Bizimle İletişime Geçin

BİRİM HABERLERİ

2022-2023 Akademik Yılı Açılış Töreni Gerçekleştirildi

Yayınlandı

-

Türkiye’nin Serebral Palsili İlk Uzay Mühendisi Turgay Karakaş “İmkânsız Diye Bir Şey Yoktur Sadece Biraz Zaman Alır” konulu dersini,  Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) İÇDAŞ Kara Yusuf Kongre Kültür Merkezinde gerçekleştirilen 2022-2023 Akademik Yılı Açılış Töreninde verdi.

Törene; ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Hüseyin Erkul, Prof. Dr. Okhan Akdur, Prof. Dr. Pelin Kanten, Çanakkale protokolü, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan törende, sözleri Esat Anık’a bestesi ÇOMÜ Devlet Konservatuarı Müdürü Prof. Dr. Uğur Türkmen’e ait olan ÇOMÜ Marşı, ÇOMÜ Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Öğr. Gör. Mete Gökçe şefliğinde Müzik Eğitimi Anabilim Dalı Oda Korosu eşliğinde söylendi.  Marşların seslendirilmesinden sonra ÇOMÜ’nün 30. yılı sebebiyle hazırlanan tanıtım filmi izlendi. Ardından Piyanoda ÇOMÜ Devlet Konservatuvarı akademisyenlerinden Emanuele Leomparri 2 eser icra etti.

ÇOMÜ İklim Elçisi Bengisu Özder, Akademik Yıl Açılışındaki konuşmasında Akdeniz Havzasında yer alan ülkemizin iklim değişikliğinden en fazla etkilenecek ülkelerden biri olacağını ve bu küresel ısınmanın kaynağı bizler olduğumuz için çözümünü de beraber bulmamız gerektiğini vurguladı.

Öğrenci Konseyinin misyon ve vizyonu hakkında bilgiler veren ÇOMÜ Öğrenci Konseyi Temsilcisi Cemal Karabacak ise: “Kendini sürekli yenileyen, bilime ve gelişime açık olan öğrenci konseyi olarak hocalarımızın rehberliğinde tüm öğrenciler kenetlenecek ve en iyi koşullarda eğitim almak için uğraşacağız. Eğitim aşkıyla yanıp tutuşan biz öğrenciler değerli hocalarımızdan alacağımız her eğitimi ve desteği sabırsızlıkla bekliyoruz” dedi ve hedeflerine varmak için ÇOMÜ’nün yeni öğrenci temsilcisi olarak elinden geleni yapacağını belirtti.

2022-2023 Akademik Yılı Açılış Törenine katılan herkesi selamlayarak konuşmasına başlayan ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat: “Bizim en değerlimiz öğrencilerimizdir. Sevgili öğrenciler normalde akademik yıl açılış törenlerinde akademisyen konuşmaları ağırlıklı bir program tercih edilir ama bu sene farklılık yaptık. 2022-2023 Akademik Açılış Töreni öğrenci ağırlıklı bir program oldu. Gençler Çanakkale ruhunu benimsemeli ve bundan güç alarak çok çalışmalı, bilimde, teknolojide öncü olmalısınız. Önümüzdeki günlerde üniversitemizde önemli yatırımlara imza atacağız. Büyük bir spor kompleksinin temelini atacağız. Burayı spor merkezi yapmak istiyoruz ve yaklaşık bin kişilik bir yurt yapıyoruz ki uzun yıllar Çanakkale’de yurt sorunu olmayacak şekilde bir yurdumuzun da temelini atacağız” dedi ve yeni akademik yılda herkese sağlık, mutluluk başarı temennilerinde bulundu.

2022-2023 Akademik Yılı Açılış Töreninde “İmkânsız Diye Bir Şey Yoktur Sadece Biraz Zaman Alır” konulu açılış dersinde Türkiye’nin Serebral Palsili İlk Uzay Mühendisi Turgay Karakaş, hayatından kesitler verdiği konuşmasında başarılarında ailesinin önemli katkısının olduğunu vurguladı: “Babam bir çınardır. Eğer babam olmasaydı bu günlere belki gelebilirdim fakat her zaman bir yanım eksik olurdu. Annem kucaklayandır, sevgidir. Annem olmasaydı hiçbir şey olmazdı. Annem sevdi, güvendi. Turgay Karakaş olmak gerçekten çok zor ama annesiz bir Turgay Karakaş olmazdı. Annem benim için mesleği olan öğretmenliği, hayatını bıraktı” dedi. 2002 yılında akademik anlamdaki ilk İngilizce sunumunu ÇOMÜ’de yapan Türkiye’nin Serebral Palsili ilk Uzay Mühendisi Turgay Karakaş hayattaki en kolay şeyin çalışmak olduğunu ifade etti ve şunları ekledi: “Siz o kadar çalışın ki bilgi seli olun. Karşınıza baraj kurmaya çalışanlar olacak. O barajı da yıkın geçin ve benim gibi en kolayı tercih edin; çalışmak.”

