Bizimle İletişime Geçin

Çanakkale

ÇOMÜ Rektörü, ev sahiplerine seslendi

Yayınlandı

-

Görsel: comu.edu.tr

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat, Çanakkale’de konut kiralarının yüksek olması nedeniyle öğrencilerin mağdur olduğunu söyledi. Prof.Dr. Sedat Murat, ev sahiplerine de çağrıda bulunarak; “Bu fiyatlar neden bu kadar yükseldi? Burada biraz şike var. Tamam, ülkemizde serbest piyasa ekonomisi var. Ancak bu kadar da acımasız olmamaları lazım. 5-6 bin lira küçücük daire fiyatları olur mu” dedi.

ÇOMÜ Rektörü Prof.Dr. Sedat Murat yardımcıları ile birlikte basın mensupları ile bir araya gelerek hem üniversitenin durumunu değerlendirdi hem de üniversite ve yönetim kadrosunun hedeflerini açıkladı. Basın toplantısında Üniversite öğrencilerinin barınma sorunları ile ilgili sorulara da yanıt veren Rektör Prof.Dr. Sedat Murat, krizi fırsat olarak değerlendiren ev sahiplerine insaflı olmaları çağrısında bulundu.

KAMU KURUMLARININ MİSAFİRHANELERİ ÖĞRENCİLERE AÇILACAK!

Rektör Prof.Dr. Sedat Murat konuyla ilgili sorular üzerine; “Rektörlük olarak yurt sorunu bizi direk ilgilendiriyor ancak sorunu çözme konusunda ilk merci değiliz. Valilikte geçen gün koordinasyon toplantısı oldu. Şuanda barınma sorunumuz hemen hemen olmayacak gibi görünüyor. ama bazı ilçelerimizde sıkıntılarımız var. Şehir merkezinde tüm kamu kurumlarının misafirhaneleri öncelikli olarak öğrencilerimize tahsis edilecek” dedi. Prof.Dr. Sedat Murat kamu kurum ve kuruluşlarının misafirhanelerinin öğrencilere ücretli olarak açılacağını belirtti.

“İSTERDİM Kİ BELEDİYEMİZDE YURT SORUNUNA EL ATSIN”

Dardanos yerleşkesini de öğrencilere açacaklarını belirten Rektör Prof.Dr. Sedat Murat; “250 öğrencimizi de bu tesislerimizde belli ücret karşılığında misafir edeceğiz. Şuanda 400-500 öğrencimiz sıkıntı çekecek gibi bir tahminimiz var. Şuanda belediye ile ruhsat aşamasında 1000 kişi kapasiteli bir yurt projemiz var. Kısa süre içerisinde hayata geçirilecek diye düşünüyoruz. Belediye yapar yapmaz, ben kendi işime bakıyorum. Belediyemizden gönlüm isterdim ki bu soruna el atsın” dedi.

Sınırlı yatak kapasitesine sahip KYK yurtlarının yanı sıra özel yurt ve pansiyonların hem yüksek fiyat talep etmesi hem de ihtiyacı karşılamaya yetecek kapasitesi olmadığından tahminlere göre ÇOMÜ’lü öğrencilerin il merkezinde en az 10 – 12 bin öğrencinin barınma sorunu var.

Tanıtım

“BU KADAR ACIMASIZ OLMAMALARI LAZIM..”

Ev sahiplerinin ekonomik krizi bahane ederek yüksek gelir elde etme beklentisi ile kiralara fahiş zam yaptığına dikkat çeken Rektör Sedat Murat; “Ben istiyorum ki; Çanakkaleli işadamları da bu soruna el atsın. Bu fiyatlar neden bu kadar yükseldi? Öğrenci bekliyorlar, burada biraz şike var. Tamam, ülkemizde serbest piyasa ekonomisi var. Ancak bu kadar da acımasız olmamaları lazım. 5-6 bin lira küçücük daire fiyatları olur mu? Öğrenci dostu şehiriz diyoruz madem, öğrencilere biraz daha iyi yaklaşım gösterilemez mi? Kimseyi suçlamıyorum ancak kapitalist sistem mantığını bir kenara bırakmak lazım. Bu kadar da olmaması gerekiyordu; bu ücretleri ödeyecek imkânı olmayan öğrencilerim olduğunu da biliyorum.

“1000 KİŞİ KAPASİTELİ YURT ÇALIŞMAMIZ VAR”

Rektör Prof.Dr. Sedat Murat; konuyla ilgili açıklamalarını şöyle sonlandırdı; “Özel yurtlar da var; buralara öğrenciler ilk etapta gitmiyorlar. Çünkü buraların fiyatları da yüksek. Kampus içerisinde yurtlarımız doldu ama bunlar KYK yurtları. Şuanda 1000 kişi kapasiteli yurt yapmak için çalışmalarımız var; ruhsatlandırma için gerekirse Belediyemizi de ziyaret edip çözüm konusunda hızlandıracağız. Bu seneye olmasa bile seneye yetiştirmeyi arzu ediyoruz.”

