Gerçeklik) tabanlı oyunların prototipini oluşturacak, tasarlayacak ve kullanıcılarla buluşturacak oyun tasarımcılarına rağbet olacak.

Tanıtım

Dijital Satış Uzmanı

Metaverse hem bireylere hem de markalara ürünlerini pazarlama, satma ve gelir etme anlamında fırsatlar sunacak. Fiziksel dünyada özellikle mağazalarda iletişim kurduğumuz satış uzmanlarına, satış temsilcilerine metaverse evreninde de ihtiyaç olacak. Fiziksel mağazalarda görmeye alıştığımız satış temsilcileri-uzmanları, avatarları ile dijital evrende de görev yapacak.

Siber Güvenlik Uzmanı

Dünya daha dijital hale geldikçe, siber suçlar tüm bireyler, işletmeler ve devlet kurumları için en büyük tehditlerden biri olmayı sürdürüyor. Bu durum bireylerin ya da şirketlerin fiziksel güvenliğini korumak kadar önemli bir hal alacak. Siber güvenlik metaverse ile birlikte hayatın her alanına daha fazla yayılacak, her bireyin ve şirketin gelecekte bir siber uzman güvenlik uzmanı olacak.

Pazarlama Yöneticisi & Danışman

Metaverse evreni beraberinde iş ve özel hayata dair birçok yeniliği getirecek. Yeni kuşakların ve yeni tüketicilerin beklentileri iletişim süreçlerini de kökten değiştirecek. İletişim alanında her kademede uzman iş gücü metaverse dünyasına hizmet sunacak. Hem fiziksel hem de dijital dünyaya hakim iletişim uzmanları ve bu uzmanların yer aldığı ajanslar markaların gündeminde olacak. Pazarlama yöneticilerinin iş tanımlarına ise yeni görev alanları eklenecek. Pazarlama yöneticileri, kripto paralar ve blockchain teknojilerini de kullanarak potansiyel kullanıcıları tanımlayacak, eğilimlerini izleyecek ve şirketlerin pazar paylarını en üst düzeye çıkarmasına yardımcı olacak stratejiler geliştirecek.

on5yirmi5.com

Okumaya Devam Et
Tanıtım
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bilim Teknoloji

Hiperbarik Ünitesi ÇOMÜ’de Yeniden Faaliyete Geçti

Yayınlandı

-

Yayımlayan

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Hastanesi bünyesinde bulunan Hiperbarik Ünitesinin faaliyete geçmesi sebebiyle bir tören düzenlendi.

Törene; ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Okhan Akdur, Prof. Dr. Pelin Kanten, Genel Sekreter Ayhan Monus, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muammer Karaayvaz, Başhekim Prof. Dr. Hasan Ali Kiraz, Dekan Yardımcıları Prof. Dr. Özlem Yayıntaş, Prof. Dr. Erkan Melih Şahin, Hastane Başmüdürü Serap Yontar, hastane yönetimi akademisyenler ve idari personel katıldılar.

Özellikle vurgun yiyen dalgıçların tedavisi için hayati önem taşıyan Hiperbarik Ünitesi, dalış hastalıklarının tedavisinde, yaraların tedavisinde ve karbon monoksit zehirlenmelerinde hayati role sahip. Hiperbarik Ünitesinin yeniden faaliyete geçmesi sebebiyle düzenlenen törende konuşan Rektör Prof. Dr. Sedat Murat, Çanakkale’nin dalış bölgesi olduğuna dikkat çekerek: “Bugün hizmete açılan bu ünite pek çok alanda büyük öneme sahip. Çanakkale bir dalış bölgesi ve bu cihaz sayesinde her türlü dalış hastalıklarını tedavi etmek mümkün. Böylelikle başka şehirlere hasta sevk etmek durumunda kalmayacağız. Diliyoruz ki bu cihaza hiç ihtiyaç duymayız ama olası bir hastalık durumunda tam teşekküllü olarak hazırız artık” diyerek ünitenin yeniden hizmete alınmasına katkı sunan tüm çalışanlara teşekkür etti.