Tanıtım

Tören, katılımcıların toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.

Kaynak: comu.edu.tr

Okumaya Devam Et
Tanıtım
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

BİRİM HABERLERİ

ÇOMÜ’de Eğitime Kar Engeli – Saat Saat Tüm Gelişmeler

Yayınlandı

-

Yayımlayan

Görsel: comuhaber.com

Çanakkale’de önceki gün başlayan yoğun kar yağışının ardından Çanakkale Valiliği tüm kentte MEB’e bağlı tüm okulların 6 Şubat 2023 Pazartesi günü tatil edildiğini duyurduktan sonra gözlerin çevrildiği Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörlüğü’nden art arda açıklamalar geldi.

Rektörlükten yapılan açıklamalar şöyle:

06.02.2023 – 17.35

“Üniversitemiz Yönetim Kurulu’nun 06.02.2023 tarih ve 03/01 sayılı kararı ile İl ve ilçelerimizde devam eden olumsuz hava koşulları nedeniyle Üniversitemizde 06-07 Şubat 2023 tarihlerinde eğitim-öğretim faaliyetlerine ara verilmesine karar verilmiştir. Bu sebeple bu tarihlerde yapılması gereken bütünleme sınavlarının yerine geçecek telafi sınavlarının birimlerce oluşturulacak planlamaya uygun şekilde yapılmasına oy birliği ile karar verildi.”

06.02.2023 – 09:33

“Olumsuz hava şartları sebebiyle Üniversitemizde eğitim-öğretime bir gün ara verilmiş olup akademik ve idari personelimiz (ÇOMÜ Hastanesi, ÇOMÜ Ağız ve Diş Sağlığı Uygulama ve Araştırma Merkezi çalışanları ve güvenlik personeli hariç) bugün (6 Şubat 2023 Pazartesi) 1 (Bir) gün Rektörlüğümüzce idari izinli sayılacaktır. Öğrencilerimizin bütünleme sınavları sonradan duyurulacak ileri bir tarihte gerçekleştirilecektir.”

Tanıtım

06.02.2023 – 09:03

“Olumsuz hava şartları sebebiyle Üniversitemiz Terzioğlu Yerleşkesi’ndeki akademik birimlerimizde bugün (6 Şubat 2023 Pazartesi) yapılması planlanan bütünleme sınavları sonradan duyurulacak ileri bir tarihe ertelenmiştir.”

06.02.2023 – 08:03

“Olumsuz hava şartları ve beklenen kar yağışı sebebiyle Biga’daki akademik birimlerimizde eğitim-öğretime bir gün ara verilmiş olup akademik ve idari personelimiz bugün (6 Şubat 2023 Pazartesi) 1 (Bir) gün Rektörlüğümüzce idari izinli sayılacaktır. Öğrencilerimizin bütünleme sınavları sonradan duyurulacak ileri bir tarihte gerçekleştirilecektir.”

05.02.2023 – 21:58

05.02.2023 – 19:11

Tanıtım

“Olumsuz hava şartları ve beklenen kar yağışı sebebiyle Üniversitemizde görev yapan hamile veya engelli akademik ve idari personelimiz yarın (6 Şubat 2023 Pazartesi) 1 (Bir) gün Rektörlüğümüzce idari izinli sayılacaktır.”

Tanıtım
Okumaya Devam Et

BİRİM HABERLERİ

ÇOMÜ’de Maaş Promosyon İhalesi Yapılacak

Yayınlandı

-

Yayımlayan

Eğitim bir-Sen Çanakkale 2 No'lu Şube Başkanı Mesut Kasap

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektörlüğü 3 Şubat 2023 Cuma günü Rektörlük Senato Salonu’nda Maaş Promosyon İhalesi gerçekleştiriyor. İhaleye Çanakkale’de faaliyet gösteren bütün bankaların davet edildiği öğrenildi.

