Bizimle İletişime Geçin

BİRİM HABERLERİ

Azerbaycan’ın Karabağ Mutfak Kültürü Konulu Konferans Gerçekleşti

Yayınlandı

-

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Turizm Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi,  Çanakkale Aşçılar ve Pastacılar Derneği ve Azerbaycan Aşçılar Federasyonu iş birliği ile düzenlenen “Azerbaycan’ın Karabağ Mutfak Kültürü, Mutfak, Sanat, Arkeoloji, Estetik, Aşk, Tasavvuf ve Halk Bilimi” konulu konferans Azerbaycan Milli Aşçılar Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Tahir Amiraslanov’un katılımıyla Necip Fazıl Kısakürek Tiyatro Salonu’nda gerçekleşti.

Konferansa, Vali Yardımcısı Hakkı Uzun, Çanakkale Belediye Başkan Yardımcısı Rebiye Ünüvar, ÇOMÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Pelin Kanten, Prof. Dr. Okhan Akdur, Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Boz, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Evren Karayel Gökkaya, akademisyeneler ve öğrenciler katıldı.  Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından ÇOMÜ Turizm Fakültesi Gastronomi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ferah Özkök, mutfak kültürünün bir toplumun tarihi, ekonomisi, coğrafyası, alt yapısı, dini inançları daha birçok alanda bilgi verdiğini vurgulayarak; “Bir bilim dalı olarak gastronomi birçok bilim dalı ve sanatla ilişkilidir. Basit bir yemek pişirme ve yemek yeme faaliyetinden ibaret olmadığı çok açıktır. Gastronomi bilimini psikolojiden, kimyadan, ekonomiden, tarihten, antropolojiden ve sosyolojiden ayrı ele almamız mümkün değildir” dedi ve etkinlikte emeği geçen herkese çok teşekkür etti.

Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Evren Karayel Gökkaya, bu değerli konferansa ev sahipliği yapmaktan Güzel Sanatlar Fakültesi olarak onur duyduklarını ifade etti ve şunları söyledi; “Gastronomi bölümleri son yıllarda Güzel Sanatlar Fakültelerinin içinde yer almaya başladı ve yemek yapmak sanat mıdır sorusunu da beraberinde getirdi. Duvarı boyamak sanat değildir ama resim yapmak sanattır, kelimeleri arka arkaya dizmek sanat değildir ama şiir yazmak sanattır, masaya yemek için bir şeyler koymak da sanat değildir ama yemek yapmak kesinlikle sanattır. Bu bağlamda çok ünlü sanatçıların çok iyi aşçılar olduğunu bilmekteyiz. Salvador Dali bunlardan bir tanesi. Ne kadar farklı yaratıcı eylemleri deneyimlersek kendi alanlarımızda bir o kadar yaratıcı ve özgün bireyler olabiliyoruz. Dolayısıyla Prof. Dr. Tahir Amiraslanov’a bize bu farklı deneyimi yaşatacağı için teşekkür ediyorum. “Bu etkinlik, kültürler arası kaynaşmanın devamı için önemli bir çalışma” diyen Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Pelin Kanten şunları aktardı:

“Türkiye’de son 10 yıldır bir bilim dalı olarak kabul edilen ve birçok bilim dalıyla ilişkili olan Gastronomi, lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde de eğitimler verilmeye başlanan bir alan haline geldi. Bu gelişme ülkemizin mutfak kültürünün de dış ülkelere tanıtılması açısından ve uluslararası turizm hareketlerinin de gelişmesi açısından önem arz ediyor. Bugün gastronomi ve mutfak sanatları alanında eğitim alan siz öğrenciler ve bu alanda kendini geliştirmek isteyen gelecek nesillerle hem kendi kültürümüzün dış dünyaya tanıtılmasını hem de diğer kültürlerle ortak işbirliği halinde gelişimimize katkı sağlamaya devam edeceğiz.”

İlk insanlardan bu yana mutfak kültürünün oluşumunu ve gelişimini anlatan Azerbaycan Milli Aşçılar Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Tahir Amiraslanov mutfak kültürünü sanat, arkeoloji, estetik, aşk, tasavvuf ve halk bilimi alanlarıyla ilişkilendirerek yaptığı sunumun ardından öğrencilerden gelen soruları cevapladı. Etkinlik, belge takdimi ve Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü öğrencilerinin yaptığı atölye çalışmasıyla hazırlanan Karabağ yemeklerinin tadımıyla son buldu.