Kaynak: Aynalı Pazar Gazetesi

Tanıtım
Okumaya Devam Et
Tanıtım
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Çanakkale

Kampüs içinde bulunan KYK yurtları

Yayınlandı

-

Yayımlayan

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi kampüsleri içerisinde bulunan KYK yurtlarının konumlarını sizler için derledik…

Terzioğlu Yerleşkesi içerisinde KYK’ya ait 2 kız yurdu bulunuyor. Bunlar, Safiye Hüseyin Kız Yurdu ve Çanakkale Kız Yurdu. Yine Biga Prof. Dr. Ramazan Aydın Yerleşkesi içerisinde de bir kız öğrenci yurdu bulunuyor. Diğer KYK yurtları ise kampüs dışlarında bulunuyor.

Okumaya Devam Et

Çanakkale

KYK yurtları hakkında en çok merak edilenler

Yayınlandı

-

Yayımlayan

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, birinci faz yerleştirme sonuçlarının açıklandığını duyurdu. 

Bakan Kasapoğlu açıklamasında, “(KYK) Birinci faz yer yerleştirmede tarihimizin en yüksek yerleştirme oranını yüzde 80 ile gerçekleştirdik.” dedi.

KYK YURT SONUÇLARI İÇİN TIKLAYINIZ

Güvence Bedeli ve Yurt Ücreti Ne Zaman Yatırılacak?

Ödeme ekranında görüntülenen güvence bedeli ve yurt ücreti 9 Eylül 2022 23,59’a kadar ödenmesi gerekmektedir.

Yurt ücretleri neden farklı?

Tanıtım

Daha önce paylaştığımız yurt ücretleri tablosunda görünen depozito ücretleri güncel gerçek rakamlardır. Yurt ücretleri ise başvuru sonucu ekranında, önceki yılki ücret olarak karşınıza gelmektedir. Şu an ödeme ekranındaki ücretlerin yatırılması yeterlidir. KYK yurtlarının bu yılki ücretlerinin 500-800 TL arasında olması beklenmektedir. Açıklama bakanlık tarafından yapılacaktır.

KYK yurtları ne zaman açılacak?

KYK yurtları 19 Eylül 2022’den itibaren açılmaktadır. Eğitim-Öğretimin başladığı 3 Ekim 2022’den önce yurda yerleşmek isteyen öğrenciler yurdu ile iletişime geçmelidir.

Yedekler misafirhanelerde kalabilir mi?

KYK yurtlarında kalabilmek için asil olunması gerekmektedir. Yedek öğrenci durumunu ara ara kontrol etmelidir.

Başka yurda geçiş yapabilir miyim?

Yerleştirilen yurt içinde oda değişimleri ilgili yurt tarafından gerçekleştirilebilmektedir. Oda değişikliği talebi kesin kayıt işleminden sonra yapılmalıdır. Fakat farklı yurda geçmek isteyen öğrenciler ise yurt nakil işlemleri tarihinin başlamasını beklemelidir.

Tanıtım

Okumaya Devam Et

Çanakkale

Öğrenciler’in en önemli sorunu “Barınma”

Yayınlandı

-

Yayımlayan

Görsel: Sahibinden.com Çanakkale Kepez Kiralık Ev İlanları

Çanakkale’de yeni eğitim-öğretim yılının başlamasına az bir süre kala öğrenciler barınma sorunu ile karşı karşıya kaldı.

Üniversite eğitimi için 10 bin yeni öğrencinin kente geleceği düşünüldüğünde barınma krizinin kapıda olduğu görülüyor. Her ne kadar KYK yurtlarının kontenjanları artırtılmış olsa da tam anlamıyla talebi karşılamayacağı biliniyor. Bunun yanında özel yurt ve apartların çok yüksek fiyatlarla öğrenci kabul etmesi, maddi durumu iyi olmayan öğrencileri kiralık evlere yöneltiyor.

En büyük sorunda KYK yurtlarının olmadığı ilçelerde yaşanıyor. Bu ilçelerde özel yurtlarında yetersiz oluşu ve ekonomik krizle birlikte artan kira fiyatları öğrencileri zor duruma düşürüyor. Birçok öğrenci ya fahiş ev kiraları yada kiralık ev bulamamaktan yakınıyor. Yetkililer barınma sorunu çözülmezse birçok öğrencinin okula devam edemeyeceğini belirtiyor.

Çanakkale Merkez de özel yurt fiyatlarına bakıldığında 30 Bin-80 Bin TL arasında değiştiği, diğerlerine nispeten daha uygun olan yurtların ise yemek ücretini ayrı aldığı belirtiliyor.

Kiralık evler ise cep yakıyor. Çanakkale Merkez’de 1+1 evlerin 2500 TL’den başladığı 4.000 TL’ye kadar çıktığı görülüyor. Eşyalı kiralık 1+1 evlerin de 5 Bin ile 7 Bin TL arasında kiraya verilmek istendiği belirtiliyor.

 

Tanıtım

Okumaya Devam Et

BU AY ÇOK OKUNANLAR