Etkinlikte konuşan Su Altı Hekimliği ve Hiperbarik Tıp Uygulamaları ABD Başkanı Doç. Dr. Şefika Kökpınar, hiperbarik oksijen tedavisinin nasıl olduğunu anlattı ve ünitenin hizmete alınması sürecine dair bilgilendirmelerde bulundu. ÇOMÜ’de hizmete alınan Hiperbarik Ünitesinin en önemli özelliklerinden birinin eski usul tek kişilik odalar yerine çoklu basınç odası olduğunu belirten Dr. Şefika Kökpınar “Çanakkale gibi bir boğaz kentinde bu ünite çok önemli bir ihtiyaca cevap veriyor. Bu bağlamda ünitenin açılmasında emek verenlere teşekkürlerimi sunuyorum” dedi. Tören, ünitenin açılışının yapılmasının ardından çekilen hatıra fotoğrafıyla sona erdi.

Kaynak: comu.edu.tr

Tanıtım
Okumaya Devam Et

Bilim Teknoloji

Rüzgar Günü etkinliği büyük ilgi gördü

Yayınlandı

-

Yayımlayan

Prof. Dr. Sedat Murat yenilenebilir enerjinin dünyayı meşgul eden önemli konulardan biri olduğuna vurgu yaptı.

“Enerjimiz Rüzgârla, Geleceğimiz Sizinle” sloganıyla Enerjisa Üretim’in sponsorluğunda düzenlenen “Rüzgâr Günü” etkinliği Çanakkale Onsekiz Mart (ÇOMÜ) Troia Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.

Etkinliğe, ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Hüseyin Erkul, Prof. Dr. Okhan Akdur, Prof. Dr. Pelin Kanten, Genel Sekreter Ayhan Monus, Güney Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Abdullah Güç, Enerjisa CEO’su İhsan Erbil Bayçöl’ün yanı sıra çok sayıda protokol üyesi, akademisyen ve öğrenci katıldı. Açılış konuşmalarını sırasıyla Enerjisa CEO’su İhsan Erbil Bayçöl, Güney Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Abdullah Güç ve ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat yaptı.

Konuşmasında Enerjisa faaliyetleri hakkında bilgiler veren Enerjisa CEO’su İhsan Erbil Bayçöl: “Enerjisa Üretim elektriğin üretimini ve ticaretini yapan bir organizasyon. 5 farklı teknolojiyle 21 santralde üretim yapıyoruz. Yatırımlarımızla ülkemizdeki arz talep dengesine olumlu katkıda bulunuyoruz. Aynı zamanda tüm santrallerimizde güneş enerjisine yatırımlarımız devam ediyor. Ege bölgesinde de çalışmalarımızı büyütmekteyiz. Çanakkale’nin bizde ayrı bir yeri var çünkü ilk rüzgâr santralimiz burada. Enerjisa Üretim olarak üniversite öğrencileriyle olmaktan da çok mutluyuz. Rüzgâr Günü etkinliklerine katılımlarınızdan dolayı teşekkür ediyorum.” dedi ve Enerjisa Üretim’in kapılarının her zaman öğrencilere açık olduğunu dile getirdi. Güney Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Abdullah Güç ise rüzgâr enerjisi alanının gittikçe büyüdüğüne dikkat çekerek, bu alanda ÇOMÜ ile bir proje de yürüttüklerini belirttiği konuşmasında;

“Yenilenebilir enerjide bir güç olma hedefiyle yola çıktık. Bugün bunun somuta döküldüğü bir etkinlik oldu. Bizlerle bu heyecanı paylaştıkları için tüm katılımcılara teşekkür ediyorum. Rüzgâr enerjisi son 100 yılda 75 kat büyüme sağladı. Bu büyümenin büyük kısmı son 20 yılda gerçekleşti. Bu alan yatırım, üretim, istihdam ve mesleki eğitim açısından ciddi bir potansiyel barındırıyor. Biz de bu potansiyeli göz önünde bulundurarak bu alana yöneldik. Bu bağlamda ÇOMÜ ile istihdam amaçlı bir proje içerisindeyiz. Bu proje kapsamında nitelikli olarak 480 öğrencimizi yetiştiriyoruz. Öğrencilerimize hem yurtiçinde hem yurtdışında nitelikli iş gücü olmaları için eğitim veriyoruz” dedi.