Tanıtım
Okumaya Devam Et
Tanıtım
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

BİRİM HABERLERİ

ÇOMÜ’de Eğitime Kar Engeli – Saat Saat Tüm Gelişmeler

Yayınlandı

-

Yayımlayan

Görsel: comuhaber.com

Çanakkale’de önceki gün başlayan yoğun kar yağışının ardından Çanakkale Valiliği tüm kentte MEB’e bağlı tüm okulların 6 Şubat 2023 Pazartesi günü tatil edildiğini duyurduktan sonra gözlerin çevrildiği Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörlüğü’nden art arda açıklamalar geldi.

Rektörlükten yapılan açıklamalar şöyle:

06.02.2023 – 17.35

“Üniversitemiz Yönetim Kurulu’nun 06.02.2023 tarih ve 03/01 sayılı kararı ile İl ve ilçelerimizde devam eden olumsuz hava koşulları nedeniyle Üniversitemizde 06-07 Şubat 2023 tarihlerinde eğitim-öğretim faaliyetlerine ara verilmesine karar verilmiştir. Bu sebeple bu tarihlerde yapılması gereken bütünleme sınavlarının yerine geçecek telafi sınavlarının birimlerce oluşturulacak planlamaya uygun şekilde yapılmasına oy birliği ile karar verildi.”

06.02.2023 – 09:33

“Olumsuz hava şartları sebebiyle Üniversitemizde eğitim-öğretime bir gün ara verilmiş olup akademik ve idari personelimiz (ÇOMÜ Hastanesi, ÇOMÜ Ağız ve Diş Sağlığı Uygulama ve Araştırma Merkezi çalışanları ve güvenlik personeli hariç) bugün (6 Şubat 2023 Pazartesi) 1 (Bir) gün Rektörlüğümüzce idari izinli sayılacaktır. Öğrencilerimizin bütünleme sınavları sonradan duyurulacak ileri bir tarihte gerçekleştirilecektir.”

Tanıtım

06.02.2023 – 09:03

“Olumsuz hava şartları sebebiyle Üniversitemiz Terzioğlu Yerleşkesi’ndeki akademik birimlerimizde bugün (6 Şubat 2023 Pazartesi) yapılması planlanan bütünleme sınavları sonradan duyurulacak ileri bir tarihe ertelenmiştir.”

06.02.2023 – 08:03

“Olumsuz hava şartları ve beklenen kar yağışı sebebiyle Biga’daki akademik birimlerimizde eğitim-öğretime bir gün ara verilmiş olup akademik ve idari personelimiz bugün (6 Şubat 2023 Pazartesi) 1 (Bir) gün Rektörlüğümüzce idari izinli sayılacaktır. Öğrencilerimizin bütünleme sınavları sonradan duyurulacak ileri bir tarihte gerçekleştirilecektir.”

05.02.2023 – 21:58

05.02.2023 – 19:11

Tanıtım

“Olumsuz hava şartları ve beklenen kar yağışı sebebiyle Üniversitemizde görev yapan hamile veya engelli akademik ve idari personelimiz yarın (6 Şubat 2023 Pazartesi) 1 (Bir) gün Rektörlüğümüzce idari izinli sayılacaktır.”

Tanıtım
Okumaya Devam Et

BİRİM HABERLERİ

ÇOMÜ’de Maaş Promosyon İhalesi Yapılacak

Yayınlandı

-

Yayımlayan

Eğitim bir-Sen Çanakkale 2 No'lu Şube Başkanı Mesut Kasap

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektörlüğü 3 Şubat 2023 Cuma günü Rektörlük Senato Salonu’nda Maaş Promosyon İhalesi gerçekleştiriyor. İhaleye Çanakkale’de faaliyet gösteren bütün bankaların davet edildiği öğrenildi.