Bilindiği gibi ÇOMÜ Rektörlüğü Temmuz 2021’de Ziraat Bankası ile kişi başı 6,700 TL ödeme esaslı bir 4 yıllık maaş promosyon protokolü imzalamıştı. ÇOMÜ personeline kişi başı 6,700 TL promosyon ödemesi yapılmıştı.  Maaş protokolünün 1.5 yılı geride kalırken ülkedeki ekonomik gelişmelerle birlikte diğer kurumlar bankalarla yüksek rakamlı anlaşmalar yapması üzerine ÇOMÜ maaş protokolünün güncelliğini yitirdiği düşüncesi oluştu. Bunun üzerine Rektörlük Ziraat Bankası ile yapılan maaş ödeme protokolünü feshetmiş ve Eylül 2022’de yeni bir ihale gerçekleştirilmişti. İhale, bankalardan gelen tekliflerin çok düşük kalması nedeniyle Rektörlük tarafından iptal edilmişti. İhaleye AK Bank, QNB Finansbank, Halk Bankası, Yapı Kredi Bankası ve İş Bankası katılmış, İş Bankası 3 yıllık maaş ödemesi karşılığında kişi başı 25.250 TL teklif de bulunmuştu. Yeni ihalenin ise 3 Şubat 2023 tarihinde yapılacağı öğrenildi.

Yeni ihalede maaş promosyon ödemesi için alt limit rakamı olacağı ifade edilirken, ihale sonucunda diğer kurumların güncel maaş promosyon ödemelerine yakın bir rakam beklentisi bulunuyor. Konuyla ilgili konuşan üniversitede yetkili sendika olan Eğitim Bir-Sen 2 No’lu Şube Başkanı Mesut Kasap şunları söyledi:

“Üniversite tarafından mevcut maaş promosyon sözleşmesi olan Ziraat Bankası’na yeni bir teklif sunulduğunu ama şu ana kadar herhangi bir dönüş yapılmadığını biliyoruz.  Son 6 aydır süreci yakından takip ediyoruz. Bu anlamda üniversite personelinin bu konudaki mağduriyetinin son bulması için şehrin önde gelen siyasilerinden destek talebinde de bulunduk. Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü’ne konunun iletildiğini de biliyoruz.  Bu bağlamda yeni ihale sürecinde üniversite personeline diğer kurumlardaki güncel rakamların gözetileceği ve nihayetinde personelin mağduriyetinin giderileceği rakamlara ulaşmasını bekliyoruz. Üniversitede yetkili tek sendika olarak süreci yakından takip ettiğimizi ve personelin menfaatlerini gözetmeye kararlı olduğumuzu bu vesile ile bir kez daha vurgulamak istiyoruz.”

 

Okumaya Devam Et

BİRİM HABERLERİ

ÇOMÜSEM, Küresel Rüzgar Örgütü Onaylı Temel Güvenlik Eğitimi Sertifikasını Aldı

Yayınlandı

-

Yayımlayan

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (ÇOMÜSEM) GWO onaylı Temel Güvenlik Eğitimi (Basic Safety Training/BST) vermeye yetkili kurum onayını aldı.

ÇOMÜSEM, tüm gereklilikleri yerine getirerek, Rüzgar Enerji Santrali (RES) sektörünün; üretim, montaj, servis ve işletilmesi sürecindeki tüm çalışanlara yönelik sağlıklı ve güvenli bir çalışma ortamı oluşturulmasını amaçlayan, küresel birlik konumundaki GWO (Global Wind Organization – Küresel Rüzgar Örgütü) Eğitim Sağlayıcısı unvanını almaya hak kazandı.

Söz konusu eğitim katılımcılara; ilk yardım, yangın farkındalığı, yüksekte çalışma gibi önemli beceriler kazandırmayı amaçlıyor.

Rüzgar endüstrisinde çalışırken karşılaşılan tehlikeler ve bu tehlikelerin nasıl kontrol edileceği ve azaltılacağı konusunda gerekli yetkinliğe sahip olunması ve sıfır iş kazası ile tam güvenlikli yüksekte çalışma ortamı sağlanması hedefler arasında.

Eğitimler; rüzgar enerji santralinde ve türbinlerinde çalışan personelin, sadece ulusal değil uluslararası alanda rüzgar türbinleri için gerekli olan Temel İş Güvenliği Eğitimlerini aynı standartta alabilmesini kapsıyor.

Bu sertifikasyon, Avrupa Birliği Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA) kapsamında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yürütülmekte olan İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Sektörel Operasyonel Programı’na Güney Marmara Kalkınma Ajansı tarafından hazırlanarak başvurusu yapılan ve desteklenmeye hak kazanan Yenilenebilir Gençlik Enerjisi (Re-You) Operasyonu bünyesinde yapılan, kapasite geliştirme desteği ile sağlanmaktadır.

Tanıtım

Kaynak: comu.edu.tr

Okumaya Devam Et

BU AY ÇOK OKUNANLAR