Prof. Dr. Sedat Murat ise yenilenebilir enerjinin dünyayı meşgul eden önemli konulardan biri olduğuna vurgu yaparak şunları söyledi:  “Son yıllarda çevre dostu enerji ön planda çıkıyor. Dünyada yenilenebilir enerji alanında bir yarış söz konusu ve bu yarış bizi geleceğimiz açısından sevindiriyor. Biz de ÇOMÜ olarak yenilenebilir enerji alanında istihdam sağlayacak “Yenilenebilir Gençlik Enerjisi” (RE-You) projesinin içinde yer alıyoruz. Bu programla teknik bölümlerden mezun 18-29 yaş arasındaki 480 gence yenilenebilir enerji sektöründe istihdam edilebilmeleri için gerekli nitelikleri kazandıracak eğitimler verip eğitimlerini tamamlayan kursiyerlere sektörde staj imkânları sağlamayı hedefliyoruz.

Bugün enerji sektörünün yöneticileri ve öğrencilerimiz bir arada. Öğrencilerimiz ve yöneticilerimiz arasında etkileşim olacağı güzel bir etkinlik olmasını temenni ediyorum ve etkinliğe katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum.” Açılış konuşmalarının ardından “Rüzgâr Teknolojileri: Dünü, Bugünü, Yarını” konulu oturum Enerjisa Üretim İşletme ve Teknik Genel Müdür Yardımcısı Emre Erdoğan moderatörlüğünde; Enercon Genel Müdürü Arif Günyar, Nordex Genel Müdürü Habib Babacan, General Electric Genel Müdürü Yiğit Erzan, Vestas Genel Müdürü Levent İshak, Siemens Gamesa Genel Müdürü Ebru Çiçekliyurt tarafından gerçekleştirildi.

Tanıtım

“Enerji Sektöründe Dijitalleşme ve Veri” konulu oturumda Enerjisa Üretim Bilgi Teknolojileri ve Dijital İş Genel Müdür Yardımcısı Ali İnal moderatörlüğünde; Microsoft Azure Platformu ve Hibrit Bulut Platformları Grup Direktörü Cüneyt Batmaz, Dell Türkiye Ülke Müdürü Işıl Hasdemir, Atos Enerji Sektörü Kıdemli Müşteri Partneri Batuhan Özay tarafından sunumlar yapıldı. “Sürdürülebilirlik Stratejileri” konulu oturumda Enerjisa Üretim Varlık Yönetimi ve Sürdürebilirlik Lideri Murat Eröz moderatörlüğünde; FutureBright Group Kurucu Ortağı Akan Abdula, UN SDSN Türkiye Koordinatörü Bahar Özay, Boğaziçi Üniversitesi Turizm İşletmeciliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Duygu Salman Öztürk ile konuşmalar gerçekleştirildi.

“Rüzgâr Günü” etkinliklerine konuk konuşmacı olarak Yazar Prof. Dr. Emrah Sefa Gürkan katıldı. “Rüzgâr Enerji Santralleri Yatırım Süreçleri” konulu günün son oturumu Enerjisa Üretim Rüzgâr Santralleri Yatırım Direktörü Ezgi Deniz Katmer moderatörlüğünde; Usens Genel Müdürü Ufuk Yaman, Nartus Kurucu Ortağı Özge Öçalan, Arı-es Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Arıcı ile birlikte gerçekleştirildi.

Gün sonunda Üniversite Ön Grupları ve Adamlar grubu konserleri gerçekleştirildi.  Etkinliğin ikinci gününde ”İnsan Kaynakları Dönüşümü” konulu oturum Enerjisa Üretim İnsan ve Kültür Genel Müdür Yardımcısı Ayşegül Gürkale Moderatörlüğünde; Nordex Türkiye ve Ortadoğu Satınalma, İdari İşler ve İnsan Kaynakları Direktörü Can Aydede, Vestas İnsan Kaynakları Ülke Müdürü Meltem Daçe, Siemens Gamesa Ar-Ge Operasyon Müdürü Necmettin Aslan tarafından gerçekleştirildi.