Bilindiği gibi ÇOMÜ Rektörlüğü Temmuz 2021’de Ziraat Bankası ile kişi başı 6,700 TL ödeme esaslı bir 4 yıllık maaş promosyon protokolü imzalamıştı. ÇOMÜ personeline kişi başı 6,700 TL promosyon ödemesi yapılmıştı.  Maaş protokolünün 1.5 yılı geride kalırken ülkedeki ekonomik gelişmelerle birlikte diğer kurumlar bankalarla yüksek rakamlı anlaşmalar yapması üzerine ÇOMÜ maaş protokolünün güncelliğini yitirdiği düşüncesi oluştu. Bunun üzerine Rektörlük Ziraat Bankası ile yapılan maaş ödeme protokolünü feshetmiş ve Eylül 2022’de yeni bir ihale gerçekleştirilmişti. İhale, bankalardan gelen tekliflerin çok düşük kalması nedeniyle Rektörlük tarafından iptal edilmişti. İhaleye AK Bank, QNB Finansbank, Halk Bankası, Yapı Kredi Bankası ve İş Bankası katılmış, İş Bankası 3 yıllık maaş ödemesi karşılığında kişi başı 25.250 TL teklif de bulunmuştu. Yeni ihalenin ise 3 Şubat 2023 tarihinde yapılacağı öğrenildi.

Yeni ihalede maaş promosyon ödemesi için alt limit rakamı olacağı ifade edilirken, ihale sonucunda diğer kurumların güncel maaş promosyon ödemelerine yakın bir rakam beklentisi bulunuyor. Konuyla ilgili konuşan üniversitede yetkili sendika olan Eğitim Bir-Sen 2 No’lu Şube Başkanı Mesut Kasap şunları söyledi:

“Üniversite tarafından mevcut maaş promosyon sözleşmesi olan Ziraat Bankası’na yeni bir teklif sunulduğunu ama şu ana kadar herhangi bir dönüş yapılmadığını biliyoruz.  Son 6 aydır süreci yakından takip ediyoruz. Bu anlamda üniversite personelinin bu konudaki mağduriyetinin son bulması için şehrin önde gelen siyasilerinden destek talebinde de bulunduk. Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü’ne konunun iletildiğini de biliyoruz.  Bu bağlamda yeni ihale sürecinde üniversite personeline diğer kurumlardaki güncel rakamların gözetileceği ve nihayetinde personelin mağduriyetinin giderileceği rakamlara ulaşmasını bekliyoruz. Üniversitede yetkili tek sendika olarak süreci yakından takip ettiğimizi ve personelin menfaatlerini gözetmeye kararlı olduğumuzu bu vesile ile bir kez daha vurgulamak istiyoruz.”

 

Okumaya Devam Et

BİRİM HABERLERİ

ÇOMÜSEM, Küresel Rüzgar Örgütü Onaylı Temel Güvenlik Eğitimi Sertifikasını Aldı

Yayınlandı

-

Yayımlayan

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (ÇOMÜSEM) GWO onaylı Temel Güvenlik Eğitimi (Basic Safety Training/BST) vermeye yetkili kurum onayını aldı.

ÇOMÜSEM, tüm gereklilikleri yerine getirerek, Rüzgar Enerji Santrali (RES) sektörünün; üretim, montaj, servis ve işletilmesi sürecindeki tüm çalışanlara yönelik sağlıklı ve güvenli bir çalışma ortamı oluşturulmasını amaçlayan, küresel birlik konumundaki GWO (Global Wind Organization – Küresel Rüzgar Örgütü) Eğitim Sağlayıcısı unvanını almaya hak kazandı.

Söz konusu eğitim katılımcılara; ilk yardım, yangın farkındalığı, yüksekte çalışma gibi önemli beceriler kazandırmayı amaçlıyor.

Rüzgar endüstrisinde çalışırken karşılaşılan tehlikeler ve bu tehlikelerin nasıl kontrol edileceği ve azaltılacağı konusunda gerekli yetkinliğe sahip olunması ve sıfır iş kazası ile tam güvenlikli yüksekte çalışma ortamı sağlanması hedefler arasında.

Eğitimler; rüzgar enerji santralinde ve türbinlerinde çalışan personelin, sadece ulusal değil uluslararası alanda rüzgar türbinleri için gerekli olan Temel İş Güvenliği Eğitimlerini aynı standartta alabilmesini kapsıyor.

Bu sertifikasyon, Avrupa Birliği Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA) kapsamında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yürütülmekte olan İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Sektörel Operasyonel Programı’na Güney Marmara Kalkınma Ajansı tarafından hazırlanarak başvurusu yapılan ve desteklenmeye hak kazanan Yenilenebilir Gençlik Enerjisi (Re-You) Operasyonu bünyesinde yapılan, kapasite geliştirme desteği ile sağlanmaktadır.

Tanıtım

Kaynak: comu.edu.tr

Okumaya Devam Et

BU AY ÇOK OKUNANLAR