“Yenilenebilir Enerji Yatırımlarının İstihdama Etkisi Çalıştayı”nda RE-YOU Proje Sunumu, Güney Marmara Bölgesi Yenilenebilir Enerji İstihdam Piyasası Analiz Raporu: İlk Sonuç Değerlendirilmesi, “Yenilenebilir Enerji Yatırımlarının İstihdam Piyasasına Etkileri” konulu paneli ve “Yenilenebilir Enerji İstihdam Piyasası” konulu açık oturumu yapıldı.  Enerjisa Üretim tarafından düzenlenen etkinlik, alanında uzman birçok iş insanının öğrencilerle buluştuğu paneller, konserler ve gün boyu açık olan tanıtım stantlarıyla iki gün boyunca devam etti.

Kaynak: comu.edu.tr

Tanıtım
Okumaya Devam Et

Bilim Teknoloji

Endoskopik bel fıtığı ameliyatı başarılı bir şekilde uygulanıyor

Yayınlandı

-

Yayımlayan

Türkiye’de en yaygın rahatsızlıklardan biri olan bel fıtığı problemi, tam kapalı bel fıtığı ameliyatı ile çok daha kolay ve hızlı tedavi edilebiliyor. Bel fıtıkları için geleneksel ameliyatlara kıyasla yapışıklık ve enfeksiyon riskini en aza indiren, ağrısız ve acısız tam kapalı bel fıtığı ameliyatı ile hastalar sadece 45 dakika süren operasyon sonrası aynı gün ayağa kalkıyor ve yeniden yürüyebiliyor.

Tam kapalı bel fıtığı ameliyatı Türkiye’de bel fıtığı ağrılarından kurtulamayan, enfeksiyon ve yapışıklık riski bulunan açık ameliyatlardan korkan hastalarımız için bir umut ışığı… Birçok hasta tekrarlayan ağrılardan, uzun iyileşme süreçlerinden ve enfeksiyonlardan şikâyetçi. ‘Tam Kapalı’  bel fıtığı ameliyatı tüm bu şikâyetleri azaltıyor.

Bu cerrahi işlem endoskopta bulunan kanalın içinden kamera kontrolü ile yapılır. Kamera ile omurgamızda bulunan doğal boşluklar kullanılarak işlem yapıldığından klasik cerrahiden farklı olarak kas, kemik ve bağ dokularına zarar verilmez ve kanama olmaz. Bu yüzden bel fıtığı cerrahisi sonrası gelişen problemler büyük oranda azalmış olur. Tam kapalı bel fıtığı ameliyatı cerrahi uygulama gerektiren fıtıkların %90’ında uygulanabilir. Bu ameliyat için kireçlenmenin belirgin olmadığı, dar kanalı olmayan hastalar uygundur. Klasik cerrahinin zorlu olduğu çok kilolu hastalar ve yine genel sağlık durumu bozuk hastalarda da, bu teknik kolaylıkla ve güvenli olarak uygulanabilir.

Ülkemizde çok az merkezde uygulanabilen tam kapalı bel fıtığı ameliyatı hastanemizde rutin olarak Ortopedi ve Travmatoloji kliniğinde Prof. Dr. Hüseyin Yener ERKEN tarafından uygulanmaktadır. Bu nedenle şehir dışından gelen Ortopedi ve Beyin Cerrahisi uzmanı doktorlar bu tekniği öğrenmek için hastanemizi zaman zaman ziyaret etmektedir. En son ziyarette Prof. Dr. Hüseyin Yener ERKEN kliniği ziyaret eden iki uzman doktora tecrübelerini aktardı.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim dalı kliniğinde bel fıtığı olan hastaya  Endoskopik bel fıtığı ameliyatı , Prof. Dr. Hüseyin Yener ERKEN ve ekibi tarafından başarı ile uygulanmıştır.

ÇOMÜ Haber’i sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ https://twitter.com/comuhaberci
Instagram→ https://www.instagram.com/comuhaberci

Tanıtım

Okumaya Devam Et

BU AY ÇOK OKUNANLAR